Готова продукция в земеделието

28.09.2020, 10:44 2457 7

28.09.2020, 10:44
Публикации: 829 / 69
Здравейте,

Досега изписвахме готовата продукция от земеделие по справедлива цена, т.к. същата се продаваше на активен пазар, но в момента имаме, която се продава, където не могат да се определят пазарни цени. Или с други думи, трябва да я изпишем по себестойност, но тя пък се изчислява след приключване на селскостопансаката година. Какво бихте ме посъветвали - да вземем ориентировъчна себестойност (база от 2019 за единица), която мога да покажа откъде е или друга, но как да я изчисля? Някой може ли да ми помогне?
#1 | 29.09.2020, 10:03
Публикации: 829 / 69
Никой ли няма да помогне?  :noexpression:
#2 | 29.09.2020, 11:58
Публикации: 11896 / 2168
Дали няма да ти е от помощ СС 41 Селско стопанство и по-точно т.3.7  от него ?
#3 | 29.09.2020, 13:32
Публикации: 829 / 69
Дали няма да ти е от помощ СС 41 Селско стопанство и по-точно т.3.7  от него ?
3.7. Ако не съществува активен пазар, при определянето на справедливата стойност предприятието ползва един или няколко от следните фактори:
а) най-скорошната цена на сделката, при условие че не е имало значително изменение на икономическите условия между датата на сделката и датата на оценката;
б) пазарната цена на сходни и подобни активи, и
в) препоръчителния подход за отрасъла или сектора


По подточка "а": Ако сме издали фактура последно на 13/09/2020 г., то цената, по която бихме изписали днес, би била от 13/09, но без ДДС? Ако отговорът е "да", следва ли, че днешната цена на продажба с фискален бон, на неактивен пазар, ще бъде цена за изписване в други ден? Или отново ще се взима тази с дата от 13/09?
#4 | 29.09.2020, 15:29
Публикации: 11896 / 2168
Nickolay ,

надявам се да се включи колега с практически опит по зададения въпрос. Нямам фирма със селскостопанска дейност и може би в чисто практически план не съм "актуална" - все пак мнението ми е, че в последваща сделка предходната като такава с "най-скорошна цена " ще е тази от днес / условно от твоя въпрос / .
#5 | 30.09.2020, 10:43
Публикации: 829 / 69
Nickolay ,

надявам се да се включи колега с практически опит по зададения въпрос. Нямам фирма със селскостопанска дейност и може би в чисто практически план не съм "актуална" - все пак мнението ми е, че в последваща сделка предходната като такава с "най-скорошна цена " ще е тази от днес / условно от твоя въпрос / .
Благодаря ти! Все пак, оставам с очакването да се включи и колега, който има практически опит, да сподели дали така го прави.
#6 | 30.09.2020, 11:09
Публикации: 9 / 0
Здравйте. Първо заприхождаването на СС продукция е по справедлива стойност/пазарна цена/, съгласно СС 41. Оценката се прави при първоначално признаване , съгласно т.3.3 от стандарта. Ако няма цена на активен пазар, използвайте цената от последната си сделка с тази продукция. Изписването става винаги по правилата на  СС 2.Съгласно счетоводната политика на предприятието,се избира и метод на изписване на продукцята, като най-често това е средно претеглена стойност.

#7 | 30.09.2020, 12:11
Публикации: 829 / 69
Здравйте. Първо заприхождаването на СС продукция е по справедлива стойност/пазарна цена/, съгласно СС 41. Оценката се прави при първоначално признаване , съгласно т.3.3 от стандарта. Ако няма цена на активен пазар, използвайте цената от последната си сделка с тази продукция. Изписването става винаги по правилата на  СС 2.Съгласно счетоводната политика на предприятието,се избира и метод на изписване на продукцята, като най-често това е средно претеглена стойност.
Мерси и на Вас! Всичко така го правя, с изключение на това, че незаприхождавам продукцията, тъй като в деня на обирането ѝ се продава на клиенти. Де факто е прието с протокола за първоначална оценка, освен да определим справедливата цена, да служи и за "изписване", нищо че нямаме наличност по с/ка Продукция. Не знам дали е правилно така, но предполагам, че не е проблем, все пак си е вътрешен за предприятието документ. Записано е към документоборота, утвърден е. Водя се по логиката на ресторантите, където както знаете, се правят ястия и директно се продават, а не заприхождават в повечето случаи. Съветваха ме да ползвам калкулационен лист, но не мисля, че би могъл да бъде приложим в случая, понеже ще трябва да се изписва по себестойност, а на нас ни трябва по справедлива цена. Такъв документ съставям при определяне на фактическата себестойност в края на селскостопанска година.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група