Втори трудов договор на 8 часа за лице в отпуск за майка след раждане от 135 до 410

16.09.2021, 09:33 489 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

16.09.2021, 09:33
Публикации: 12 / 0
може ли лице, което в момента е в отпуск за майка след раждане от 135 до 410 дни да сключи втори трудов договор на 8 часа при друг работодател. Няма да прекъсва трудовото си взаимоотнещение към работодателя, от който получава майчинство, а едновременно с това иска да започне работа при нов работодател и няма да прехвърля майчинството.
Аз знам, че може да сключи трудовов договор при друг работодател но не съм сигурен дали той може да бъде сключен на пълен работен ден от 8 часа.
По пътя на логиката, майката не работи при работодателя, от който получава обещетението и би могло да се сключи такъв договор. От друга страна дали се нарушава максималното работно време на ден от 12 часа, въпреки, че пак ще повторя тя не работи, а получава обещетение към момента.

Предварително Ви благодаря за навременния отговор.

Поздрави,
Пламен Качаков
#1 | 16.09.2021, 10:00
Публикации: 41 / 12

Начало За потребителя Въпроси и отговори Въпроси и отговори за паричните обезщетения при временна неработоспособност и майчинство Има ли право да получава парично обезщетение за бременност и раждане до 410 календарни дни и за периода на отглеждане на малко дете до 2 годишна възраст лице, което започва работа през тези периоди и по втори трудов договор?
Вторник, 03 Юли 2018 14:29 | Печат

Въпрос: Има ли право да получава парично обезщетение за бременност и раждане до 410 календарни дни и за периода на отглеждане на малко дете до 2 годишна възраст лице, което започва работа през тези периоди и по втори трудов договор?

Отговор: Съгласно чл. 46, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване парично обезщетение за временна неработоспособност и за бременност и раждане не се изплаща на лица, упражняващи трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство през периодите, за които са им издадени актове от здравните органи.

На основание тази разпоредба лицата, които продължават да упражняват трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство, през периодите, за които са им издадени болнични листове за временна неработоспособност или бременност и раждане (за срок до 135 календарни дни), нямат право на парично обезщетение за тези периоди.

Когато обаче едно лице, осигурено по едно правоотношение или основание за осигуряване към деня на настъпване на риска, продължава да ползва отпуск за бременност и раждане и да получава обезщетение, има право да получава паричното обезщетение и за остатъка от периода след 135-я календарен до 410 календарни дни по заявление-декларация, Приложение № 2 към Наредбата за паричните обезщетения и помощи от ДОО в пълен размер по това правоотношение/основание, в случай че започне работа и по друго правоотношение/основание и не ползва отпуск по него.

В случаите, когато майката ползва отпуск за отглеждане на дете по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда и без да прекъсне неговото ползване, започне работа при друг работодател или възложител, обезщетението по чл. 53, ал. 1 от КСО – за отглеждане на дете до 2-годишна възраст следва да се изплаща в пълен размер до прекратяването или изтичането на отпуска за отглеждане на детето чрез работодателя, който го е разрешил.
#2 | 16.09.2021, 10:19
Публикации: 12 / 0
Благодаря за това разяснение, аз знам, че обещетението се запазва в този случай но никъде не се посочва и не е уточнено дали  втория трудов договор в другото предприятие може да бъде на 8 часа, това е и същноста на въпроса ми.
#3 | 16.09.2021, 10:28
Публикации: 12 / 0
От фирмата, от която получава обещетението за майчиснство е   назначена на 8 часа. Сега и се предлага работа в друго предприятие отново на 8 часа и въпроса ми е дали това е възможно предвид ограничението за 12 часов работен ден но вземайки под внимание, че реално тя не работи в тази фирма от която получава обещетени.
#4 | 16.09.2021, 11:00
Публикации: 41 / 12
По основния ТД ,  ще и бъде зачетен трудов и осигурителен стаж за 8 часа. На 2-я ТД , ще зачетат само осигурителен стаж - доход, т.е. според мен трябва на 2-я ТД да е на 4 часа, но не съм напълно сигурна, в предвид че примерно при неплатен на осн. ТД, може да се работи на 8 ч. при 2-ри ТД.
Интересен казус.
#5 | 16.09.2021, 11:06
Публикации: 7638 / 1148
Според мен , след като по първия ТД работното време е 0 часа, то по втория може да е 8
#6 | 16.09.2021, 11:28
Публикации: 12 / 0
Обадих се в инспекцията по труда и министерството на труда и социалната политика като и от двете места не можаха да ми отговорят може или не може.
#7 | 16.09.2021, 11:36
Публикации: 23 / 1
да попълни декларация съгласие по чл. 113, ал.3 от КТ при втория работодател и готово.
#8 | 16.09.2021, 17:59
Публикации: 24 / 3
От фирмата, от която получава обещетението за майчиснство е   назначена на 8 часа. Сега и се предлага работа в друго предприятие отново на 8 часа и въпроса ми е дали това е възможно предвид ограничението за 12 часов работен ден но вземайки под внимание, че реално тя не работи в тази фирма от която получава обещетени.

Може да работи по допълнителен втори трудов договор на 8 ч. в този случай. Може да работи също по втори трудов договор на 8 ч. ако ползва платен или неплатен отпуск по осн. трудов договор. По допълнителният договор и се зачита само осигурителен стаж и не се попълва в тр.кн.  Трудов стаж се зачита по основния трудов договор.
#9 | 07.10.2021, 20:18
Публикации: 6 / 0
Здравейте,
За да не пускам нова тема ще използвам тази, ако нямате нищо против.
До колкото разбирам все още е възможно ако в периода 135-410 се започне работа при друг работодател да се получава 100% обезщетение. В такъв случай дали е необходимо да подава промяна на обстоятелствата през някой от двамата работодатели? Преди 6-7 години имах мисля такъв случай и не подавах нищо като втори работодател на майката, но дали майката трябва да уведоми първия работодател и подаде някакви заявления декларации? И ако да може ли да ме насочите къде го пише. На моя близка и се отваря такава възможност за работа и ми се иска да я подготвя с целия набор информация + документи за попълване ако е необходимо. Благодаря предварително и се извинявам, че така малко на готово питам...май
#10 | 08.10.2021, 10:50
Публикации: 6 / 1
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група