Енергийна помощ поради високата цена на електроенергията.

23.11.2021, 10:21 1685 26
0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) този раздел.

23.11.2021, 10:21
Публикации: 3 / 0
Е ли е енергийна помощ,демек финансиране,сумата която се възстановява по фактурата за месец 11.2021г. от ЧЕЗ примерно,и как ще се контира ?
#1 | 23.11.2021, 10:36
Публикации: 434 / 50
Някакъв документ получавате ли от ЧЕЗ ?
#2 | 23.11.2021, 10:47
Публикации: 2 / 1
Здравейте,
при нас фактурата изглежда по следния начин:
#3 | 23.11.2021, 10:56
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
при нас фактурата изглежда по следния начин:
48лв. ги отнасяш по 705,с контировката ?
#4 | 23.11.2021, 12:05
Публикации: 35 / 0
Е ли е енергийна помощ,демек финансиране,сумата която се възстановява по фактурата за месец 11.2021г. от ЧЕЗ примерно,и как ще се контира ?
  За да е финансиране не би ли следвало да има паричен поток?
#5 | 23.11.2021, 13:14
Публикации: 10350 / 1784
И не би ли следвало да има КИ ? И какво става с данъчния кредит по фактурата ?
#6 | 23.11.2021, 15:41
Публикации: 103 / 4
Според мен си осчетоводяваме ф-рата както е.Но плащаме по - малко и разликата, която е помощта я отнасяме 401/705.
#7 | 23.11.2021, 17:42
Публикации: 171 / 3
Здравейте! И аз щях да отварям тема за компенсацията за ел.енергия. И се радвам да видя, че вече коментирате въпроса.  Аз в началото като видях фактурата с компенсацията  - се зачудих с какъв документ ще си приспаднем сумата. После се замислих, че може да е приход или разчет сумата. И накрая намерих самата програма за компенсиране на небит.клиенти за ел. енергия. И от там разбрах, че парите ще се преведат на Енергото - както и трябва да стане принципно. И в случая излиза, че ние няма да имаме постъпление като пари. А само ще ни се намали плащането. Т.с. няма как да имаме КИ , защото не ни се променя самата сума или количество енергия, ами само сумата за плащане ни се намаля. И засега съм на мнение, че може да е както е предложил колегата в предния коментар - 401/705. Да се отчете като финансиране. Разгледах и едно указание на МФ за мярката 60/40 , но тук не е точно същото. Ако измисля или прочета нещо по темата ново - ще ви информирам. И ще следя вашите коментари по темата.
#8 | 24.11.2021, 09:11
Публикации: 10350 / 1784
 И от там разбрах, че парите ще се преведат на Енергото - както и трябва да стане принципно. И в случая излиза, че ние няма да имаме постъпление като пари. А само ще ни се намали плащането.

Вероятно все ще излязат някакви Становища и подобни материали, които да хвърлят светлина по въпроса, но така или иначе вече са налични фактурите и е актуален въпроса как да процедираме. Явно КИ няма да издадат - биха ги издали, ако това беше смисълът на процедурата.
Не ми се струва обаче, че това превеждане на пари към Енергото за нас е финансиране. Тука изразявам съгласие с изказаното предположение от BatkoVladko :
  За да е финансиране не би ли следвало да има паричен поток?

По-скоро се замислям дали не е удачно да приложим чл.46 ал.1 т.4 от ЗКПО :
Чл. 46. (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) При определяне на данъчния финансов резултат счетоводният финансов резултат се увеличава със сумата на задълженията на данъчно задълженото лице, като увеличението се извършва в годината, в която настъпи едно от следните обстоятелства:
.........
4. кредиторът се е отказал от вземането си по съдебен ред или го е опростил; увеличението се извършва с размера на опростената сума;

Ще следя и аз темата за други мнения.
Хубав и ползотворен ден !

Доп. : Ако няма КИ излиза, че се дава право на пълния размер на данъчния кредит по фактурата без да платим пълната сума. Нещо твърде много добрини...
#9 | 25.11.2021, 11:50
Публикации: 5 / 1
Тази компенсация като вид финансиране от държавата следва ли да бъде префактурирана на наематели също небитови клиенти и на какво основание не се начислява ДДС във фактурата?
#10 | 25.11.2021, 13:18
Публикации: 266 / 18
Здравейте! И аз щях да отварям тема за компенсацията за ел.енергия. И се радвам да видя, че вече коментирате въпроса.  Аз в началото като видях фактурата с компенсацията  - се зачудих с какъв документ ще си приспаднем сумата. После се замислих, че може да е приход или разчет сумата. И накрая намерих самата програма за компенсиране на небит.клиенти за ел. енергия. И от там разбрах, че парите ще се преведат на Енергото - както и трябва да стане принципно. И в случая излиза, че ние няма да имаме постъпление като пари. А само ще ни се намали плащането. Т.с. няма как да имаме КИ , защото не ни се променя самата сума или количество енергия, ами само сумата за плащане ни се намаля. И засега съм на мнение, че може да е както е предложил колегата в предния коментар - 401/705. Да се отчете като финансиране. Разгледах и едно указание на МФ за мярката 60/40 , но тук не е точно същото. Ако измисля или прочета нещо по темата ново - ще ви информирам. И ще следя вашите коментари по темата.

Да, ама то КИ се издава не само при намалени количества, а и при намалена цена.
Друг е въпросът как ще го направят, но според мен трябва да си остане високата цена и да си осчетоводите правителствено финансиране, с което да закриете част от разчета с доставчика, а другото ще си го платите.
#11 | 25.11.2021, 16:08
Публикации: 171 / 3
Да, ама то КИ се издава не само при намалени количества, а и при намалена цена.
Друг е въпросът как ще го направят, но според мен трябва да си остане високата цена и да си осчетоводите правителствено финансиране, с което да закриете част от разчета с доставчика, а другото ще си го платите.

Здравейте! Права сте за КИ. Но в случая излиза, че не ни се намалява цената на тока, а само сумата за плащане. Един вид друг ще ни плати част от сметката. Но сметката си е константа. И ние ще си ползваме и дан.кредит по фактурата.
 Стана много интересно това обсъждане. Радвам се, че се включват повече хора.  :smile1:
#12 | 25.11.2021, 16:32
Публикации: 10350 / 1784
Тази компенсация като вид финансиране от държавата следва ли да бъде префактурирана на наематели също небитови клиенти и на какво основание не се начислява ДДС във фактурата?

Това е един чудесен въпрос , който да бъде зададен на НАП. А принципно - защо смятате, че не следва да начислявате ДДС ?
#13 | 25.11.2021, 16:58
Публикации: 1 / 0
Аз имам същия казус с префактурирането  на небитов наемател и си мисля , че трябва да фактурирам само разликата, т.е. само това дето реално е платено.
#14 | 25.11.2021, 17:21
Публикации: 10350 / 1784
 мисля , че трябва да фактурирам само разликата, т.е. само това дето реално е платено.

Хм, ползваме пълния данъчен кредит, начисляваме само част от него ?
#15 | 29.11.2021, 14:45
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Имате ли някакво решение как ще префактурираме компенсацията по РМС на наемателите и евентуално на какво основание няма да начисляваме ДДС?
#16 | Вчера в 09:59
Публикации: 1878 / 379
До  ivkont
Както енергийното дружество фактурира компенсацията, така и вие следва да направите, за да достигне компенсацията до крайния потребител на енергията.
#17 | Вчера в 11:39
Публикации: 6 / 1
Енергийното дружество не фактурира помощта, а само я приспада във фактурата като намаление на сумата за плащане. Аз осчетоводих помощта като финансиране за текуща дейност 401/754, префактурирах на моя наемател ел.енергията по текущата цена и му издадох протокол за намалението, който осчетоводих 411/754 със знак минус.
#18 | Вчера в 11:47
Публикации: 10350 / 1784
Енергийното дружество не фактурира помощта,

Всъщност енергийното дружество фактурира цялата сума - вкл. помощта в нея . Приспадането е само за плащането.
#19 | Вчера в 12:10
Публикации: 6 / 1
Не, не включва помощта  - фактурира се само консумираната енергия. Помощта само се приспада от сумата за плащане.
В момента тук са: 0 Потребители и 2 Гости
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група