Воп

12.05.2022, 14:52 235 6

12.05.2022, 14:52
Публикации: 6 / 1
Здравейте,
Имам следният казус.
Закупена е техника от Германия, през м. март фирмата ми издават фактура на 11.03.2022 г., частично плащане към тях правим на 14.03.2022 год, а окончателното плащане по фактурата е на 30.03.2022 год.
Към днешна дата все още не сме намерили транспорт за да ни доставят техниката в България.

В тази ситуация как е най- удачно да се постъпи?
прави се протокол по чл.117 ал.1 от ЗДДС, начислява се в дневника за покупки и продажби? или се състава протокол, само в продажбите? или фактурата не влиза в дневниците  преди да пристигане в България стоката?

Благодаря предварително за отговорите.
#2 | 13.05.2022, 09:04
Публикации: 111 / 4
Здравейте,
за да не отварям друга тема  - фирмата ни е извършила авансово плащане 100 % към румънска фирма и те ми издават инвойс за авансовото плащане.Стоката не е пристигнала и не се знае кога ще дойде.Не съм издала протокол по чл. 117. Да не би да съм пропуснала протокола.Но нали няма данъчно събитие?
#3 | 13.05.2022, 09:41
Публикации: 268 / 33
Точно така, няма данъчно събитие и съответно данъкът още не е изискуем. А и чл.63, ал.5 изключва точно тези случаи.
#4 | 13.05.2022, 09:43
Публикации: 6 / 1
Данъчно събитие и изискуемост на данъка при вътреобщностно придобиване

Чл. 63. (1) Данъчното събитие при вътреобщностно придобиване възниква на датата, на която би възникнало данъчното събитие при доставка на територията на страната.
(2) Данъчното събитие при вътреобщностното придобиване по чл. 13, ал. 3 възниква на датата, на която приключва транспортът на стоките на територията на страната.
(3) Данъкът при вътреобщностното придобиване става изискуем на 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие съгласно ал. 1 и 2.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) Независимо от ал. 3, данъкът става изискуем на датата на издаване на фактурата, а когато няма задължение за издаване на фактура - на датата на издаване на документа, удостоверяващ придобиването на ново превозно средство, когато са издадени преди 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е настъпило данъчното събитие.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) Алинея 4 не се прилага, когато фактурата или документът, удостоверяващ придобиването на ново превозно средство, са издадени във връзка с направено плащане преди датата на възникване на данъчното събитие.
(6) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) При доставка с непрекъснато изпълнение на стоки по чл. 13, ал. 1 - 3 с продължителност за период, по-дълъг от един календарен месец, данъчното събитие настъпва в края на всеки календарен месец, като за календарния месец на прекратяване на доставките данъчното събитие настъпва на датата на прекратяване на доставките.
#5 | 13.05.2022, 09:47
Публикации: 111 / 4
Благодаря.Просто имах нужда от потвърждение.Лек ден
#6 | 13.05.2022, 09:48
Публикации: 6 / 1
Добре, в моят случай според вас тази протокол, не трябва да влиза в дневниците за покупки и продажби за месец май? Правилно ли разбирам ?
Ако данъчното събитие настъпи м. септември например, тога ли трябва да се включи?
Тогава какъв протокол се съставя с каква дата ????? Няма ли да е минал срока за съставянето му?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група