Прехвърляне на ДЗПО към ДОО

20.01.2020, 14:02 1448 18
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

20.01.2020, 14:02
Публикации: 144 / 2
Колеги, прехвърляте ли осиг. вноски по ф. ДЗПО към ДОО, целата е да не се ощетяват пенсиите? Може ли да се прехвърлят и за минал период или след подаване на заявление от следващ месец?
#1 | 20.01.2020, 14:19
Публикации: 130 / 18
Прехвърлянето на ДЗПО от частен фонд към НОИ нас не ни касае по никакъв начин. Лицето си подава заявление и от там нататък НАП и НОИ и досегашния фонд си оправят сметките.
#2 | 20.01.2020, 14:59
Публикации: 9130 / 1548
Колеги, прехвърляте ли осиг. вноски по ф. ДЗПО към ДОО, целата е да не се ощетяват пенсиите? Може ли да се прехвърлят и за минал период или след подаване на заявление от следващ месец?

Всъщност като се подаде Заявлението цялата натрупана сума от единия фонд преминава изцяло към другия. Изразът " за минал период " някак няма смисъл.
#3 | 20.01.2020, 16:01
Публикации: 47 / 3
Прехвърлянето на ДЗПО от частен фонд към НОИ нас не ни касае по никакъв начин. Лицето си подава заявление и от там нататък НАП и НОИ и досегашния фонд си оправят сметките.
  А в декларация 1   ДЗПО 5% остава ли ?
#4 | 20.01.2020, 16:10
Публикации: 130 / 18
Остава.
#5 | 20.01.2020, 18:38
Публикации: 144 / 2
Да за декл. 1 също, важното е да не е ощетено лицето и да получава по-малка пенсия. ошото е, че, за да се прехвърлят в НОИ фондовете ;ицето трябва да има 5 години до пенсия,така пишеше на сайта им.
#6 | 20.01.2020, 22:00
Публикации: 9130 / 1548
Да за декл. 1 също, важното е да не е ощетено лицето и да получава по-малка пенсия. ошото е, че, за да се прехвърлят в НОИ фондовете ;ицето трябва да има 5 години до пенсия,така пишеше на сайта им.
https://nap.bg/page?id=528

Всъщност това не е така. Точният текст е :
" •Осигурените в универсален пенсионен фонд лица могат да променят осигуряването си от универсален пенсионен фонд във фонд "Пенсии", съответно във фонд "Пенсии за лицата по чл. 69", с увеличена осигурителна вноска в размера на осигурителната вноска за универсален пенсионен фонд, не по-късно от 5 години преди възрастта им по чл. 68, ал. 1 от КСО и ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст."
#7 | 26.01.2020, 01:47
Публикации: 144 / 2
#8 | 27.01.2020, 14:26
Публикации: 993 / 53
https://www.pariteni.bg/novini/pensionirane/1800-zheni-sa-prehvyrlili-parite-si-v-noi-233884
Прочетох тази статия .Защо жените ,родени 1961-1963г. не могат да си прехвърлят парите в НОИ?
Нали това може да стане 5г. преди датата на пенсиониране?
#9 | 27.01.2020, 16:30
Публикации: 2989 / 402
От цитата по-горе: "...не по-късно от 5 години преди възрастта им по чл. 68, ал. 1 от КСО..." го разбирам като забрана в последните пет години. Но не съм смятал за родените 1961-63 дали са в тези пет години.
#10 | 26.02.2020, 16:19
Публикации: 144 / 2
В декл.1 попълвам 5 %, а в платежното нареждане 30.50лв. по код за ДОО ли да превеждам. Никой в НАП не може да микаже как да проверя заявлениео, коео е приетопо вх. номер и дата какво се случва, прехвърлено ли е осигур. на лицето от ДЗПО в ДОО, но би трябвало да плащаме по сметка и код за вид плащане на ДОО след месец, макар чче няма отговор?
#11 | 26.02.2020, 16:33
Публикации: 150 / 2
В декл.1 попълвам 5 %, а в платежното нареждане 30.50лв. по код за ДОО ли да превеждам. Никой в НАП не може да микаже как да проверя заявлениео, коео е приетопо вх. номер и дата какво се случва, прехвърлено ли е осигур. на лицето от ДЗПО в ДОО, но би трябвало да плащаме по сметка и код за вид плащане на ДОО след месец, макар чче няма отговор?
По стария код, по който сте плащали и досега. Те от НАП ще си ги разпределят служебно. А за по-сигурно, ако разполага с карта, можете да ги платите и през виртуалния ПОС на НАП, без такса е, без въвеждането на параграфи и т.н.
#12 | 27.02.2020, 08:01
Публикации: 144 / 2
Благодаря Ви и  за идеята, не съм ползвала, дали само с ПИК може или и с моя ел.подпис?
#13 | 27.02.2020, 10:15
Публикации: 150 / 2
Благодаря Ви и  за идеята, не съм ползвала, дали само с ПИК може или и с моя ел.подпис?
С ПИК може, за КЕП, ако не сте упълномощени - мисля, че не може.
#14 | 27.02.2020, 12:27
Публикации: 137 / 4
Извинявайте ,но току що прегледах сайта на НАП и не можах да видя къде точно е това заявление ПРИЛОЖЕНИЕ 3 чл 4 ал 5!!! Имам КЕП и искам и аз да  направя това прехвърляне. Блаогодаря!
#15 | 27.02.2020, 12:38
Публикации: 993 / 53
Скоро прехвърлих ДЗПО-то на едно лице. Сега ,когато правим проверка с ПИК, в справката за ДЗПО,отгоре пише :фонд по УПФ-НОИ.Преди пишеше съответния фонд.
#16 | 27.02.2020, 13:20
Публикации: 144 / 2
ditzve, при мен това лице, което си е прехвърлило фондовете е единствено назначено по трудов договор, трябва ли в декл. обр.6 да записвам вноските по фонд ДЗПО, след като така ги и внасям?
#17 | 27.02.2020, 13:24
Публикации: 2989 / 402
Трябва, те са си ДЗПО.
#18 | 27.02.2020, 17:41
Публикации: 144 / 2
Благодаря на всички!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове