Майчинство, борса по труда

23.08.2018, 14:35 913 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

23.08.2018, 14:35
Публикации: 5 / 0
Здравейте, в момента съм втора година по майчинство и тя изтича на 01.10.2018г. След изтичането й ще бъда съкратена от работа  поради съкращаване на щата, питането ми е имам ли право да "отида" на борсата по труда, каква парична помощ ще получавам и за какъв период. Имам 9 години трудов стаж
#1 | 23.08.2018, 14:50
Публикации: 5692 / 479
По този начин може да бъдете освободена само с разрешение от Инспекцията по труда, защото имате закрила по чл.333 от КТ.
#2 | 23.08.2018, 14:51
Публикации: 6403 / 943
Ще имате право. Срокът е според осиг.стаж от 2002 г. насам (чл.54в от КСО, ако не бъркам). Размера - 60% от средния осиг.доход 24 месеца назад. За периода на болнични и платеното майчинство  се взема дохода, от който са изчислени. За периода на неплатеното майчинство се взема мин.работна заплата .
За защитата Марпан Ви е казала.
#3 | 23.08.2018, 14:54
Публикации: 5692 / 479
Какво "неплатено майчинство"?
#4 | 23.08.2018, 15:04
Публикации: 5 / 0
Проблемът е, ако може така да се каже,  е че работодателят ми направи услуга, като ме назначи на работа и сега искаме да прекратим така взаимоотношения си, че да мога да "отида"на борсата по труда. Единственият вариант, за който се сетих е този със съкращение на щата, но мисля че ще му създам доста главоболия, така че има ли други варианти, за които да ме посъветвате.
#5 | 23.08.2018, 15:09
Публикации: 6403 / 943
Какво "неплатено майчинство"?
Абе мързи ме да пиша:)
Неплатен отпуск за гледане на дете до 2 год
ишна възраст (или каквато е там точната формулировка)

ПП И тази до 8 год - също. ;)
#6 | 23.08.2018, 15:11
Публикации: 1282 / 172
Аз пък реших, че говориш евентуално за тази по 167А, ако реши да я ползва...  :smile1:
#7 | 23.08.2018, 15:12
Публикации: 6403 / 943
Проблемът е, ако може така да се каже,  е че работодателят ми направи услуга, като ме назначи на работа и сега искаме да прекратим така взаимоотношения си, че да мога да "отида"на борсата по труда. Единственият вариант, за който се сетих е този със съкращение на щата, но мисля че ще му създам доста главоболия, така че има ли други варианти, за които да ме посъветвате.
Колко време работихте преди да излезете с болничен? Ако е до 6 месеца - вижте нещо по чл.70 и 71. Докато още не са го отрязали
#8 | 23.08.2018, 15:12
Публикации: 6403 / 943
Дубъл
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове