Личен труд, болнични, 3 дни за работодател

23.04.2019, 14:21 842 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

23.04.2019, 14:21
Публикации: 89 / 3
СОЛ, който упражнява личен труд в ЕООД и се осигурява на висок процент ДОО, излиза в болничен. Как е правилно да се постъпи :
1. Възнаграждението му се намалява -  за дните в болнични не му се изплаща възнаграждение?
2 .За за първите три дни му се изплаща възнаграждение на 70%, а за другите не?
3. Възнаграждението му остава непроменено, независимо, че цял месец е в болнични?

Аз съм за т.1, защото иначе какво ще се случи с  осигуровките?
#1 | 23.04.2019, 15:19
Публикации: 6730 / 989
Сумата за личния труд няма (много) общо с осигуровките.
Дали ще се плаща възнаграждение докато е болен или не зависи от конкретния документ, с който е определен размера на възнаграждението и условията за плащане. Ако искат и 70% могат да плащат,но КСО не ги задължава.
Осигуровките са друго. Докато е в болничен -камо здравно за всичките дни,  когато е здрав - пълни осигуровки
#2 | 23.04.2019, 15:41
Публикации: 89 / 3
Сумата за личния труд няма (много) общо с осигуровките.
Дали ще се плаща възнаграждение докато е болен или не зависи от конкретния документ, с който е определен размера на възнаграждението и условията за плащане. Ако искат и 70% могат да плащат,но КСО не ги задължава.
Осигуровките са друго. Докато е в болничен -камо здравно за всичките дни,  когато е здрав - пълни осигуровки
ю


За осигуровките - ясно, но за възнаграждението, ако се плаща изцяло, когато е бил в болнични, при подаване на ГДД по чл.50, ще се наложи да се довнасят осигуровки. Къде в КСО пише, че не се плаща на 70% за първите 3 дни?
#3 | 23.04.2019, 16:00
Публикации: 6730 / 989
Къде в КСО пише, че не се плаща на 70% за първите 3 дни?
Никъде няма такъв запис :) Просто КСО, чл.40, ал.5 се отнася за осигурители и осигурени, и не се споменава нищо за СОЛ.
Погледнете и  НООСЛБГРЧМЛ, чл.3, ал.3

възнаграждението, ако се плаща изцяло, когато е бил в болнични, при подаване на ГДД по чл.50, ще се наложи да се довнасят осигуровки - може да се наложи, може и да не се наложи. Зависи от много неща. Пък и до края на годината има време :)
Все пак Вие не можете да си решавате как да постъпите, че да Ви е удобно. Има си решения/протоколи/договори, където е регламентирано възнаграждението за личния труд на конкретния съдружник в конкретната фирма и трябва да се съобразите с този документ.

ПП То ако личния труд е 560 лв и му платите 70% за първите 3 дни, пак ще трябва да довнася осигуровки :)
#4 | 23.04.2019, 16:57
Публикации: 9154 / 1558
Всички дни в болнични за СОЛ са от НОИ. Възнаграждението, както и ХХХХХ е писала няма връзка с осигуровките - за дните в болнични не му плащате нищо, но за останалите дни може и да намалите, може и да увеличите, може и нищо да не промените.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове