Осигуряване при работа на трудов договор и търговска дейност като физическо лице

04.08.2020, 14:29 1118 20
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

04.08.2020, 14:29
Публикации: 4 / 0
Здравейте, имам следния казус:
Работя на трудов договор с пълно осигуряване и допълнително извършвам търговска дейност /онлайн продажби/ като физическо лице /не съм самоосигуряващ се, ЕТ, ЕООД/. Разбрах, че на сумата от онлайн продажби след приспадане на разходите трябва да се платят осигуровки. Как точно се изчисляват осигуровките за доплащане, колко са? В края на годината ли се изравнява или трябва авансово да се плаща?
Пример: 1200 брутно месечно възнаграждение по трудов договор и средно месечно 300 лв от продажби /след приспадане на разходите/.
Ще бъда благодарна за помощ.
#1 | 04.08.2020, 15:11
Публикации: 2475 / 274
Ако ще го вършите по принцип, регистрирайте си фирма или свободна професия. Намерете си счетоводител или поне си платете за консултация.
Ако няма да го правите това дългосрочно, не си задавайте такива въпроси, че ще направите по-голяма каша.
#2 | 04.08.2020, 16:01
Публикации: 147 / 15
Здравейте, имам следния казус:
Работя на трудов договор с пълно осигуряване и допълнително извършвам търговска дейност /онлайн продажби/ като физическо лице /не съм самоосигуряващ се, ЕТ, ЕООД/. Разбрах, че на сумата от онлайн продажби след приспадане на разходите трябва да се платят осигуровки. Как точно се изчисляват осигуровките за доплащане, колко са? В края на годината ли се изравнява или трябва авансово да се плаща?
Пример: 1200 брутно месечно възнаграждение по трудов договор и средно месечно 300 лв от продажби /след приспадане на разходите/.
За да плащате авансово трябва да имате регистрирана търговска дейност и да се регистрирате като самоосигуряващо се лице. "

Ако нямате такава регистрация годишно плащате осигуровки и данък с подаване на Годишна данъчна декларация до 30-ти април.
За доходите от трудово правоотношение работодателят удържа всичко необходимо по закон, а за търговската си дейност по онлайн продажбите трябва да формирате облагаем доход на база приходи и разходи и върху годишния облагаем доход внасяте осигуровки в размер на 23,3% за пенсия и 8% за Здравно осигуряване и върху остатъка 15% данък. Изчислете си по този начин сумите.
И аз , както  Pupeshche Ви препоръчвам да имате счетоводител.

#3 | 04.08.2020, 18:30
Публикации: 360 / 14
Lila, сигурна ли сте за насоките Ви за изчисление по този начин?
Ако случайно питащата реши да наеме вас за счетоводител, дали до 2-3-4-5 години няма да "направи пътека" НАП-НОИ?
#4 | 04.08.2020, 19:11
Публикации: 147 / 15
Какво имате предвид?
#5 | 04.08.2020, 21:18
Публикации: 360 / 14
Примерно питащата може да иска да си намали годишната осигурителната тежест с 3,5% върху тоя допълнителен доход, понеже той допълнително ще намалее средно годишно и с външните услуги.
#6 | 04.08.2020, 21:47
Публикации: 147 / 15
Така е, написала съм осигуровки за пенсия а процента е за всички осигурителни рискове / големия процент/. По - скоро проблема е, че при достигане на оборот от 50 х.лв се налага регистрация по ДДС и има много неща които трябва да се съобразяват, включително и определяне на облагаемия оборот.За това трябва счетоводител.
#7 | 05.08.2020, 07:04
Публикации: 64 / 10
Ако нямате такава регистрация годишно плащате осигуровки и данък с подаване на Годишна данъчна декларация до 30-ти април.

Здравейте, явно разбирате от осигуряване на лицата, които се облагат по реда на чл. 26, ал. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Искам да попитам: тези лица, попадайки  в обхвата на чл.4, ал.3, т.2 на КСО, не са ли задължени  да се самоосигуряват авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (чл.6, ал.8 от КСО) и след това да правят годишно изравняване на база реалния доход? Регистрацията като самоосигуряващо се лице не е ли задължителна в седемдневен срок от започването на дейност?
#8 | 05.08.2020, 09:29
Публикации: 147 / 15
Според мен е задължителна -  КСО "...(3) (Обявена за противоконституционна по отношение на работещите пенсионери, включени в кръга на задължително осигурените лица по този законов текст с РКС № 5 от 2000 г. - ДВ, бр. 55 от 2000 г.) Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:..."
Питането разбрах като  изясняване на вече упражнената дейност до момента , за която не е имало регистрация на самоосигуряване. Вероятно е продавала лични вещи. Нали въпреки това трябва да декларира и плати осигуровките и данък  до момента, преди да е регистрирала дейност и самоосигуряване.
#9 | 05.08.2020, 10:25
Публикации: 7032 / 1036
 Вероятно е продавала лични вещи.
:)
Ако е продавала лични вещи, няма нито данък, нито осигуровки :)
Ама явно не са лични вещи :)
#10 | 05.08.2020, 20:27
Публикации: 4 / 0
Здравейте,
Благодаря за коментарите, доста се обърках.
Не продавам лични вещи, а ръчно изработени неща. Звънях за консултация в НОИ. Казаха, че е въможно да работя на трудов договор и да извършвам търговска дейност като физическо лице, но ще плащам не 10 а 15 % данък, като ми се признават фактурите за разход. Изрично подчертах, че няма да е самоосигуряващо се лице или ЕТ. Това, което разбрах, четейки закони, публикации и др., че независимо че не си регистриран като фирма, ако имаш търговска дейност те третират като ЕТ, с малки разлики при подаване на отчетите. При самоосигуряващите се лица темата е ясна.
Разбирам, че трябва счетоводител, но печалбите са малко и това ще е голям разход, също така ако регистрирам фирма или съм самоосигуряващо се лице ще трябва да се осигурявам поне на минималната заплата, осигуровките са към 200 лв. и счетоводните услуги като включим, реално си почти на 0 в края на месеца.
Консултирах се и с познати счетоводители, но всеки третира казуса различно. Това е и причината да пиша тук. Имам впечатлението, че няма яснота в тази ситуация как трябва да се процедира. Искам да избегна двойно осигуряване веднъж на заплатата по трудов договор и веднъж на минималната заплата, защото реално печалбите от дейността са на половина на минималната заплата. Излиза, че ако се занимаваш с допълнителна дейност, с малка печалба 300-500 лв. на месец, то въобще няма смисъл да го правиш.
Във връзка със следното мнение, което се припокрива и с други искам да попитам дали това означава, че формирания облагаемия доход може да бъде под минималната заплата?. Т.е. има 300 лв. печалба на месец и само на тях плащам осигуровки и 15 % данък
 "по онлайн продажбите трябва да формирате облагаем доход на база приходи и разходи и върху годишния облагаем доход внасяте осигуровки в размер на 23,3% за пенсия и 8% за Здравно осигуряване и върху остатъка 15% данък. "

Благодаря за информацията.


#11 | 05.08.2020, 22:14
Публикации: 7032 / 1036
Излиза, че ако се занимаваш с допълнителна дейност, с малка печалба 300-500 лв. на месец, то въобще няма смисъл да го правиш.
Така излиза. Особено ако приходите са всеки месец
Във връзка със следното мнение, което се припокрива и с други искам да попитам дали това означава, че формирания облагаемия доход може да бъде под минималната заплата?
Облагаемия доход може да е колкото си е. Осигурителния доход за периода на упражняване на дейност не може да е под минималния праг за самоосигуряващи се лица (за 2020 г. - 610 лв). От тук: самоосигурява се, когато има дейност, когато няма - спира самоосигуряването.
Имам впечатлението, че няма яснота в тази ситуация как трябва да се процедира
Има си яснота. Пълна яснота. Проблемът е, че правилата често са свързани с разходи. А никой не обича разходите, нали?
#12 | 06.08.2020, 00:21
Публикации: 360 / 14
А аз досега години си мислех, че тия занаятчийските дейности са различни от търговските дейности и освен това си мислех, че занаятчия не е задължително да е търговец, ами може и да сключи договор по ЗЗД със СНЦ.
В "голяма заблуда" си живея понеже съм само с вехти...
#13 | 06.08.2020, 08:46
Публикации: 194 / 24
Вариант да намалите осигурителната тежест е като декларирате осигуряване само за няколко дни в месеца. Така месечните осигуровки няма да са на пълната база от 610 лв., а пропорционално за дните, в които сте полагали труд.

Неудобството е, че за всяко прекъсване и подновяване на дейност се подава декларация.
#14 | 06.08.2020, 13:48
Публикации: 365 / 11
Вариант да намалите осигурителната тежест е като декларирате осигуряване само за няколко дни в месеца. Така месечните осигуровки няма да са на пълната база от 610 лв., а пропорционално за дните, в които сте полагали труд.

Неудобството е, че за всяко прекъсване и подновяване на дейност се подава декларация.
А ако работи само събота и неделя? Тогава какво дължи? :noexpression:
#15 | 06.08.2020, 14:12
Публикации: 99 / 13
Добри съвети давате, но нам дали някой колега би се навил да прави това упражнение за пускане и спиране на дейността всеки месец.
Сега и аз да ви дам акъл, защо не си намери познат/а с фирма и от там да минават нещата и ще и взема фактури за разход и ще и дава някой лев за счетоводител и 10% данък печалба, защото и това съм го виждала :)
#16 | 06.08.2020, 14:14
Публикации: 194 / 24
А ако работи само събота и неделя? Тогава какво дължи? :noexpression:

Май не може да внесе осигуровки за почивните дни дори да има желание.
Но предвид, че все пак ще реализира приходи мисля, че е разумно да има и някакво поне минимално осигуряване за дейността.
#17 | 06.08.2020, 15:23
Публикации: 9471 / 1607
Явно този "почин" със събота и неделя още не е твърде разпространен , защото в противен случай от НОИ бързо биха му "противодействали" по някакъв алтернативен начин. :smile1:
#18 | 06.08.2020, 19:08
Публикации: 4 / 0
Благодаря Ви за отговорите. Мисля, че ми се изясни ситуацията. Това, което разбрах, е че задължително трябва да имам регистрация като СОЛ и да се осигурявам на МРЗ, освен ако не ползвам фирма на познат /тук идва въпроса за ДДС/ или не пускам всеки месец по 7-8 декларации за спиране и възстановяване на дейност, което може да предизвика интереса на данъчните за проверка. Това, че изработвам нещата си събота и неделя явно не е от значение, нито, че за да изпратя пратка ми отнема 30 мин., но се брои за пълен работен ден, за който се плаща осигуровка. Значи ако този месец спечеля 300 лв. на тях трябва да платя мин. 160 лв осигуровка и данък между 10 и 15 %. При такива печалби реално държават ти взима 60 % от сумата за осигуровка и още 10 данък. Пълно безумие, особено при положение, че имам пълно осигуряване на трудов договор. Съгласна съм, че трябва да се плащат данъци и осигуровки, но това е абсурд. Затова хората препочитат да са на трудовата борса, вместо да се опитат да създадат нещо, нямаш шанс.
Последен въпрос: какъв е минималния процент за осигуровки на СОЛ. Правилно ли съм разбрала общо към 28 % /фонд Пенсия, допълнително пенсионно и здравно/ и по желание допълнително за майчинство и общо заболяване - общо 31?
 
#19 | 06.08.2020, 19:26
Публикации: 360 / 14
А ако работи само събота и неделя? Тогава какво дължи? :noexpression:
Нормативно според мен след като съм изчела предостатъчно дължи годишно изравняване на осигурителния доход и данък, но от НАП ми изпратиха писмо за коригиране на данните за осигурителен доход за авансов данък, понеже програмата им не приемала декларацията и служебно коригираха осигурителния доход за два работни дни на самоосигуряващо се лице-събота и неделя.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове