При напускане на работник без да е изтекло предизвестието

05.06.2018, 15:50 8207 12

05.06.2018, 15:50
Публикации: 106 / 1
Здравейте, имаме следния казус.

Служител подаде молба за напускане, която не беше одобрена от работодател. По договор, предизвестието от страна на работника трябва да е 30 дни. Работникът обаче иска да напусне веднага, заради, което дължи една брутна заплата по чл. 220 от КТ за неспазено предизвестие. Нали така?

Въпросът ми е свързан със заповедта за напускане. Тя трябва ли да е по чл. 326, ал.1, а в нея как и под каква форма да бъде упоменато, че ще му бъде удържана последната заплата. Ако например се сложи точка (освен тази за обезщетенията, които трябва да получи за неизползван отпуск)  "На работника (служителя) да бъдат удържани следните обезщетения:
1. по чл.220, ал.1 от КТ (за срока на недаденото или неспазено предизвестие) ".

Както трябва ли е или да се напише нещо друго?

Благодаря предварително!
#1 | 05.06.2018, 15:55
Публикации: 1302 / 183
С какъв текст е подал молбата за напускане, иска да напусне по взаимно съгласие ли?
#2 | 05.06.2018, 16:10
Публикации: 261 / 24
Работника трябва да напише ново заявление в което да пише, че напуска считано от еди кога си, без да спази предизвестието по чл.326. Най -удачно е към тази молба, да има текст в който да пише, че е съгласен обезщетението за неспазеното  предизвестие, да му се удържи от обезщетението по чл.224 /ако има/ и трудовото възнаграждение. Не можете да му удържате въпросното обезщетение без негово изрично съгласие от трудовото възнаграждение, само от други обезщетения. В заповедта единствено може да споменете, че работника дължи обезщетение по чл220 на работодателя.
#3 | 05.06.2018, 16:11
Публикации: 106 / 1
Молба за напускане по чл. 325, ал. 1, текстът надолу е, че в случай, че не бъде приета молбата, да се счита за предизвестие по чл. 326, ал. 1.
#4 | 05.06.2018, 16:41
Публикации: 106 / 1
С какъв текст е подал молбата за напускане, иска да напусне по взаимно съгласие ли?

Молба за напускане по чл. 325, ал. 1, текстът надолу е, че в случай, че не бъде приета молбата, да се счита за предизвестие по чл. 326, ал. 1. Как можем да формулираме заповедта?
#5 | 05.06.2018, 16:50
Публикации: 1187 / 228
Включете си текста, че трудовият договор се прекратява от страна на работника, преди да е изтекъл срока на предизвестието и си го формулирайте по ваше усмотрение.
Както ви обърна внимание колежката, не може да му удържате нищо без съгласието на работника, дори да е негова инциативата. Ако не ви даде съгласие, варианта е да си съберете взиманията по съдебен ред. В тази връзка, уместно е той да ви напише едно категорично заявление, че желае да прекрати трудовия си договор до изтичане срока на предизвестието...
#6 | 05.06.2018, 18:29
Публикации: 9195 / 1531
Според мен, щом иска по чл.326 без да спази предизвестието, плаща обезщетението и тогава връчвате заповедта. Или и двете едновременно. Пък после ще му платите последната заплата, ако не е платена.
Избягвайте клаузата "да се удължи от последната заплата". В краен случай - подписва се на ведомостта или фиша, че си е взел последната заплата и разписва ПКО, че си е платил обезщетението. И доплаща разликата, ако има.
#7 | 12.02.2024, 13:53
Публикации: 125 / 4
Здравейте, използвам стара тема за допълнителен въпрос.
Работник напуска, без да спазва предизвестието си. Дължи обезщетение в размер на 1 брутно трудово възнаграждение. Плаща с банков превод. Въпросът е дължим ли ДДФЛ върху получената сума? И ако да, как да го включа във ведомостта?
#8 | 12.02.2024, 13:58
Публикации: 2947 / 390
Вие да го включите във ведомостта на работника? Че ви е платил обезщетение?
#9 | 12.02.2024, 14:09
Публикации: 125 / 4
От това, което изчетох до тук разбирам, че не дължим осигуровки върху сумата, а само ДДФЛ. Как технически се включва този данък ?
#10 | 12.02.2024, 14:32
Публикации: 4328 / 711
Къде да го включите? Платил ви е той, а не вие на него. Той няма доход, че да му удържате данък... ако не греша.
#11 | 12.02.2024, 15:23
Публикации: 125 / 4
Подвежда ме това: "Обезщетението по чл. 220 КТ подлежи на данъчно облагане."
И аз тръгвам към ЗДДФЛ. А то не е така. Облага се както всички останали приходи на фирмата. Благодаря все пак за коментарите.
#12 | 12.02.2024, 15:46
Публикации: 2947 / 390
Точно така.
Облага се по ЗДДФЛ, когато го получава лицето.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група