Сбко

06.12.2019, 13:18 6076 2

06.12.2019, 13:18
Публикации: 25 / 0
Здравейте! Не съм изчислявала досега  СБКО. В бюджетния сектор съм, но не сме училище. Бихте ли ми посочили формулата, по която стават самите изчисления за Сбко?Предварително благодаря!
#1 | 06.12.2019, 16:06
Публикации: 4394 / 734
Формулата е 3% от фонда (реално по отчета, понеже планираното и отчета може да са различни) за основна заплата (в т.ч. частта, от основната заплата, която влиза в платените отпуски), като в тези 3% се включват всички разходи, относими към СБКО-то. Например, ако плащате пари към заплатата, в тези 3% ще се включат и ДОО, ЗОВ и т.н. за сметка на работодателя; ако купувате ваучери за храна - ще се включи и комисионната и т.н. Това е като сума, а отчитането по параграфи е според характера на разхода.

При плащане в пари имаше някаква формула ли беше, коефициент ли беше, но не го помня. Ако съберете ОснРЗ + ДОО + ЗОВ + ДЗПО + каквотоощеима (за сметка на работодателя) това трябва да е равно на 1. От там намерете каква част от 1-цата е частта на ОРЗ, например 0.84. Умножавате по общия процент 3 и ще получите каква част от 3-те процента трябва да платите, например 2.52.

Ако ОснРЗ на един човек е 1000 лв, ще му начислите 1000*0.0252=25.20 лв, ДОО-то и останалите неща ще са 4.80 лв, сумарно 30 лв, което е 3% от 1000 лв.

Най-добре си направете една таблица на ексела с точните проценти на осгуровките и проиграйте, че в момента пиша малко набързо, може да съм объркал нещо.

Вижте и ПМС-то за изпълнението на ДБ, ако не бъркам норматива.
#2 | 07.12.2019, 12:57
Публикации: 25 / 0
Благодаря, Bobo!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група