Корекция ОКД5

20.01.2020, 09:50 1208 0

20.01.2020, 09:50
Публикации: 149 / 36
Здравейте колеги,

служител на една от фирмите ме помоли да му помогна.
Опитва се да си оправи прекъснатото здравно, от което излезнаха толкова неща, че направо не знам.
През 2015 г. са го регистрирали като СОЛ, подавани саму декларации 1 само до септември 2015 г., но не е прекъснал като СОЛ, след което февруари 2017 г. му е подадена ОКД5. с прекъсване от февруари месец 2017.
Декември 2016 г. има граждански договор за 40 лв, на който са му удържали здравни. Поискахме тази фирма да коригира декларациите за декември, за да не го осигурява върху 40 лв, но НАП на фирмата отказва да приеме корекцията от осигурителя за декември 2016 г. и иска от лицето да си подаде декларации 1 за периода от октомври 2015 г. до февруари 2017 г. (това го искат НАП СДО)
На него ще му излезне твърде солено това възстановяване на здравни ако го направи по този начин.
Отидохме в НАП на място по регистрация на лицето и попитахме дали е възможно да искаме корекция на ОКД5, да е със септември 2015 г., вместо февруари 2017 г., те казаха да пробваме, но да оправим и коригираме всички лични декалрации и да проверим да няма нещо деларирано и т.н.
Обаче същевременно НАП СДО на фирмата която го е осигурявала декември 2016 г. му пусна сега и писмено искане да си подаде декларации 1 за периода декември 2015 г. - февруари 2017 г. В 14 дневен срок.
Някой дали може да даде някакъв съвет.
Чудя се дали да не входираме ОКД от 2015 г., ама щом нещо от са се заяли и искат тия 1ци, не знам каква драма ще стане. Не знам и какво ще стане ако не изпълним искането в 14 дневния срок.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група