Признат разход и ДДС на технологичен отпадък

20.08.2019, 09:47 842 12
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

20.08.2019, 09:47
Публикации: 77 / 2
Дейността на фирмата е търговска, но на стоката, която продава е направена обработка и има отпадък. Ползван е данъчен кредит за покупката на стоката. За обработката е ползвана външна у-га и има издадена фактура, а за отпадъка има протокол за предаване. Дали разхода за отрадъка ще бъде признат за данъчни цели и ще има ли корекция на ДДС?
#1 | 20.08.2019, 09:52
Публикации: 27 / 0
освен протокол за предаване на отпадъка, фактура не Ви ли е издадена?
#2 | 20.08.2019, 09:53
Публикации: 9160 / 1559
ЗДДС
чл.80
(2) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) Корекции по чл. 79 не се извършват в случаите на:
4. технологичен брак в допустимите норми, определени с технологичната документация за съответното производство или дейност;
#3 | 20.08.2019, 10:03
Публикации: 77 / 2
Да издадена е ф-ра за обработката .
#4 | 20.08.2019, 10:13
Публикации: 9160 / 1559
ЗКПО
Чл. 28. (1) Не се признават за данъчни цели счетоводните разходи от липси на дълготрайни и краткотрайни активи, с изключение на произтичащите от непреодолима сила.

(2) Не се признават за данъчни цели счетоводните разходи от липси и брак на материални запаси.

(3) Алинея 2 не се прилага, когато разходите се дължат на:


2. технологичен брак или промяна на физико-химичните свойства, установени с нормативен акт или с фирмени стандарти, когато не е налице нормативен акт, и в обичайните за съответната дейност размери;
#5 | 20.08.2019, 10:17
Публикации: 27 / 0
А предаването на отпадъка не попада ли в обхвата на чл. 163а, ал.2 от ЗДДС. ?! И следва обратно начисляване....
#6 | 20.08.2019, 10:44
Публикации: 6736 / 989
Дали разхода за отрадъка ще бъде признат за данъчни цели и ще има ли корекция на ДДС?
Защо "разход" за отпадък? Нали Вие предават отпадък, Вие издавате фактура и Вие получавате парите? Значи Ви е приход.
#7 | 20.08.2019, 10:47
Публикации: 9160 / 1559
Продаденият отпадък е приход, но разходът за материал, от който е получен отпадъка е разход и то е данъчнопризнат. Корекция на данъчен кредит за ползвания материал не следва да се прави. Обратното начисление е вече друг момент, който е свързан с продажбата на отпадъка.
#8 | 20.08.2019, 10:56
Публикации: 77 / 2
Не. Нашата фирма купува стока, която трябва да бъде допълнително обработена от външна фирма и след това продадена.
#9 | 20.08.2019, 10:58
Публикации: 77 / 2
Този технологичен отпадък не може да се продаде. Той се изхвърля. Проблем ли ще е?
#10 | 20.08.2019, 11:04
Публикации: 9160 / 1559
Не сте обяснили ясно в питането всичко. Отпадъкът се връща от външната фирма на вашата и вие го изхвърляте. Това последно разбирам. Отговорите за данъчнопризнат разход и корекция или не на данъчен кредит си остават в сила. Този отпадък не можете ли поне да го унищожите ? Или да се извози от фирма за отпадъци ? Да не е така висящо във въздуха това изхвърляне...
#11 | 20.08.2019, 12:14
Публикации: 77 / 2
Отпадъкът е останл в склада на фирмата извършила услугата.
#12 | 20.08.2019, 13:36
Публикации: 9160 / 1559
Отпадъкът е останл в склада на фирмата извършила услугата.

 ... за отпадъка има протокол за предаване.

Нещо вече съвсем не разбирам...
Важното е Вие да се ориентирате в ситуацията.  :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове