ДДС при сделки със САЩ и Китай

12.05.2021, 13:14 266 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

12.05.2021, 13:14
Публикации: 3 / 0
Здравейте!
Казусът е следния: Фирма регистрирана в България, извършва софтуерна услуга за клиенти в САЩ. Все още не е достигнала оборот от 50000 лв и не е регистрирана по ДДС. Сега ми съобщават, че ще  се работи по нов начин, като софтуерен разработчик в Китай ще програмира, сумата за услугата цялата от САЩ ще идва по банковата сметка на фирмата в България, като от тук ще плаща за услугата в Китай, като ще задържа 30% комисионна. Моля за помощ как да се оформи счетоводно тази операция? Правилно ли е за цялата сума да се издава фактура за САЩ от Бг, а китаеца да издаде фактура за получената от него сума? И как стои въпроса с регистрацията по ДДС, след като получава услуги от трети страни? Благодаря предварително!
#1 | 12.05.2021, 14:41
Публикации: 7522 / 1127
Моля за помощ как да се оформи счетоводно тази операция?
Може би: Приход от услуги, Отчитане на плащането, Разход за външни услуги, Самоначисляване на ДДС, отчитане на плащането....

 Правилно ли е за цялата сума да се издава фактура за САЩ от Бг, а китаеца да издаде фактура за получената от него сума?
Аз бих направила така. Изчакайте отговор и от по-опитен колега

 И как стои въпроса с регистрацията по ДДС, след като получава услуги от трети страни?
Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2.

чл. 82 (2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при:  ....
3. доставка на услуги - когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6.
#2 | 12.05.2021, 17:05
Публикации: 3 / 0
Благодаря Ви за отговора! Звънях и в НАП и оттам ми отговориха, че след като ще получава услуги от трета страна е задължителна регистрацията по ДДС.
#3 | 13.05.2021, 10:19
Публикации: 127 / 5
Присъединявам се към отговора на колегата по-горе. В допълнение, Ви насочвам да прецените по кой член да направите регистрацията. Ако приходите ще са само от оказани услуги на данъчно задължени лица, установени в чужбина, то може да обмислите и дали регистрация на основание чл. 100, която да Ви даде възможност да ползвате данъчен кредит за получаваните от Вас стоки и услуги, не е по-изгодна.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група