Продажба на земя-УПИ

14.11.2019, 11:29 1004 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

14.11.2019, 11:29
Публикации: 35 / 1
Продаваме Земя - УПИ, която е купена през 2002г. Тогава не се е начислявало ДДС при сделките с УПИ. Сега вече при продажбата трябва да начисля ДДС. Въпросът ми е можем ли да продадем земята на загуба, тоест да си определим някаква продажна цена по която да я продадем или трябва да се съобразим с данъчната оценка или с нещо друго?
#1 | 14.11.2019, 13:49
Публикации: 6355 / 1043
Можете да продадете УПИ на каквато цена договорите с купувача.
Следва да начислите ДДС върху продажната цена.
Особените правила за определяне на данъчна основа касаят сделките със свързани лица.
#2 | 14.11.2019, 14:28
Публикации: 241 / 25
Да допълня, че не трябва да се пренебрегва и чл.16 от ЗКПО за отклонение от данъчното облагане.
#3 | 14.11.2019, 15:16
Публикации: 35 / 1
Благодаря за отговорите.
#4 | 28.02.2021, 21:31
Публикации: 55 / 0
При продажба на земя УПИ е пропуснато да се начисли ДДС при фактурирането през 2020г. Според мен трябва да се пусне протокол по чл. 116 , ал. 4 от ЗДДС, за да се анулира фактурата и да се издаде нова фактура с начисленото вече ДДС. Съответно документите трябва да се включат в месеца, в който са издадени протоколът и фактурата. Върху каква данъчна основа трябва да се начисли ДДС и как следва да се отрази счетоводно? Моля, за вашето мнение!
#5 | 01.03.2021, 14:26
Публикации: 6355 / 1043
При продажба на земя УПИ е пропуснато да се начисли ДДС при фактурирането през 2020г. Според мен трябва да се пусне протокол по чл. 116 , ал. 4 от ЗДДС, за да се анулира фактурата и да се издаде нова фактура с начисленото вече ДДС. Съответно документите трябва да се включат в месеца, в който са издадени протоколът и фактурата. Върху каква данъчна основа трябва да се начисли ДДС и как следва да се отрази счетоводно? Моля, за вашето мнение!
Данъчната основа е определена с текста на чл. 26 от ЗДДС:
Скрит текст :
#6 | 01.03.2021, 15:22
Публикации: 2 / 0
Данъчната основа е определена с текста на чл. 26 от ЗДДС:
Скрит текст :


Сърдечно благодаря!
След като новата фактура е издадена през месец февруари.21г. с вече начисленото ДДС, как трябва да се осчетоводи тя , като вече приходът е отнесен през 2020 и тогава не е начислен данък.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 30 000 членове