Счетоводство на ЗП рег. по ЗДДС

21.05.2019, 15:05 2306 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

21.05.2019, 15:05
Публикации: 13 / 0
Здравейте, ЗП съм и съм регистриран по ЗДДС. Облагам се по чл.29 от ЗДДФЛ - 60 % НПР. При проверка от страна на НАП ми поискаха оборотна ведомост.Аз досега съм водил едностранно счетоводство. Какво да правя?
#1 | 21.05.2019, 15:06
Публикации: 13 / 0
Водил съм редовно регистрите по чл.124 от ЗДДС - дневник за продажби и дневник за покупки.
#2 | 21.05.2019, 15:24
Публикации: 7073 / 1047
Точно това обяснявате и не представяте оборотна ведомост.
Като ЗП-физическо лице, което се облага по чл.29 с  НПР, не сте длъжен да водите счетоводство
#3 | 21.05.2019, 15:38
Публикации: 13 / 0
Обяснявам им, но упорито казват, че трябва да представя оборотна ведомост.
#4 | 21.05.2019, 19:36
Публикации: 6314 / 1026
Обяснявам им, но упорито казват, че трябва да представя оборотна ведомост.
В ЗСч няма изискване към ФЛ да го прилагат.
Скрит текст :
#5 | 21.05.2019, 23:25
Публикации: 5 / 0
Всяко регистрирано по ЗДДС лице е длъжно да води двустранно счетоводство, независимо как формира облагаем доход. Това, че не го правите е ваш проблем. А ако се води такова, исканите отчети се изготвят веднага!
#6 | 22.05.2019, 08:17
Публикации: 13 / 0
Извинявам се за въпроса, но кой нормативен акт или закон ме задължава да водя двустранно счетоводство?  Аз съм ЗП - физическо лице.
#7 | 22.05.2019, 09:50
Публикации: 6314 / 1026
Всяко регистрирано по ЗДДС лице е длъжно да води двустранно счетоводство, независимо как формира облагаем доход. Това, че не го правите е ваш проблем. А ако се води такова, исканите отчети се изготвят веднага!
Това не е вярно!

Счетоводна отчетност

Чл. 123. (1) Всяко регистрирано лице води подробна счетоводна отчетност, която е достатъчна за установяване на задълженията му по този закон от органите по приходите.
(2) Всяко регистрирано лице е длъжно да води регистър на стоките по чл. 7, ал. 5, т. 8 - 10 и чл. 13, ал. 4, т. 8 - 10.
(3) Всяко данъчно задължено лице води регистър на стоките, транспортирани до него от друга държава членка от лице, регистрирано за целите на ДДС в тази държава членка, във връзка с предоставянето на услуги по оценки или работа по движими вещи.
(4) Формата и реквизитите на регистрите по ал. 2 и 3 се определят с правилника за прилагане на закона.
#8 | 05.06.2019, 09:21
Публикации: 30 / 0
Здравейте, аз съм счетоводител на ЗП   регистриран по ЗДДС. Облага  се по чл.29 от ЗДДФЛ - 60 % НПР. Водя двустранно счетоводство и при проверка от страна на НАП във връзка с ЗДДС винаги искат оборотна ведомост за проверявания период, а някога и главна книга и хронологични ведомости по някои сметки.
#9 | 05.06.2019, 09:59
Публикации: 6314 / 1026
Здравейте,
Не сте длъжен да водите двустранно счетоводство, но щом имате такова, какъв е проблемът да предоставяте ОВ и Главна книга? Въпреки, че не формирате резултата въз основа на документално обоснованите разходи, а на база НПР.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове