От кога майка може да прехвърли майчинството на друг?

06.12.2022, 12:41 317 4

06.12.2022, 12:41
Публикации: 1137 / 63
Майка, работеща по ТД и същевременно ,регистрирана като работеща като свободна професия е в майчинство. Детето е на 4 месеца. Осигуряването при своб.професия е само за пенсия. Иска да се върне на работа и да прехвърли майчинството на бабата. От кога е възможно прехвърлянето?
#1 | 06.12.2022, 13:00
Публикации: 8478 / 1363
На работа по ТД или на работа като свободна професия?
#2 | 06.12.2022, 13:49
Публикации: 304 / 32
Майка, работеща по ТД и същевременно ,регистрирана като работеща като свободна професия е в майчинство. Детето е на 4 месеца. Осигуряването при своб.професия е само за пенсия. Иска да се върне на работа и да прехвърли майчинството на бабата. От кога е възможно прехвърлянето?
Само на единия въпрос за прехвърлянето на майчинството на бабата възможността е след навършване на 6 месеца на детето и ако  бащата е неизвестен или починал.

КТ чл.163...(10) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 02.01.2009 г., предишна ал. 8, доп. - ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.06.2017 г., изм. - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г.) Със съгласието на майката след навършване на 6-месечна възраст на детето бащата може да ползва вместо нея отпуск за остатъка до 410 дни. Когато бащата е неизвестен, отпускът може да се ползва от един от родителите на майката. Когато бащата е починал, отпускът може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата.
#3 | 06.12.2022, 14:10
Публикации: 1137 / 63
Да бъде прехвърлено майчинството по ТД. Тя е СОЛ като св.професия на ниския процент. Когато излезе в болнични 45 дни преди раждане преустанови дейност и по св.професия и подадохме Окд5 за прекъсване на осигуряването. Сега иска да си работи и й предложих да подадем Окд5 за възстановяване работата по св.професия, тъй като там е на ниския процент и да си продължи майчинството по ТД. Обаче тя търси вариант и по ТД да се върне и да прехвърли майчинството на някой друг, но не на бащата.
#4 | 06.12.2022, 14:50
Публикации: 1370 / 95
Дилянче, КТ нямаш ли? Да ти пратя подарък?! Дай адрес!

Като направи 1 г. детето, може да го прехвърли на бабата или дядо.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група