Изплащане на две брутни заплати по чл. 222 ал. 3 от КТ

17.06.2021, 18:57 564 2
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

17.06.2021, 18:57
Публикации: 44 / 0
Здравейте, моят съпруг се пенсионира в 2019 година по чл. 68а КСО. Продължи да работи, но в декември месец 2020 година има заболяване на ръката, при което ползва болнични до май месец 2021, след което си подаде молбата за напускане. Съгласно чл. 222 ал. 3 от КТ му се полага обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, тъй като няма стаж при този работодател от 10 години. Въпросът ми е - до колко месеца след напускането, трябва да изплати това обезщетение работодателят?
#1 | 18.06.2021, 09:14
Публикации: 10226 / 1766
Принципно трябва да се изплати нормално в сроковете на плащане на заплатите по ведомост за месеца на начислението. Иначе за давността вижте чл.358  КТ .
#2 | 18.06.2021, 10:49
Публикации: 7609 / 1145
Кт
Чл.228 (3) (Нова - ДВ, бр. 102 от 2017 г., в сила от 22.12.2017 г.) Обезщетенията по този раздел, дължими при прекратяване на трудовото правоотношение, се изплащат не по-късно от последния ден на месеца, следващ месеца, през който правоотношението е прекратено, освен ако в колективния трудов договор е договорен друг срок. След изтичане на този срок работодателят дължи обезщетението заедно със законната лихва.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група