Отдаване на лятна кухня с двор под наем ?

24.07.2021, 18:41 797 12
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

24.07.2021, 18:41
Публикации: 4 / 0
Здравейте, на село имам наследствен имот  със малка вила ,която по документи е лятна кухня.Искам да я отдавам под наем ,но от общината ми казаха, че няма как защото се води допълващо застрояване и немогат да ми я категоризират.Има ли някакъв вариант да се отдава по наем законно,да си плащам данъците?
#1 | 24.07.2021, 20:17
Публикации: 3514 / 504
Искате да я отдавате като туристически обект ли, подневно, подобно на къщи за гости?
#2 | 24.07.2021, 21:13
Публикации: 4 / 0
Да точно така:)
#3 | 24.07.2021, 22:46
Публикации: 175 / 6
Искам да я отдавам под наем ,но от общината ми казаха ... не могат да ми я категоризират.
Така става, когато някой чиновник не може да излезе от рамките!

А нещата са прости - имате собственост, отдавате я под наем (чл. 228 и следващите от ЗЗД), документирате и декларирате приходите, и плащате ДОД.
#4 | 25.07.2021, 14:15
Публикации: 4 / 0
За краткосрочни наеми ,примерно 5-10 дена по този член 228 от ЗЗД няма ли да е проблем?
#5 | 25.07.2021, 14:22
Публикации: 3514 / 504
Закон за туризма, чл. 113 ал. 2, а от Наредбата - чл. 28 и сл. Вероятно има и други за четене :)
#6 | 25.07.2021, 14:36
Публикации: 175 / 6
За краткосрочни наеми ,примерно 5-10 дена по този член 228 от ЗЗД няма ли да е проблем?
Договорите за наем са до 3 или 10 години (чл. 229) - без минимален срок.
Явно някой в Общината е чул, че има „Закон за туризма“, ама не го е чел!
Тази „лятна кухня“ може да се впише като бунгало!
§ 1. 30. "Бунгало" е място за настаняване, изградено от строителни конструкции за сезонна или целогодишна експлоатация, със санитарен възел, без задължително изискване за кухненски бокс.

Пп. Самото понятие „лятна кухня“ липсва в законодателството. В ЗУТ има „допълващо застрояване“, но при липсата на основно ...   :wink1:
#7 | 25.07.2021, 14:54
Публикации: 175 / 6
Закон за туризма, чл. 113 ал. 2, а от Наредбата - чл. 28 и сл. Вероятно има и други за четене :)
Най-вече думите „... стаите за гости и апартаментите за гости, ако не са категоризирани ...“.
#8 | 25.07.2021, 19:00
Публикации: 4 / 0
Договорите за наем са до 3 или 10 години (чл. 229) - без минимален срок.
Явно някой в Общината е чул, че има „Закон за туризма“, ама не го е чел!
Тази „лятна кухня“ може да се впише като бунгало!
Пп. Самото понятие „лятна кухня“ липсва в законодателството. В ЗУТ има „допълващо застрояване“, но при липсата на основно ...   :wink1:
.           

В строителното разрешение пише ЛЯТНА КУХНЯ СЪС СКЛАД,. Как да го впишем като бунгало, какви документи са нужни?
#9 | 25.07.2021, 21:52
Публикации: 175 / 6
В строителното разрешение пише ЛЯТНА КУХНЯ СЪС СКЛАД,. Как да го впишем като бунгало, какви документи са нужни?
Ще го впишете, както е по НА. „
Акцентирах върху факта, че категоризирането не е задължително!

Колкото до словосъчетанието „лятна кухня“ - то е измислено.
Едно, че няма законова дефиниция.
Второ - всички знаем какво е „кухня“, ама „лятна“. Ами „зимна“ - има ли?
И какво става, ако - готвите в „лятната кухня“ през зимата и в „зимната“ - през лятото?
#10 | 25.07.2021, 22:11
Публикации: 3514 / 504
Най-вече думите „... стаите за гости и апартаментите за гости, ако не са категоризирани ...“.
Не разбрах защо ме цитирате.
Обектът на питащият не е категоризиран, затова ЗТ препраща към наредба, която той трябва за прочете и да види има ли вратичка за неговата лятна кухня.

Подозирам, че в миналото някой е дал съвет да пишат вилата нещо друго за по-ниски данъци, например?
#11 | 25.07.2021, 23:38
Публикации: 175 / 6
Не разбрах защо ме цитирате.
Цитирах Вашите думи, като начало и допълних. Резултата беше:
„Закон за туризма, чл. 113 ал. 2 - най-вече думите „... стаите за гости и апартаментите за гости, ако не са категоризирани ...“
Обектът на питащият не е категоризиран ...
Защото самото категоризиране не е задължително. Първото изречение на ал. 2:
„Хотелиерство в стаи за гости, апартаменти за гости и къщи за гости може да извършва и лице, което не е търговец по смисъла на Търговския закон, включително когато те са част от обитаваното от него жилище в жилищна сграда. В тези случаи стаите за гости и апартаментите за гости, ако не са категоризирани, се регистрират при условия и по ред, определени с наредбата по чл. 121, ал. 5.“
В наредбата няма нищо за вида на обектите (стаи и апартаменти). Цялата глава пета е за „Условия и ред за РЕГИСТРИРАНЕ на места за настаняване клас В".
#12 | 25.07.2021, 23:51
Публикации: 175 / 6
Притежавам „Поземлен имот“ в който има три сгради - къща, „лятна кухня“ и навес. За първите две в Кадастралната карта пише - „Друг вид сграда за обитаване“, а за третата - „Селскостопанска сграда“.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група