Документи - 50% майчинство

11.06.2013, 15:25 197892 314
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 11.06.2013, 15:25
Публикации: 5550 / 369
Когато детето е дадено на ясла не се ли губи правото на обезщетение?

Докато майката е в отпуск до 410-я ден - да, не получава обезщетение, ако се върне на работа.
Има право на 50% майчинство от 411 ден до навършване на 2 години на детето
#21 | 11.06.2013, 15:44
Публикации: 261 / 8
А ако детето е записано на ясла, но майката не се е върнала на работа? Това обезщетение изплаща ли се?
#22 | 11.06.2013, 15:45
Публикации: 5887 / 505
А ако детето е записано на ясла, но майката не се е върнала на работа? Това обезщетение изплаща ли се?

А какво ще прави през това време майката?
#23 | 11.06.2013, 15:48
Публикации: 5550 / 369
А ако детето е записано на ясла, но майката не се е върнала на работа? Това обезщетение изплаща ли се?
ЗАЯВЛЕНИЕ-ДЕКЛАРАЦИЯ
за
изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете
на основание чл. 53 КСО
Декларирам следните обстоятелства:
5.   Детето не е настанено в детско заведение, включително детска ясла.

ИЗВЕСТНО МИ Е, ЧЕ:
В срок 3 работни дни от промяна в декларираните обстоятелства се задължавам да подам декларация за промяната. Ако не изпълня това задължение, извършвам административно нарушение, за което нося административнонаказател на отговорност по реда на чл. 349 КСО


А това????
#24 | 11.06.2013, 15:53
Публикации: 261 / 8
В конкретния казус: Ползва 6 м. неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8г.
Ситуацията е малко по-различна... Затова се чудя дали важи общото правило!
#25 | 11.06.2013, 15:54
Публикации: 5550 / 369
В конкретния казус: Ползва 6 м. неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8г.
Ситуацията е малко по-различна... Затова се чудя дали важи общото правило!

Като ползва неплатен, за какво обезщетение говорите?

#26 | 11.06.2013, 15:56
Публикации: 5550 / 369
Има право на 50% майчинство от 411 ден до навършване на 2 години на детето
#27 | 11.06.2013, 15:56
Публикации: 5887 / 505
В конкретния казус: Ползва 6 м. неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8г.
Ситуацията е малко по-различна... Затова се чудя дали важи общото правило!

Принципно неплатения отпуск се ползва след 2-годишна възраст на детето. За какво обезщетение питате?
#28 | 11.06.2013, 15:59
Публикации: 261 / 8
Не говоря... ПИТАМ ;)
Благодаря все пак! :)

 
Принципно неплатения отпуск се ползва след 2-годишна възраст на детето. За какво обезщетение питате?
Неплатен отпуск ползва за първото си дете.
#29 | 11.06.2013, 16:03
Публикации: 261 / 8
Може би не съм се изразила правилно. Казусът е следния:
1. Майка пуска детето си на ясла - преди да навърши 2 год.
2. Иска да се върне на работа, но работодателят й по някакви причини не желае.
3. Има по-голямо дете и ползва 6 месеца неплатен отпуск, за да й върви стажа.

Не съм се сблъсквала аз с този казус, но ме бяха попитали дали има право на обезщетение, видях че дискутирате въпроса, та реших да подпитам ;)
#30 | 11.06.2013, 16:07
Публикации: 5550 / 369
1. Няма законово основание да не я допусне до работа работодателят
  Иска да се върне на работа,но работодателят й по някакви причини не желае.
2. Майката не ползва майчинство за второто дете, за да  получава 50% обезщетение. Ако преди да пусне детето на ясла, беше прехвърлила майчинството на таткото или бабата ако са в трудове правоотношения/...... те щяха да ползват 50% майчинство
#31 | 11.06.2013, 16:07
Публикации: 5887 / 505
Може би не съм се изразила правилно. Казусът е следния:
1. Майка пуска детето си на ясла - преди да навърши 2 год.
2. Иска да се върне на работа, но работодателят й по някакви причини не желае.
3. Има по-голямо дете и ползва 6 месеца неплатен отпуск, за да й върви стажа.

Не съм се сблъсквала аз с този казус, но ме бяха попитали дали има право на обезщетение, видях че дискутирате въпроса, та реших да подпитам ;)

Интересен казус. За мен - има право на 50% от обезщетението за второто дете до навършване на 2-годишна възраст.
#32 | 11.06.2013, 16:12
Публикации: 5887 / 505
1. Няма законово основание да не я допусне до работа работодателят
  Иска да се върне на работа,но работодателят й по някакви причини не желае.
2. Майката не ползва майчинство за второто дете, за да  получава 50% обезщетение. Ако преди да пусне детето на ясла, беше прехвърлила майчинството на таткото или бабата ако са в трудове правоотношения/...... те щяха да ползват 50% майчинство

Майката е ползвала отпуска по чл.164 за второто си дете, защо да няма право на 50% от обезщетението?
#33 | 11.06.2013, 16:22
Публикации: 5550 / 369
Майката е ползвала отпуска по чл.164 за второто си дете, защо да няма право на 50% от обезщетението?
Хм......, сега като се замисля при застъпване на майчинства, получава 50% по първото /ако е след 410 ден/, значи и в този случай би трябвало да има право.

Ползва неплатен отпуск за първото дете и 50% майчинство за второто
#34 | 11.06.2013, 16:23
Публикации: 261 / 8
1. Няма законово основание да не я допусне до работа работодателят
  Иска да се върне на работа,но работодателят й по някакви причини не желае.
2. Майката не ползва майчинство за второто дете, за да  получава 50% обезщетение. Ако преди да пусне детето на ясла, беше прехвърлила майчинството на таткото или бабата ако са в трудове правоотношения/...... те щяха да ползват 50% майчинство

Няма законово основание, но .... обяснява, че в момента не може да й осигури работа и тя се съгласява ... както може би се случва с много майки за съжаление...
И тъй като й казват, че няма как да получава повече обезщетение тя решава да ползва неплатения си отпуск.
#35 | 11.06.2013, 16:39
Публикации: 3 / 0
благодаря за отговора.
Сега направих справка в сайта на НОИ и излиза, че е подадена при тях съответната декларация, но на статус на плащането излиза - не подлежи на плащане. Вече нищо не мога да разбера...
#36 | 11.06.2013, 16:41
Публикации: 5550 / 369
благодаря за отговора.
Сега направих справка в сайта на НОИ и излиза, че е подадена при тях съответната декларация, но на статус на плащането излиза - не подлежи на плащане. Вече нищо не мога да разбера...

Подават се 2 декларации
Прил.12 - промяна на обстоятелствата и прил.4 - за 50% майчинство

Вероятно не е подадено прил.12
#37 | 11.06.2013, 16:58
Публикации: 3 / 0
не се сещам какво попълвах. Дадоха ми бланки, но дали бяха 2 или една не мога да си спомня. Ако се подават и двете от работодателя, няма логика да са ми дали да попълня само едната. Сега ще говоря с колегите и ще проверя с тях дали всичко е подадено.
#38 | 19.08.2013, 14:43
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
служителка която получава 50 % майчинство иска да напуска работа по взаймно съгласие и да започне работа в нова фирма и пак да получава 50 % майчинство.Трябва ли да се подава приложение 4 и 12 и кой работодател трябва да го направи?Благодаря предварително.
#39 | 19.08.2013, 15:35
Публикации: 3354 / 252
Вие подавате приложение 12, че лицето е освободено считано от.... аз прилагам и заповед за освобождаване. Новия работодател ще представи приложение 4.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове