Неправомерно ползван данъчен кредит

13.02.2020, 18:26 591 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

13.02.2020, 18:26
Публикации: 176 / 2
Здравейте!
Дружество се регистрира на 19.07.2019 г., на 27.07.2019 прави регистрация и по ЗДДС. В това време закупува е-подпис. През периода юли няма дейност. В август са отчетени приходи и през септември е поданена справка-декларация по ЗДДС, в която е включена фактура от Банксервис в дневника за покупки. Според Вас дали е правилно ползван данъчния кредит? Според мен не. Но не знам дали е по-добре да уведомим НАП или не? ДДС-то е 10,40 лв. В ЗАНН за подобни данъчни нарушения давността е 2 години. Някой да е имал подобен казус? Моля, да сподели как го е разрешил :noexpression:.
#1 | 14.02.2020, 10:09
Публикации: 6301 / 1015
Здравейте,
Може да включите фактурата в следващ период, когато сте открили грешката, със знак минус.
От НАП предпочитат тази практика пред завеждането на преписка по въпроса.
В крайна сметка ние се самооблагаме, самоконтролираме и самокоригираме :smile1:
#2 | 14.02.2020, 12:04
Публикации: 18 / 2
Предложение - помислете какво закупувате от Банксервиз: самият материален носител на електронният подпис/пластмасова пластинка на която пише банксервиз и върху която е монтиран чипът за подпис/ или право да подписвате? Ако закупувате материалният носител, то на основание чл.74, ал.2 от ЗДДС имате право на приспадане на 10.40 лв. Ако закупувате право на подписване, не отговярявате на условието за услуга по чл.74, ал.3 от ЗДДС и нямата право на ДДС 10,40 лв. Ако не се чуствате сигурна, следвайте съвета на Irenabrili и обявете цялата стойност на покупката в колона Покупки без право на приспадане на ДДС на Дневника за покупки. Не забравяйте да посочите цялата стойност в кл.30 на СД.
#3 | 14.02.2020, 14:20
Публикации: 176 / 2
Здравейте,
Може да включите фактурата в следващ период, когато сте открили грешката, със знак минус.
От НАП предпочитат тази практика пред завеждането на преписка по въпроса.
В крайна сметка ние се самооблагаме, самоконтролираме и самокоригираме :smile1:
Ако може да се включите с отговор дали го правя вярно:
В дневника за покупки избирам отново вид на документа: фактура, в клетка 9 (ДО и данък на ползваните доставки): -62,40 лв., в клетка 10 (ДО на пол. доставки): -52,00 лв., а в клетка 11 (ДДС с право на пълен ДК): -10,40 лв.
В дневник продажби няма нищо, няма продажби. ДДС е за внасяне 10,40.
А дали ще има лихва от НАП?
#4 | 14.02.2020, 14:23
Публикации: 9154 / 1558
Според Вас дали е правилно ползван данъчния кредит? Според мен не.

А какъв е аргумента Ви за това / закон, член.../ ?

Дружество се регистрира на 19.07.2019 г., на 27.07.2019 прави регистрация и по ЗДДС. В това време закупува е-подпис.

"Това време" кое е ?
#5 | 14.02.2020, 14:26
Публикации: 9154 / 1558
А дали ще има лихва от НАП?

Лихва ще има, ако следвате процедурата на чл.126 ЗДДС и НАП направят корекция на резултата . А така с плюс и минус няма как да се появи лихва.
#6 | 14.02.2020, 14:35
Публикации: 176 / 2
А какъв е аргумента Ви за това / закон, член.../ ?
Чл.74, ал.3 от ЗДДС.
"Това време" кое е ?
Времето между регистрацията в ТР и датата, на която е излязла регистрация по ЗДДС.
#7 | 14.02.2020, 14:41
Публикации: 9154 / 1558
Времето между регистрацията в ТР и датата, на която е излязла регистрация по ЗДДС.

Дарак Ви е насочил към добра идея , но пък Вие си преценяте до каква степен и какво може да защитите... :smile1:

#8 | 14.02.2020, 14:45
Публикации: 176 / 2
Дарак Ви е насочил към добра идея , но пък Вие си преценяте до каква степен и какво може да защитите... :smile1:
Видях, но попитах дали го правя правилно в коментар №3, т.к. досега не съм.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове