Прекратяване на договор в изпитателен срок

22.10.2020, 17:59 3429 3

22.10.2020, 17:59
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

сключих ТД преди 2 месеца ".....по чл 67,ал1,т1 във връзка с чл 70 от КТ".Страната, в чиято полза е изпитването, не е уточнена, тоест това би следвало да означава , че срокът на изпитване е за двете страни..
Срок за предизвестие за прекратяване и от двете страни - 30 дни.

Договорът ми се прекратява със заповед на осн. чл 71 , ал1 от КТ, като в заповедта са описани моите данни, длъжността, отдела и датата, от която е считано освобождаването.

Тъй като смятам да се регистрирам на борсата и доколкото прочетох имам право на "пълна борса"  при освобождаване по този член ( никога не съм била до сега на борса, имам над 15 г стаж ), има някои неща, които ме притесняват в заповедта :
-  в бланката има полета  " причини за прекратяване"  и "на лицето да се изплатят следните обезщетение", които работодателят е оставил непопълнени и стоят празни - това дали няма да даде основание НОИ да върнат/откажат пълно обезщетение? От ЧР казват, че нямало значение, но аз имам поводи за съмнение..Иначе аз полагаемата отпуска си я взех като дни и не ми се дължи парично обезщетение от страна на работодателя за това, но според мен тези две полета не следва да стоят празни в документа ..или изобщо да ги няма

- в заповедта Не пише, че ТД се прекратява "без предизвестие" и че е "от страна на работодателя" - това няма ли да проблем  за мен във връзка с НОИ и паричното обезщететие?
Тъй като има клауза за 30 дневно предизвестие би следвало в заповедта да пише, че е без предизвестие - така си мисля...


Не знам, аз не съм много компететна, затова моля за обратна връзка - ако е необходимо ще помоля  и настоявам за адекватни корекции в заповедта, за да нямам проблеми пред НОИ, които , доколкото разбирам от прочетеното в нета, са станали много стриктни и връщат и за най - малката неточност.

Благодаря,
#1 | 22.10.2020, 18:34
Публикации: 9299 / 1558
Щом не Ви дължат обезщетение, не попълват такива в заповедта. Не е проблем, че ползват готова бланка и полетата са празни.
Много е важно в заповедта да пише две неща: "основание чл.71, ал.1" и "по инициатива на работодателя". Ако те е уточнено по чия инициатива е прекратен договора, може от НОИ да решат, че инициативата е Ваша и автоматично отивате на минимално обезщетение.
#2 | 22.10.2020, 18:54
Публикации: 2 / 0
Щом не Ви дължат обезщетение, не попълват такива в заповедта. Не е проблем, че ползват готова бланка и полетата са празни.
Много е важно в заповедта да пише две неща: "основание чл.71, ал.1" и "по инициатива на работодателя". Ако те е уточнено по чия инициатива е прекратен договора, може от НОИ да решат, че инициативата е Ваша и автоматично отивате на минимално обезщетение.

Дам, имах такова усещане за некоректно попълване на заповедта---Извинявам се, къде и как трябва да се допише  това,-че е по инициатива на работодателя?

В заповедта като цяло пише   -

 

"     Име на фирмата


Заповед № ххххх/датата

на основание чл 71 ал 1 от КТ

прекратявам трудовото провоотношение по договор ХХХ/дата
на ..... име, егн, л.к., длъжност и отдел/моите такива/ , считано от ...дата"

После следват онези две полета, които споменах по-горе и които са празни

завършва с "Настоящата заповед се издава в два екзечпляра, по един за всяка страна."

Следват подписите на управителя и служителя, плюс печат.

Моля да ми уточните къде следва да помоля от ЧР да внесат уточнението!!

Благодаря предвярително!

#3 | 22.10.2020, 19:32
Публикации: 4367 / 719
Например: "на основание чл 71 ал 1 от КТ, по инициатива на работодателя..."
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група