Продажба на дялове и ддс

12.07.2019, 11:37 736 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

12.07.2019, 11:37
Публикации: 59 / 1
Здравейте, продажбата на дружествени дялове е освободена доставка съгл. чл. 46 ал. 1 т. 5 ЗДДС. Съгл. чл. 113 ал. 3 т. 2 ЗДДС не е задължително за това да се издава фактура. Следва ли да ги включа в дневник продажби с документ Отчет за извършени продажби в колоната "Освободени доставки"?
#1 | 12.07.2019, 12:11
Публикации: 8867 / 1494
Следва ли да ги включа в дневник продажби

Какво общо има фирмата с продажбата на дялове между физически лица ?
#2 | 12.07.2019, 14:22
Публикации: 59 / 1
Става въпрос за продажба между две юридически лица
#3 | 12.07.2019, 15:05
Публикации: 8867 / 1494
Става въпрос за продажба между две юридически лица

Пак бих задала аналогичния въпрос - какво е отношението на продажбата на дялове между  А и Б с фирма С / където са съсобственици / ?
#4 | 13.07.2019, 17:09
Публикации: 148 / 38
Здравейте,

Ако Фирма А притежава дялове от фирма Б и ги продава на фирма В, то фирма А може да фактурира на фирма В дяловете от фирма Б, които продава. В това няма нищо незаконно или странно.

Трябва да подчертаем, че сделката е ОСВОБОДЕНА от една страна и не трябва да се начислява ДДС - чл.45, ал.5 от ЗДДС, а от друга страна законът позволява за този сделки да НЕ СЕ ИЗДАВА фактура - чл.113, ал.3, т.2.  С други думи, ако решите да издадете фактура не трябва да начислявате ДДС и трябва да напишете основанието за това.

Приятна почивка.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове