Продажба на стоки в Етси

15.05.2021, 14:53 1485 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

15.05.2021, 14:53
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
някой може ли да обясни как става осчетоводяването на продажби в Етси? Задължителна ли е регистрацията по ДДС? Моя позната, която продава в Етси от години, каза, че е получила мейл от тях, че от 1-ви юли е длъжна да се регистрира. Според мен е трябвало да се регистрира тук още преди да започне да продава в Етси, та сега незнам ако подаде/м заявление дали няма да отнесе глоба.
До сега не съм се занимавала с такъв вид продажби и нямам представа как да действам. Моля за помощ и разяснения!  :blush: Благодаря предварително!
#1 | 16.05.2021, 18:28
Публикации: 1 / 1
Етси издават фактура за комисионните всеки месец и би следвало вече да сте регистрирани по ДДс най-малко по чл.97а
#2 | 17.05.2021, 13:17
Публикации: 54 / 11
Малко храна за размисъл:
Етси изършват услуга срещу която фактурират комисионна. Мястото на извършване на тази услуга къде е?
#3 | 17.05.2021, 19:45
Публикации: 3 / 1
Може и доброволна регистрация. По-добре ще е
#4 | 18.05.2021, 10:31
Публикации: 1 / 0
Т.е. да подадем заявление за регистрация по ЗДДС по чл.97а и да се надяваме да не отнесе голяма глоба...
#5 | 18.05.2021, 16:07
Публикации: 193 / 30
Тя глобата е фиксирана. Но сметнете и колко е с невнесеното ддс на фактурираната комисионна от Етси и лихвите върху него.
#6 | 19.05.2021, 16:52
Публикации: 104 / 2
Не искам да коментирам как е работено до сега, но щом е цитирана дата 01 юли, става въпрос за регистрация OSS, при продажби на крайни потребители в ЕС и извън него. Срокът е до края на юни за тази регистрация и първия дан. период е 07-09 месец. Отчита се на тримесечие. Дано съм ви била полезна.
#7 | 01.06.2021, 00:01
Публикации: 2 / 0
Не искам да коментирам как е работено до сега, но щом е цитирана дата 01 юли, става въпрос за регистрация OSS, при продажби на крайни потребители в ЕС и извън него. Срокът е до края на юни за тази регистрация и първия дан. период е 07-09 месец. Отчита се на тримесечие. Дано съм ви била полезна.
А как става тази регистрация OSS? Като цяло това ми е непозната материя и ще съм благодарна на повече разяснения  :blush:
#8 | 01.06.2021, 08:52
Публикации: 168 / 23
Тук има разяснения:
https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes/dds-pr-sdelki-v-ES/Specialni-rejimi-za-oblagane-s-DDS-OSS

а и ще има онлайн среща организирана от  НАП на 02.06.2021 от 11 ч. в платформата Zoom
На събитието ще вземат участие представители на НАП и Агенция „Митници“, като ще се фокусират върху следните въпроси:

Новите правила за ДДС, които засягат дистанционните продажби на стоки;
Каква е целта на новите правила за ДДС при електронната търговия;
Какво представлява обслужването на едно гише ((One Stop Shop/OSS) и кои продажби обхваща;
Кога електронният интерфейс носи отговорност за плащането на ДДС върху дистанционни продажби на стоки от продавачи?
Как може електронен интерфейс да се регистрира по OSS?
Това са част от главните въпроси, които ще бъдат разгледани, като при възникване на други ще бъдем отворени за дискусии.


Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/86372393413?pwd=ekhxc1R0VlA2RDJsM0hKWTNEK003dz09

Meeting ID: 863 7239 3413
Passcode: 984870
#9 | 28.07.2021, 14:13
Публикации: 48 / 0
Здравейте, може ли да попитам дали трябва да се подава VIES когато сме регистрирани по член 97а и получава фактура от Етси?

Благодаря предварително!
#10 | 28.07.2021, 15:47
Публикации: 104 / 2
Предполагам, че щом получавате фактура от Етси тя е за комисионната, която плащате на Етси за продажбите, които извършвате чрез нея/тази платформа/. Ако сте регистрирани по чл.97а по ЗДДС, за тази услуга трябва да начислявате ДДС с протокол. Етси би трябвало да подават Vies за услугата, която продават на клиентите и то ако и двете фирми са рег. по ДДС в страни членки на ЕС.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група