Прехвърляне на ДЗПО към ДОО

20.01.2020, 14:02 857 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

20.01.2020, 14:02
Публикации: 69 / 2
Колеги, прехвърляте ли осиг. вноски по ф. ДЗПО към ДОО, целата е да не се ощетяват пенсиите? Може ли да се прехвърлят и за минал период или след подаване на заявление от следващ месец?
#1 | 20.01.2020, 14:19
Публикации: 128 / 18
Прехвърлянето на ДЗПО от частен фонд към НОИ нас не ни касае по никакъв начин. Лицето си подава заявление и от там нататък НАП и НОИ и досегашния фонд си оправят сметките.
#2 | 20.01.2020, 14:59
Публикации: 8964 / 1508
Колеги, прехвърляте ли осиг. вноски по ф. ДЗПО към ДОО, целата е да не се ощетяват пенсиите? Може ли да се прехвърлят и за минал период или след подаване на заявление от следващ месец?

Всъщност като се подаде Заявлението цялата натрупана сума от единия фонд преминава изцяло към другия. Изразът " за минал период " някак няма смисъл.
#3 | 20.01.2020, 16:01
Публикации: 43 / 2
Прехвърлянето на ДЗПО от частен фонд към НОИ нас не ни касае по никакъв начин. Лицето си подава заявление и от там нататък НАП и НОИ и досегашния фонд си оправят сметките.
  А в декларация 1   ДЗПО 5% остава ли ?
#4 | 20.01.2020, 16:10
Публикации: 128 / 18
Остава.
#5 | 20.01.2020, 18:38
Публикации: 69 / 2
Да за декл. 1 също, важното е да не е ощетено лицето и да получава по-малка пенсия. ошото е, че, за да се прехвърлят в НОИ фондовете ;ицето трябва да има 5 години до пенсия,така пишеше на сайта им.
#6 | 20.01.2020, 22:00
Публикации: 8964 / 1508
Да за декл. 1 също, важното е да не е ощетено лицето и да получава по-малка пенсия. ошото е, че, за да се прехвърлят в НОИ фондовете ;ицето трябва да има 5 години до пенсия,така пишеше на сайта им.
https://nap.bg/page?id=528

Всъщност това не е така. Точният текст е :
" •Осигурените в универсален пенсионен фонд лица могат да променят осигуряването си от универсален пенсионен фонд във фонд "Пенсии", съответно във фонд "Пенсии за лицата по чл. 69", с увеличена осигурителна вноска в размера на осигурителната вноска за универсален пенсионен фонд, не по-късно от 5 години преди възрастта им по чл. 68, ал. 1 от КСО и ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст."
#7 | 26.01.2020, 01:47
Публикации: 69 / 2
#8 | 27.01.2020, 14:26
Публикации: 968 / 50
https://www.pariteni.bg/novini/pensionirane/1800-zheni-sa-prehvyrlili-parite-si-v-noi-233884
Прочетох тази статия .Защо жените ,родени 1961-1963г. не могат да си прехвърлят парите в НОИ?
Нали това може да стане 5г. преди датата на пенсиониране?
#9 | 27.01.2020, 16:30
Публикации: 2948 / 398
От цитата по-горе: "...не по-късно от 5 години преди възрастта им по чл. 68, ал. 1 от КСО..." го разбирам като забрана в последните пет години. Но не съм смятал за родените 1961-63 дали са в тези пет години.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове