Доходи на физически лица при онлайн продажба в OLX, Bazar - Данък/Данъчна декларация

21.09.2020, 13:46 5214 15

21.09.2020, 13:46
Публикации: 1 / 0
Здравейте!
Искам да подам данъчна декларация за доходите, които съм получила през 2019 от продажба на стоки в Интернет (OLX, Bazar).
Физическо лице съм. Закупувам стоки от Ali Express, и продавам в България през online платформите, споменати по-горе.
Ще си направя извлечение от Еконт за оборота през 2019г.
Въпроса ми е дали банково извлечение за направените покупки в Ali Express би доказало разходите за закупуване на тези стоки, които след това съм продала.
И изобщо има ли някакви тънкости при този вид дейност, ако сте запознати?

Благодаря ви предварително!
#1 | 22.09.2020, 13:21
Публикации: 352 / 19
Ами подайте я данъчната декларация за 2019г- има едно приложение към нея, в което пожелание се декларират необлагаемите доходи.
#2 | 22.09.2020, 19:05
Публикации: 9261 / 1550
Ами подайте я данъчната декларация за 2019г- има едно приложение към нея, в което пожелание се декларират необлагаемите доходи.
Че какво им е необлагаемото на посочените доходи? Не стига, че са облагаеми по ЗДДФЛ, но са и осигурителен доход по КСО.
Към питащата:  за сега се сещам за две "тънкости". Първо,  че срокът за подаване на ГДД за 2019 г. е минал. Второ, както казах вече, върху тези доходи дължите и осигуровки.
#3 | 22.09.2020, 20:06
Публикации: 4354 / 714
... с изключение на доходи от търговска дейност, каквато питащата признава, че нейните са такива - купува и продава.
#4 | 22.09.2020, 21:03
Публикации: 352 / 19
Дали признава или е закахърена от ония дето подават справките друга тема.
Като знам какъв нездрав интерес проявяват при достъп и до лична кореспонденция и какви коментари си позволяват...
То, ако е търговска дейност първо трябва си регистрира предприятие на търговец.
#5 | 22.09.2020, 22:43
Публикации: 9261 / 1550
То, ако е търговска дейност първо трябва си регистрира предприятие на търговец.
Един цитат от ЗДДФЛ:
(7) (Предишна ал. 6, изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) По реда на ал. 1 - 6 се облагат и доходите от стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на Търговския закон, но не е регистрирано като едноличен търговец.

Ето и цитат от КСО:
Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:....
2. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 102 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, .... и лицата, които се облагат по реда на чл. ..., ал. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица;


Членовете си ги намери сама.

Повече няма какво да коментирам по въпроса.
#6 | 14.09.2021, 17:54
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Ще използвам същата тема, защото имам същия казус, на който никой не отговори по-горе:

Признават ли се банковите плащания за разходи, ако съм физическо лице развиващо търговска дейност?

До тук знам, че ще плащам данъци по Декларация 2 и осигуровки като ЕТ. Но никъде не намирам, какво е достатъчно да послужи за разходен документ?

Благодаря предварително.
#7 | 15.09.2021, 13:17
Публикации: 11896 / 2168
#8 | 15.09.2021, 14:21
Публикации: 2116 / 147
Здравейте,

Ще използвам същата тема, защото имам същия казус, на който никой не отговори по-горе:

Признават ли се банковите плащания за разходи, ако съм физическо лице развиващо търговска дейност?

До тук знам, че ще плащам данъци по Декларация 2 и осигуровки като ЕТ. Но никъде не намирам, какво е достатъчно да послужи за разходен документ?

Благодаря предварително.

Искате да кажете не банковите плащания, а разходите за банковото обслужване. Ще се признават, ако се облагате като ЕТ, ама точно за това е и добре да помислите за счетоводител.
#9 | 16.09.2021, 21:22
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Не, не разход за обслужване, може би не мога да го обясня.
Закупената стока, която продавам е от Китай или Полша, като е платена по банков път. Но НАП облагат целия оборот по наложени платежи. Може ли банковите ми плащания да са доказателство за закуоената стока, така че да платя данък само за разликата?
#10 | 17.09.2021, 08:09
Публикации: 11896 / 2168
Може ли банковите ми плащания да са доказателство за закуоената стока, така че да платя данък само за разликата?

Не, не може. Можете при желание да видите линка, който съм Ви дала по-горе.
#11 | 17.09.2021, 10:13
Публикации: 34 / 4
От собствен опит да ви кажа.
Да чакате тук конкретен отговор, е като да чакате от умрял - писмо.

Тук ще ви насочат да четете до умопомрачение, статии, кодекси и учебници по счетоводство, само за да загубите достатъчно време и евентуално да се насочите към тяхна платена консултация или да си наемете някой счетоводител за нещо което може да свършите сам.





#12 | 17.09.2021, 10:28
Публикации: 9261 / 1550
От собствен опит да ви кажа.
Да чакате тук конкретен отговор, е като да чакате от умрял - писмо.

Не зная какъв по-конкретен отговор от това: Не, не може. (delphine , Днес в 08:09 )
Друг въпрос е дали Ви харесва или не.

Тук ще ви насочат да четете до умопомрачение, статии, кодекси и учебници по счетоводство, ...
Точно това е пътя, ако искате да си свършите нещото сам. Не може да правиш каквото и да е без да прочетеш тук-там някои правила.

 и евентуално да се насочите към тяхна платена консултация или да си наемете някой счетоводител
В края на краищата за това сме учили и от това си изкарваме хляба :)
Защо мислите, че ще "си губим времето" да четем вместо Вас, нещото, което можете да си направите сам

#13 | 17.09.2021, 11:11
Публикации: 34 / 4
А често дават и частично или напълно грешни или най-малкото заблуждаващи съвети.
#14 | 17.09.2021, 11:15
Публикации: 34 / 4
Единственото конкретно, което можеш да намериш е когато отговарят на някой колега счетоводител. И когато това съвпада частично или напълно с това което търсиш, тогава имаш късмет.

Отговорите към несчетоводителите са меко казано подигравателни, но някои от тях си намериха майстора.
#15 | 24.10.2022, 15:20
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Не, не разход за обслужване, може би не мога да го обясня.
Закупената стока, която продавам е от Китай или Полша, като е платена по банков път. Но НАП облагат целия оборот по наложени платежи. Може ли банковите ми плащания да са доказателство за закуоената стока, така че да платя данък само за разликата?

Здравейте, какво се случи с данъчната декларация ?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група