Обезщетение за безработица

04.03.2021, 18:00 721 15
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

04.03.2021, 18:00
Публикации: 135 / 4
Здравейте! Лице е освободено от 01.04.2020г, регистрира се в бюро по труда.През май месец има граждански договор под МРЗ. На 22.05.2020 сключва трудов договор.Сега получава писмо, ще трябва да връща обезщетение за периода 01.05-21.05.2020г защото е осигурен по трудов договор.Не би ли следвало да има право до датата на започване?
#1 | 04.03.2021, 19:05
Публикации: 9912 / 1699
Не би ли следвало да има право до датата на започване?

КСО
Скрит текст :
Не виждам в текста да е визиран като период целия календарен месец. Вероятно е от значение дали ГД е съществувал "успоредно" с ТД и при плащане към края на месеца примерно лицето вече не отговаря на изискването по т.3. Някакви нюанси има тука, но Вие знаете по-точно обстоятелствата.
#2 | 04.03.2021, 19:44
Публикации: 235 / 24
По ГД би трябвало лицето да е задължително осигурено по чл.4 ал.3 т.6 от КСО

"6. (нова - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) лицата, които полагат труд без трудово правоотношение, които са осигурени на друго основание през съответния месец, независимо от размера на полученото възнаграждение."
А в чл.54а
"Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които: ...

3. (изм. - ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г., доп. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.) не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по този кодекс или по законодателството на друга държава, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда."
#3 | 04.03.2021, 20:20
Публикации: 135 / 4
Да и аз мисля, че проблема е ГД.
Това, че той е за целия май месец и  е паралелно с ТД след 22.05
#4 | 04.03.2021, 21:01
Публикации: 7408 / 1107
Да и аз мисля, че проблема е ГД.
Това, че той е за целия май месец и  е паралелно с ТД след 22.05
Вижте какво е цитирала Лила. Дори ГД да беше от 01.05.до 10.05., щом през м.05 е работил по ТД, значи по ГД е трябвало да има осигуровки.  Не ме питайте как е трябвало да стане това, ако сумата по ГД е платена например на 10.05 и лицето още не е знаело, че ще работи по ТД.
Във Вашия случай (едновременно действие на ГД и ТД) много вероятно е по ГД да са удържани осигуровки и да е подадена Д1. И това наистина е проблем
#5 | 04.03.2021, 21:17
Публикации: 135 / 4
Благодаря
#6 | 04.03.2021, 22:46
Публикации: 349 / 42
Как в практиката става да имаш ГД до 10 число и да не ти направят удръжки за осигуровки , а после след 22 /след сключването на ТД/ да отидеш при възложителя по ГД да поискаш да ти ги вземат ли? Тази технология как става?
#7 | 04.03.2021, 23:28
Публикации: 7408 / 1107
Идея си нямам как става и как може да стане, но по закон се изисква.
Единственото спасение до не се плаща по ГД преди края на месеца ;)
#8 | 05.03.2021, 08:48
Публикации: 349 / 42
Просто това е някакъв нонсенс и ако гражданският договор беше свършил преди сключването на трудовия със сигурност можеха да възразят на такова решение от страна на НОИ.
#9 | 05.03.2021, 09:30
Публикации: 235 / 24
Осигурителите представят периодично в НАП данни за осигурените лица /Обр.1, Обр.6 и т.нат..../,
но като срок в Н-13 е посочен 25-то число на месеца ,следващ месеца за който се отнасят данните.
Начална дата на тоя срок не е посочена, но е ясно ,че преди да изтече целия месец не могат да бъдат подадени данни от работодателите, тъй като и няма да бъдат приети от НАП.

Разбира се, че трябва да изтече целия календарен месец. И тогава разполагаме с необходимата информация къде и по какви договори е работено през месеца и може да се декларира.
#10 | 05.03.2021, 09:48
Публикации: 349 / 42
Разбира се, че трябва да изтече целия календарен месец. И тогава разполагаме с необходимата информация къде и по какви договори е работено през месеца и може да се декларира.

За подаване на информацията - да, трябва да изтече. Но , ако договорът е вече прекратен, изплатен, удръжките направени или няма такива тези срокове с нищо не помагат на ситуацията.
#11 | 05.03.2021, 10:06
Публикации: 235 / 24
За подаване на информацията - да, трябва да изтече. Но , ако договорът е вече прекратен, изплатен, удръжките направени или няма такива тези срокове с нищо не помагат на ситуацията.
Осигурителя следи сроковете.
#12 | 05.03.2021, 10:11
Публикации: 349 / 42
Имате граждански договор до 10.05.2020 примерно. Изплащате го на 10.05.2020 - лицето няма ТД, сумата е под МРЗ. Не правите удръжки. Лицето си взема парите и заминава. След време - на 21.05.2020 примерно сключва трудов договор. Обяснете ми според Вашата логика - какво следва - как първият осигурител по ГД според Вас , следейки сроковете ще удържи на това лице дължимите осигурителни вноски ?
#13 | 05.03.2021, 10:12
Публикации: 235 / 24

Единственото спасение до не се плаща по ГД преди края на месеца ;)
#14 | 05.03.2021, 10:20
Публикации: 349 / 42
Точно затова казвам, че това е пълен нонсенс - законодателно е сътворен един невъзможен вариант, всъщност не е помислено.
Хубав ден ! :smile1:
#15 | 05.03.2021, 11:08
Публикации: 7408 / 1107
Точно затова казвам, че това е пълен нонсенс - законодателно е сътворен един невъзможен вариант, всъщност не е помислено.
:good:

Обяснете ми  - какво следва - как първият осигурител по ГД според Вас , следейки сроковете ще удържи на това лице дължимите осигурителни вноски ?
1. За да се мисли за удържане въобще,  изпълнителят по ГД трябва да прояви добра воля и да отиде да уведоми възложителя. Възложителят няма служба за разследване, няма достъп до лични данни на ФЛ и няма как за знае дали и кога някой, който е имал ГД при него, е почнал работа по ТД.
2. Възложителят трябва да коригира СИС и други документи. Ще го направи ли?
3. Има ли интерес изпълнителя сам да се напъне да връща едни 8-9% от сумата, която вече е получел?
4. Има ли интерес възложителя да си оскъпява услугата, за която вече е платил, с 11-12%?
5. Ако всички са съгласни, но са пропуснали срока за подаване на Д1? Или Д55 вече е подадена? Да не коментирам, че и справката по чл. 73 може да е подадена....
6. Ако след първия ГД има друг при друг възложител и сумата от двата надмине границата за осигуряване?
7 А ако услугата е била "представяне в ТР на документи за заличаване на фирмата на взложителя (с пълномощно)" и на 25.05. фирмата вече не съществува....

 Абе недомислена работа....
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 30 000 членове