Проблем с осигурителен доход!

21.02.2012, 17:27 77576 85

#40 | 21.02.2012, 17:27
МамаБожка
Ами в чл.6,ал.2 от КСО, аз не виждам някакви уравнение нито система по-особена от онова, което са споделили колегите с теб.
Проблема ти е може би между теб и работодателя, който няма как да го решим тук.
#41 | 21.02.2012, 19:31
Публикации: 204 / 9
Ами в чл.6,ал.2 от КСО, аз не виждам някакви уравнение нито система по-особена от онова, което са споделили колегите с теб.
Проблема ти е може би между теб и работодателя, който няма как да го решим тук.
МамаБожка, осигурителното отношение съгласно чл.129 от КТ е непосредствено обществено отношение съгласно чл.1 от КТ, тъй като съгласно чл.6, ал.2 от КСО се изисква осигурителния доход, да се образува като сума от всички начислени трудови възнаграждения, което е императивно спрямо работодателя и водещия счетоводството на работодателя, да актуализират трудовите възнаграждения, така че, осигурителния доход, образуван по чл.6, ал.2 от КСО, да е равен или по-голям от МОД за съответната професия и длъжностна степен.
Кодексът за социално осигуряване чрез Закона за бюджета за държавното обществено осигуряване "принуждава" трудовите възнаграждения да са в такива граници, че образувания осигурителен доход, да е в границите между минималния осигурителен доход и максималния осигурителен доход.
Това, че част от счетоводните среди не признават този "тънък" момент, не означава, че законът не задължава главния счетоводител, да си организира счетоводството с цел да не се увреждат интересите на работника и работодателя.
Това е!
#42 | 21.02.2012, 21:08
Публикации: 825 / 178
И аз съм за телевизията !  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

Та, съпоставянето на БТВ и МОД е някакъв опит отново да се навлезе в сферата на плановата икономика. Както беше посочено по-долу - МОД се въведе не толкоз за някаква защита на работниците, а за планиране на приходите, а от там и разходите в бюджета на НОИ.
Защитата на работната сила /и то минимална/ ..се прави от държавата с въвеждането на МРЗ. Малка-голяма като стойност...това е !
С малки изключения, всичко останало е оставено на договарянето на цената на работната сила между работодател и работещ. До какъвто размер се стигне - това ще е заплащането на труда на работника. Няма - ама мод-а ми бил такъв или онакъв...ама - там вземали повече... Няма! За хубаво или лошо - просто няма!
Това е то капитализма, дето си го докарахме с "демокрацията" :P !

И за да не съм голословен - един пример:
През 2005-2006 г. две от строителните фирми търсиха строителни техници с висше образоване. Поради голямото строителство тогава - едната ф. беше изнудена да  договори със служителя 1400 лв. РЗ. Все пак - строителният обект беше в СФ.
Другата фирма договори 1200 лв. с техник със средно техн. образование.
Такааа, но сега фирмите не работят така усърдно и такива бивши техници идват и предлагат същата си работна сила за около 500-700 лв. ?!
Та, какви изводи правим при двата варианта относно МОД и БТВ?   :icon_question: ::)
За мен е ясно... :smile1:
Сигурен съм - и за вас  :wink1:

#43 | 21.02.2012, 23:58
Публикации: 204 / 9
И аз съм за телевизията !  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

Та, съпоставянето на БТВ и МОД е някакъв опит отново да се навлезе в сферата на плановата икономика. Както беше посочено по-долу - МОД се въведе не толкоз за някаква защита на работниците, а за планиране на приходите, а от там и разходите в бюджета на НОИ.
Защитата на работната сила /и то минимална/ ..се прави от държавата с въвеждането на МРЗ. Малка-голяма като стойност...това е !
С малки изключения, всичко останало е оставено на договарянето на цената на работната сила между работодател и работещ. До какъвто размер се стигне - това ще е заплащането на труда на работника. Няма - ама мод-а ми бил такъв или онакъв...ама - там вземали повече... Няма! За хубаво или лошо - просто няма!
Това е то капитализма, дето си го докарахме с "демокрацията" :P !

И за да не съм голословен - един пример:
През 2005-2006 г. две от строителните фирми търсиха строителни техници с висше образоване. Поради голямото строителство тогава - едната ф. беше изнудена да  договори със служителя 1400 лв. РЗ. Все пак - строителният обект беше в СФ.
Другата фирма договори 1200 лв. с техник със средно техн. образование.
Такааа, но сега фирмите не работят така усърдно и такива бивши техници идват и предлагат същата си работна сила за около 500-700 лв. ?!
Та, какви изводи правим при двата варианта относно МОД и БТВ?   :icon_question: ::)
За мен е ясно... :smile1:
Сигурен съм - и за вас  :wink1:


И аз съм за телевизията !  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

Та, съпоставянето на БТВ и МОД е някакъв опит отново да се навлезе в сферата на плановата икономика. Както беше посочено по-долу - МОД се въведе не толкоз за някаква защита на работниците, а за планиране на приходите, а от там и разходите в бюджета на НОИ.
Защитата на работната сила /и то минимална/ ..се прави от държавата с въвеждането на МРЗ. Малка-голяма като стойност...това е !
С малки изключения, всичко останало е оставено на договарянето на цената на работната сила между работодател и работещ. До какъвто размер се стигне - това ще е заплащането на труда на работника. Няма - ама мод-а ми бил такъв или онакъв...ама - там вземали повече... Няма! За хубаво или лошо - просто няма!
Това е то капитализма, дето си го докарахме с "демокрацията" :P !

И за да не съм голословен - един пример:
През 2005-2006 г. две от строителните фирми търсиха строителни техници с висше образоване. Поради голямото строителство тогава - едната ф. беше изнудена да  договори със служителя 1400 лв. РЗ. Все пак - строителният обект беше в СФ.
Другата фирма договори 1200 лв. с техник със средно техн. образование.
Такааа, но сега фирмите не работят така усърдно и такива бивши техници идват и предлагат същата си работна сила за около 500-700 лв. ?!
Та, какви изводи правим при двата варианта относно МОД и БТВ?   :icon_question: ::)
За мен е ясно... :smile1:
Сигурен съм - и за вас  :wink1:


Пасате, съгласен съм, но това е политика! Не споря за нагласите, когато се приема една норма.Аз изразих мнение, че това МОД "задължава" по някакъв начин КТ да коригира трудовите възнаграждения :P , като нашите колежки не искат да го признаят. След като го признаят, вече можем да говорим за нови подходи. Аз изхождам първо от моята си къща, и после да надничам в чуждия двор.  ;D
Та защо моята теза не се поддържа, и защо нямам опоненти по същество!
Да, и аз съм за телевизия, но първо трябва да изчистя някои отношения с НАП, и тогава, щото НАП счита, че кодовете за икономическа дейност са поверителна информация, като за целта се иска съгласие на бивш работодател.
Та, и аз съм за телевизия, но повече казуси.
#44 | 22.02.2012, 05:12
Публикации: 825 / 178
....че това МОД "задължава" по някакъв начин КТ да коригира трудовите възнаграждения.....

Е, това де - с това не съм съгласен!

Сама разбираш, че МОД не е някаква повелителна норма относно РЗ, но пак търсиш задължителна връзка между тях..  :search:
Друг въпрос е, дали е ...хуманно  :scratch_one-s_head:
#45 | 22.02.2012, 07:36
Публикации: 6403 / 1130
МамаБожка, осигурителното отношение съгласно чл.129 от КТ е непосредствено обществено отношение съгласно чл.1 от КТ, тъй като съгласно чл.6, ал.2 от КСО се изисква осигурителния доход, да се образува като сума от всички начислени трудови възнаграждения, .......
Като адресираш подобни откровения към Мама Божка, мислиш ли че й казваш нещо ново?
 
...............което е императивно спрямо работодателя и водещия счетоводството на работодателя, да актуализират трудовите възнаграждения, така че, осигурителния доход, образуван по чл.6, ал.2 от КСО, да е равен или по-голям от МОД за съответната професия и длъжностна степен.............
Императивното е подчертаното, другото е софистика, обиграна от теб.
Пояснявам:
Софизъм - лъжа, поднесена като истина.
Парадокс - истина, изглеждаща невероятно.

Кодексът за социално осигуряване чрез Закона за бюджета за държавното обществено осигуряване "принуждава" трудовите възнаграждения да са в такива граници, че образувания осигурителен доход, да е в границите между минималния осигурителен доход и максималния осигурителен доход.
Това, че част от счетоводните среди не признават този "тънък" момент, не означава, че законът не задължава главния счетоводител, да си организира счетоводството с цел да не се увреждат интересите на работника и работодателя.
Това е!

"Тънкото" на момента тук е, че става дума не за работната заплата, а за основата на осигурителното облагане. Това са опитали да ти обяснят всички колеги до тук.

Та защо моята теза не се поддържа, и защо нямам опоненти по същество!
Ти нещо май ни взе за канарчета. Всичките дадени от колегите разяснения са по същество, но ти си продължаваш темичката, въпреки че е изчерпана.
Аз лично ще замълча.....Пожелавам ти успех в търсенето на истината или на това, което в действителност преследваш! - ти си знаеш най-добре. :hysteric: :hysteric: :hysteric:
#46 | 22.02.2012, 09:20
Публикации: 204 / 9
МамаБожка, осигурителното отношение съгласно чл.129 от КТ е непосредствено обществено отношение съгласно чл.1 от КТ, тъй като съгласно чл.6, ал.2 от КСО се изисква осигурителния доход, да се образува като сума от всички начислени трудови възнаграждения, .......
Като адресираш подобни откровения към Мама Божка, мислиш ли че й казваш нещо ново?
 
...............което е императивно спрямо работодателя и водещия счетоводството на работодателя, да актуализират трудовите възнаграждения, така че, осигурителния доход, образуван по чл.6, ал.2 от КСО, да е равен или по-голям от МОД за съответната професия и длъжностна степен.............
Императивното е подчертаното, другото е софистика, обиграна от теб.
Пояснявам:
Софизъм - лъжа, поднесена като истина.
Парадокс - истина, изглеждаща невероятно.

Кодексът за социално осигуряване чрез Закона за бюджета за държавното обществено осигуряване "принуждава" трудовите възнаграждения да са в такива граници, че образувания осигурителен доход, да е в границите между минималния осигурителен доход и максималния осигурителен доход.
Това, че част от счетоводните среди не признават този "тънък" момент, не означава, че законът не задължава главния счетоводител, да си организира счетоводството с цел да не се увреждат интересите на работника и работодателя.
Това е!

"Тънкото" на момента тук е, че става дума не за работната заплата, а за основата на осигурителното облагане. Това са опитали да ти обяснят всички колеги до тук.

Та защо моята теза не се поддържа, и защо нямам опоненти по същество!
Ти нещо май ни взе за канарчета. Всичките дадени от колегите разяснения са по същество, но ти си продължаваш темичката, въпреки че е изчерпана.
Аз лично ще замълча.....Пожелавам ти успех в търсенето на истината или на това, което в действителност преследваш! - ти си знаеш най-добре. :hysteric: :hysteric: :hysteric:
irenabrili"..."Тънкото" на момента тук е, че става дума не за работната заплата, а за основата на осигурителното облагане. Това са опитали да ти обяснят всички колеги до тук..."
Опитвам се, да застана като счетоводител в държавно учреждение, държавно предприятие и частно предприятие, и затова продължих до тук с постовете.
А нали осигурителна основа или осигурителния доход по закон/чл.6, ал.2 от КСО/ се образува от всички начислени трудови възнаграждения или доходи от трудова дейност т.е. това, което счетоводителя е начислявал в съответното предприятие/частно, най вече/. И в този ред на обсъждане, ако контролните органи от НАП констатират, че осигурителния доход е по-малък от МОД, то ако работодателя не вдигне размера на трудовите възнаграждения, няма да може да изпълнява чл.8 от ЗБДОО т.е. политиката на НОИ. А, дали икономически е оправдано, то не е работа на работодателя да обсъжда закона, а да го изпълнява, освен ако не иска да закрие фирмата или да смени предмета на дейност. Допускам, че съм подразнил някой, но в обсъждането се раждат хубавите идеи.
Но "irenabrili" по-същество, никой не е опровергал тезата ми свързана с чл.6, ал.2 от КСО, щото постовете са "на длан".

Да бъдем коректни в сметките си, защото от моите сметки зависи физическото здраве на хората, да не би да гръмне, да не би да се счупи, а от счетоводителя от зависи справедливо и достойно заплащане, а от там и благополучието.
#47 | 22.02.2012, 09:45
Публикации: 5497 / 371
ДТМ, не разбирам какво се опитваш да постигнеш?
Закона ли се опитваш да промениш? Ако е така, това не е правилния форум
#48 | 22.02.2012, 10:11
Публикации: 530 / 19
Единственото сигурно нещо за работника е МРЗ, от там на татък е въпрос на договаряне и след като даден служител си е сложил подписа на ТД с тази работна заплата, то той се е съгласил с заплата под МОД. А това, че за дадена длъжност има даден МОд, това не означава, че заплатата на служителя трябва да е равна или по-голяма от него. С мод се гарантират приходите в бюджета.
Всяка година той расте ли расте.....дори и в условията на криза, а заплатите на служителите се запазват, даже някой и се намаляват, с цел преструктуриране на ФРЗ в предприятието. Защото доста служители примерно се съгласяват да останат на работа с по-ниска заплата, отколкото да се направят съкращения и едни да отидат на БТ, а другите да си запазят заплатата. Защото когато дадено предприятие няма приходи, няма как да дава висока заплата.
#49 | 22.02.2012, 11:13
Публикации: 204 / 9
ДТМ, не разбирам какво се опитваш да постигнеш?
Закона ли се опитваш да промениш? Ако е така, това не е правилния форум
Благодаря, "dalila"  :smile1: Обсъждам с вас, колкото мога, и както мога, но виждам, че има една "стена"  ::) Кой знае, където професионалния интерес замъглява гражданския, и то се вижда.
Все пак благодаря! Аз затова казвам, че държавата ни е бъкана от експерти, но липса гражданска позиция, за да свързва експертите, щото се получава една голяма каша, вместо система от връзки.
Само мафията винаги е в органична цялост!  :thumbup:
#50 | 22.02.2012, 11:24
Публикации: 204 / 9
Единственото сигурно нещо за работника е МРЗ, от там на татък е въпрос на договаряне и след като даден служител си е сложил подписа на ТД с тази работна заплата, то той се е съгласил с заплата под МОД. А това, че за дадена длъжност има даден МОд, това не означава, че заплатата на служителя трябва да е равна или по-голяма от него. С мод се гарантират приходите в бюджета.
Всяка година той расте ли расте.....дори и в условията на криза, а заплатите на служителите се запазват, даже някой и се намаляват, с цел преструктуриране на ФРЗ в предприятието. Защото доста служители примерно се съгласяват да останат на работа с по-ниска заплата, отколкото да се направят съкращения и едни да отидат на БТ, а другите да си запазят заплатата. Защото когато дадено предприятие няма приходи, няма как да дава висока заплата.
Благодаря Кети :smile1:
Със всичко съгласен с теб, но аз изхождам от позицията на счетоводителя, изготвил Д1 и Д6, например. Даже в момента наблюдавам НАП за отношението им към подадените Д1. Приемам твоите аргументи от позицията на работника, но се питам къде са аргументите на контрольора от НАП и т.н.  :thumbup:
Една хубава песен за теб:
#51 | 22.02.2012, 11:25
Публикации: 530 / 19
ДТМ, какво да ти кажа. Държавата я интересува тя да си вземе своето /да лапне осигуровките/, а за работника хич не я и еня дал ще взима висока заплата или не. Примери колкото щеш, раздаване на бонуси, за това че някой си е свършил работата, независимо, че за това получава заплата...колкото щеш.
Както виждаш МРЗ е 270 лв., като махнеш удръжките да не говорим колко остава за работника. А според проучване на КНСБ издръжката на живот през декември 2011 г е била 536,53 лв. на член от семейството. Е сметни, че на едно четири членно семейство са му необходими 2 146.12 лв на месец, а реално колко получават ако и двамата родители работят....та  какво да коментираме. Законите са ни такива.
Разбираме те много добре за какво се бориш и ние искаме справедливост при заплащането на труда и всичко да е както трябва, но докато се раздават карти и се гласуват закони на конвеир с тези карти, без някой да е чел проекто закона така ще сме. Ако имаш нерви им се полюбувай в петък, може и да те разсмеят, па макар и през сълзи.
#52 | 22.02.2012, 11:34
МамаБожка
Това, че част от счетоводните среди не признават този "тънък" момент, не означава, че законът не задължава главния счетоводител, да си организира счетоводството с цел да не се увреждат интересите на работника и работодателя.
Това е!


Тъй.. аз като гл. счет/главен е много общо понятие в случая/ но като счет. на който уж му се слуша думата, взема, че организирам тънкия момент и напраскам допълн. ТД за увеличение на РЗ, напр. от МОД за по 350-400 лв и под МОД на едни 2000-3000 лв и ги поднеса на работодателя, като му кажа: слушай какво, ти увреждаш интереса на работника с този МОД и под МОД, щото КТ видиш ли ’’ни принуждава’’ да извършим това действие. Преди да продължа, да спомена, че нямам нито един глупав работодател и всеки иска да му се показва в закон и да му се разяснява, защо се налага някаква промяна. Та когато започна да му думам със слова ’’ императивно’ ’’ексклузивно’’ ’’на длан’’ и ’’на мегдан’’, работодателя ми още с първия договор за по 2000-3000 лв ще ме закове на пирон пред офиса си или ще си помисли, че съвсем тотално съм изперкала.
Така че, както казва  dalila, ако не си съгласен с постановката на закона, тук не е мястото за разрешаването на тази твоя драма.
#53 | 22.02.2012, 11:36
Публикации: 204 / 9
ДТМ, какво да ти кажа. Държавата я интересува тя да си вземе своето /да лапне осигуровките/, а за работника хич не я и еня дал ще взима висока заплата или не. Примери колкото щеш, раздаване на бонуси, за това че някой си е свършил работата, независимо, че за това получава заплата...колкото щеш.
Както виждаш МРЗ е 270 лв., като махнеш удръжките да не говорим колко остава за работника. А според проучване на КНСБ издръжката на живот през декември 2011 г е била 536,53 лв. на член от семейството. Е сметни, че на едно четири членно семейство са му необходими 2 146.12 лв на месец, а реално колко получават ако и двамата родители работят....та  какво да коментираме. Законите са ни такива.
Разбираме те много добре за какво се бориш и ние искаме справедливост при заплащането на труда и всичко да е както трябва, но докато се раздават карти и се гласуват закони на конвеир с тези карти, без някой да е чел проекто закона така ще сме. Ако имаш нерви им се полюбувай в петък, може и да те разсмеят, па макар и през сълзи.
В петък ми стискай палци  ::) После, ще разказвам!  :P
#54 | 09.03.2012, 12:50
Публикации: 204 / 9
Ето фактите, които правят проблемен моя осигурителен доход по чл.6, ал.2 от КСО!
Справка за осигурителния доход!
Справка за състоянието на трудовите договори!

Смятам, че осигурителния доход, върху който трябвало да се начисляват осигурителни вноски, е трябвало да не е по-малък от 440лв. за 2009г. и 2010г., и 460 за 2011г.!
#55 | 09.03.2012, 13:20
Публикации: 3145 / 253
Нищо не може да се разбере от тези справки, само това, че м.09.2011 не те водят дори и неплатен, а си освободен от 03.10.2011. няма икономическа дейност, няма длъжност. Справката за състоянието на Тд е към днешна дата. не може ли да се изкара справка към по-стара дата?
#56 | 09.03.2012, 13:24
Публикации: 204 / 9
Нищо не може да се разбере от тези справки, само това, че м.09.2011 не те водят дори и неплатен, а си освободен от 03.10.2011. няма икономическа дейност, няма длъжност. Справката за състоянието на Тд е към днешна дата. не може ли да се изкара справка към по-стара дата?
В справката за договорите пише 2821 за КИД, а длъжността ми е аналитичен специалист т.е. втора колона след ръководители, а реда е 28 без 28.11; 25.4, за 2009, 2010 и 2011г.!
#57 | 09.03.2012, 13:34
Публикации: 3145 / 253
Сигурен ли си, че са те водили под този код за длъжността? Няма как да подават осиг.доход в Д1, който да е под МОД за длъжността. Тук има нещо друго, просто не си воден с код за аналитичен специалист.
#58 | 09.03.2012, 13:39
Публикации: 204 / 9
Сигурен ли си, че са те водили под този код за длъжността? Няма как да подават осиг.доход в Д1, който да е под МОД за длъжността. Тук има нещо друго, просто не си воден с код за аналитичен специалист.
Абсолютно съм сигурен, Таня-ЛС! Трудовият ми договор е за аналитичен специалист!
Аз като ви казвам, вие си мислите, че си правя майтап. Така опровергах в писмената си защита и вещото лице, което спало при проверките.
Не искам да копвам трудовия си договор, щото ще остане само това, че се водя като аналитичен специалист, но ако настоявате, ще трябва да го обработя.
#59 | 09.03.2012, 13:41
Публикации: 3145 / 253
Не, нещо не ми харесва. Седя и се чудя, дали може в ТД да е едно, а в Д1 да се подава с друго. Имаш ли в ТД кода на длъжността?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група