ДДС регистрация на ф.л. при търговия с акции

25.11.2020, 16:00 512 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.11.2020, 16:00
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

Ако частно лице използва директно инвестиционен посредник в чужбина за да търгува само с акции на компании и ЕТФ-и листнати на европейски борси (в Евро), оборотът от продажби трябва ли да участва във формиране облагаемия оборот за целите на задължителната регистрация по ДДС? 
Или на кратко - в така описания случай, ако лицето направи множество продажби за повече от 50к - подлежи ли на регистрация по ДДС?

Благодаря предварително за вашето експертно мнение!
#1 | 25.11.2020, 16:30
Публикации: 211 / 28
По принцип сделките с ценни книжа са освободена доставка, но попадат в оборота за задължителна регистрация, ако са свързани с основната дейност на ФЛ. Това обаче важи само при положение, че са с място на изпълнение на територията на България.
Понеже ИП не предоставят такава информация, няма как да се докаже място на изпълнение в България дори в малко вероятната хипотеза купувачът да е българско местно лице.
Та според мен не Ви грози ДДС регистрация на това основание.
#2 | 25.11.2020, 19:03
Публикации: 3 / 0
Благодаря Ви за бързия отговор.
Както подчертах, използвам чуждестранен инвестиционен посредник и освен това търгувам с акции само на европейски борси.
Това не прави ли "мястото на изпълнение" извън България?
#3 | 26.11.2020, 09:05
Публикации: 211 / 28
Опасявам се, че отговорът ми беше прибързан и неправилен. Да пробвам отново :)
Сделките с ценни книжа попадат в чл.46, ал.1, т.5 на ЗДДС - финансова услуга. При нея Вие сте доставчик, а отсрещната страна получател. Възможни са няколко хипотези:
   -получател българска фирма или местно ФЛ - тогава мястото на изпълнение е на територията на България и подлежите на регистрация по чл. 96 при достигане на прага от 50 х.лв. /при условие, че този вид сделки са свързани с основната Ви дейност, а не са просто инцидентни/
   -получател чуждестранно ФЛ - отново мястото на изпълнение е в България и този оборот участва в оборота за регистрация по чл.96
  -получател чуждестранна фирма - мястото на изпълнение е в държавата на получателя. Ако тази държава е членка на ЕС, следва друг вид ДДС регистрация - по чл.97а, за предоставени услуги.

Това, че търгувате само с акции на европейски борси има отношение към облагането по ЗДДФЛ, но не и за ДДС-регистрацията.
 
#4 | 03.12.2020, 15:29
Публикации: 3 / 0
Благодаря за отговора!

  Казвате в скоби: "при условие, че този вид сделки са свързани с основната Ви дейност, а не са просто инцидентни".
 Как се определя дали тези сделки са свързани с основната ми дейност?

Малко контекст: аз съм самоосигуряващо се лице с доходи от консултантски услуги, а целта на тези сделки е да управлявам личните си спестявания. Планирам да правя средно по 2-3 сделки на месец, за да ребалансирам портфейла си и предполагам, че общата сума от продажбите ще надхвърли прага от 50х за година.

#5 | 03.12.2020, 16:06
Публикации: 211 / 28
За съжаление няма еднозначни критерии за определянето на една дейност като основна. Прикачвам едно старо указание на НАП по темата /по-ново не намирам/.
http://nraapp03.nra.bg/cms5/apps/wqreg/cache/5332
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове