Клас прослужено време

04.08.2019, 00:56 17322 6

04.08.2019, 00:56
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
При постъпване на нова работа предоставих трудовата си книжка на Личен състав.
Служителката пресметна колко са годините, но понеже книжката не беше напълно оформена от последния ми работодател, тъй като бях на работа до предния ден, аз взех книжката за да я приключат.
Но във фиша ми след няколко дни в края на месеца нямах начислен процент прослужено време, тъй като книжката не била в тях.
Бих искала да ви попитам имам ли основание да претендирам и възможно ли е начисляване на процент прослужено време за със стара дата за първия месец?
#1 | 04.08.2019, 02:14
Публикации: 4367 / 719
Според мен, ако сте имали предишни работи (преди последната), и ако книжката е приключена при тях, и ако работите са били сходни със сегашната - трябвало е да ги зачетат за клас.
За последната работа - нямало е приключена книжка и затова не са зачели стажа. Малко е буквализъм, но не смея да кажа, че са сгрешили. По същата причина за последната работа може да зачетат стажа след момента на представяне на приключената книжка, а може и от началото. Поговорете нормално, без "претендиране", с ЛС или шефа, може да се оправят нещата. Стават грешки, например да се е изгубило изчислението...
#2 | 04.08.2019, 11:51
Публикации: 1302 / 183
И съвсем малко да допълня bobo.
Нали знаете, че става дума за професионален опит, а не за трудов стаж изобщо. Ако имате вписвания за длъжности, коренно различни от текущата няма да се зачетат като професионален опит.
Няма проблем да дадете документи, доказващи професионален опит дори след като сте назначени. Може да се работили някъде и да нямате изобщо вписване в ТК, но след време да представите УП-3, с което си доказвате професионалния опит. Трябва да ви го зачетат.
И, да, подкрепям bobo, че не става дума за сериозен проблем, просто трябва да се разберете с колегите.  :smile1:
#3 | 30.04.2020, 22:39
Публикации: 109 / 2
Здравейте,
Моля за мнение как разбирате вие следния текст, касаещ класа прослужено време:

"Работодателят заплаща на Служителя допълнителни месечни възнаграждения за придобит трудов стаж и професионален опит, по реда и условията на действащото законодателство, в размер на 0,6 % върху основното месечно трудово възнаграждение за всяка година релевантен трудов стаж. Правото на това възнаграждение възниква при трудов стаж не по-малък от 1 /една/ година.
Работодателят и Служителят се съгласяват, че при постъпването на служителя релевантният му трудов стаж и професионален опит ще се считат за 10 години, нула месеца и нула дни".

Въпросът ми за следните:
 - още през първата година при този работодател, служителят ще получава ли 0.6% клас прослужено време, втората година 1.2 %, третата 1.8 % и т.н?
 - или ще започне да получава 0.6 клас прослужено време след като изтече тази първа година, съответно за втората 0.6%, за третата 1.2%, четвъртата 1.8% и т.н?
 - или още през първата година ще започне да получава 6.0% процента, заради десетте години, за които са се съгласили, че се приемат за трудов стаж, втората 6.6%, третата 7.2% и т.н?
 - или след първата година ще започне да получава по 6.0 %, като първата не получи нищо, а от втората 6.0%, третата 6.6%, четвъртата 7.2% и т.н?

Предварително благодаря!
#4 | 01.05.2020, 00:11
Публикации: 4367 / 719
Ако правилно разбирам, при постъпване се счита, че имате 10 години стаж и почвате с 10 х 0.6.
#5 | 01.05.2020, 09:15
Публикации: 109 / 2
Благодаря!  :good:
Понеже попаднах на различни интерпретации, за да се изравнят сега класовете на някои служители (за минали периоди), следва ли да се коригират Д1/Д6 или мога в настоящ фиш да извърша необходимите корекции, без да коригирам декларациите?
#6 | 01.05.2020, 14:27
Публикации: 4367 / 719
Теоретично трябва да се коригират старите заплати, съответно и декларациите, но дали наистина се налага (например да се отрази в справките на НОИ за съответните месеци) и дали си заслужава не знам. Ако е поради някакви вътрешнофирмени решения бих (на първо четене) начислил разликата с текущата заплата.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група