5 дневен срок за издаване на фактура

25.05.2022, 11:13 563 10

25.05.2022, 11:13
Публикации: 122 / 12
Правилно ли разсъждавам относно издаване на фактура не по късно от 5 дни от дата на ДС?
ДС е на 20.05.
Броя дните от следващия ден и най-късно мога да издам на 25.05.
Приложим ли е чл. 22 от ДОПК при определяне срока по чл. 113 от ЗДДС?
Чл. 22.
(6) Срокът, който се брои на дни, се изчислява от деня, следващ деня, от който започва да тече срокът, и изтича в края на последния му ден.
(7) Когато срокът изтича в неприсъствен ден, този ден не се брои и срокът изтича в следващия след него присъствен ден.

#1 | 25.05.2022, 11:30
Публикации: 273 / 33
Да, формално погледнато 25-ти е петият ден, но и на 31.05 да я издадете няма проблем, щом е в рамките на месеца.
#2 | 25.05.2022, 11:33
Публикации: 122 / 12
Благодаря. Да и аз смятам така. Опитвам се да се аргументирам с нормативната база пред клиент, който настоява на по-ранно фактуриране, понеже сме били изпуснали 5-дневния срок.
#3 | 25.05.2022, 14:26
Публикации: 3713 / 538
Днес е 25-ти, защо да сте изпуснали 5-дневния срок?
По бабешки:
ДС - 20.05.
срок от 1 ден от ДС - 21-ви
срок от 2 дни - 22
срок от 3 дни - 23
срок от 4 дни - 24
срок от 5 дни - 25 - днес
#4 | 25.05.2022, 14:51
Публикации: 122 / 12
Днес е 25-ти, защо да сте изпуснали 5-дневния срок?
По бабешки:
ДС - 20.05.
срок от 1 ден от ДС - 21-ви
срок от 2 дни - 22
срок от 3 дни - 23
срок от 4 дни - 24
срок от 5 дни - 25 - днес
Защото клиентът брои и 20.05. Но дори така 24.05 е почивен ден и пак идваме на 25.05. Но той настоява за 23.05. И нали клиентът винаги бил прав..., ама май не съвсем.  :wink1:
#5 | 25.05.2022, 15:08
Публикации: 308 / 34
Повечето софтуери позволяват смяна на датата, разбира се, ако след това не са пускани други фактури.
А на клиента му кажете, че до 31.05. може да се пусне фактурата без проблем, да не се притеснява.
#6 | 25.05.2022, 15:19
Публикации: 725 / 56
Пускайте си я дори да е минал пет дневния срок, не виждам пречка дори и за миналата година да пуснете.
#7 | 25.05.2022, 15:21
Публикации: 308 / 34
Пускайте си я дори да е минал пет дневния срок, не виждам пречка дори и за миналата година да пуснете.
Ако фирмата е по ДДС определено може да има проблем
#8 | 25.05.2022, 15:54
Публикации: 725 / 56
Ако фирмата е по ДДС определено може да има проблем
И какъв би бил той, дори и да регистрирана по ЗДДС?
#9 | 25.05.2022, 16:06
Публикации: 481 / 50
И какъв би бил той, дори и да регистрирана по ЗДДС?

По принцип няма проблем със законодателството.
Аз виждам потенциален от данъчните органи, който по незнайни причини или умишлено, за щяло и нещяло не ти признават данъчния кредит. И за да са ок нещата трябва да минеш през съд и да загубиш, няколко години в спорове.
#10 | 25.05.2022, 19:32
Публикации: 3713 / 538
Хипотетичен въпрос: имам данъчно събитие на 20-то число, издадена ми е фактура на 25-то число (в срок). След два дни виждам, че фактурата е грешна и искам да я анулират и издадат нова. Само че издателят е пускал и други фактури и могат да я издадат с дата 27-ми. Връщам старата, взимам новата. Къде е грешката и неспазването на закона? :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група