Земеделски производител

28.09.2020, 13:21 231 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

28.09.2020, 13:21
Публикации: 163 / 1
Здравейте, зем.производител /ЗП/ ми издаде фактура по проект. Каза ми , че не е длъжен да има касов апарат и липсва и печат.Това така ли е, защото има опасност да не ми се признае разхода по проекта?
#1 | 28.09.2020, 14:09
Публикации: 6027 / 532
За какво е фактурата?
#2 | 28.09.2020, 14:57
Публикации: 17 / 0
Аз имам подобен въпрос относно документа който издава ЗП за продадена продукция дини примерно.
Първият въпрос ми е:Аз съм фирма ЕТ или ЕООД примерно ,имам магазин за плодове и зеленчуци.Купувам продукция от лице ,което е регистрирано като земеделски производител ,съгласно разпоредбата на чл.2, т.1 от ТЗ, физическите лица, занимаващи се със селскостопанска дейност не се смятат за търговци.
Купувам стоката от място /тоест от нивата,не от пазар или борса/,лицето не е длъжно в такъв случай да има касов апарат,защото  продава продукцията от място.Документа ,който ми издава лицето Земеделски Производител е Приемо-предавателен протокол който съдържа всички данни подобни на ф-ра.
Следователно аз какво да правя с този протокол ,как да го осчетоводя, след като това не е данъчен документ?

Вторият ми въпрос е :Лицето казва ,че са му обяснили ,че вместо протоколи може да си купи кочан с ф-ри  и да пише тях вместо протоколите, като пак си ги води под номерация.
Въпроса ми е аз като фирма регистрирана или нерегистрирана по ДДС,какво ги правя тези ф-ри или протоколи.Как да ги  ползвам и на каква база да ги осчетоводя.

Третият ми въпрос е трябва ли ЗП да подава декл.по чл.55 за тези получени доходи,или всичко се облага с декл. по чл.50 за 2020, като там се показва общия приход за цялата година плюс получените субсидии, ако има такива ,и след приспадане на нормативно признатите разходи 60%, сумата се облага с 10% данък.
#3 | 28.09.2020, 18:09
Публикации: 17 / 0
Никой ли не е компетентен да отговори?
#4 | 28.09.2020, 18:33
Публикации: 7067 / 1044
Дали ще е протокол или фактура от коман без ДДС,  все си е първичен счетоводен документ.  При това разходооправдателен и в повечето случаи се ппизнава за данъчни цели.  Непризнаването на разхода не е заради формата на документа, а заради същността на сделката - ако не е свързана с дейността на фирмата Ви, няма да се признае.
Осчетоводяването е според сделката - посупка на стоки, на материали..., разчети с доставчици,  плащания...
ЗП подава.Д55. Пише си го в ЗДДФЛ.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове