Майчинство и обезщетение за безработица

21.05.2022, 19:54 210 3

21.05.2022, 19:54
Публикации: 2 / 0
Здравейте, предстои ми да излизам в майчинство, в момента съм на трудовата борса и взимам обезщететение. Въпросът ми е, трябва ли задължително да бъда на трудов договор преди да изляза в майчинство и трябва ли да си прекъсна борсата? Ще окаже ли някакво значение това дали съм на договор или на трудовата борса за изчисляването на майчинството?
#1 | 21.05.2022, 22:28
Публикации: 8112 / 1260
Ако когато трябва да излезете по майчинство сте на борсата  няма да имате право да ползвате обезщетение за бременност и раждане, защото на борсата не сте осигурена за общо заболяване и майчинство. Дори и при "платената" борса.
За да имате право на обезщетение за бременност и раждане трябва в денят преди да излезете в 45-дневния болничен да сте осигурена за общо заболяване и майчинство - трудов договор, договор за управление или самоосигуряващо се лице на "високия" процент. Самоосигуряващо се лице може да бъдете ако регистрирате фирма, ЕТ или като свободна професия,  земеделски производител, занаятчия...
#2 | 21.05.2022, 23:10
Публикации: 2 / 0
Преди това имам 9 години стаж и осигуровки за майчинство. До колкото четох трябва да имам 12 месеца осигуровки, без значение дали са прекъснати или не. Не срещнах никъде да пише, че трябва да съм осигурена точно преди тез 45 дни, явно нещо аз съм се объркала от толкова много информация. Да разбирам, че трябва да я прекратя, ако искам да взема майчинство.
#3 | 21.05.2022, 23:27
Публикации: 8112 / 1260
КСО  Чл. 48а. Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.
Чл. 50. (1) Осигурената за общо заболяване и майчинство майка има право на парично обезщетение при бременност и раждане за срок 410 дни, от които 45 дни преди раждането.
и т.н.
Т.е. за да имате право на обезщетение за бременност и раждане трябва да сте осигурена за ОЗМ към момента на настъпване на осигурителния риск.

Вижте още и правата, които имате при различните случаи на осигуряване. За да имате право на обезщетение за бременност и раждане, трябва да попадате в чл. 11 или чл. 13а. Докато получавате обезщетение за безработица сте осигурена само за пенсия и попадане в хипотезата на чл. 13.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група