СОЛ с ЕТ на патент и свободна професия

31.03.2023, 17:28 1007 12

31.03.2023, 17:28
Публикации: 29 / 1
Нещо не мога да си наглася с увереност пъзела  :smile1: ЕТ с фирма на патент , СОЛ, без личен труд, е извършил услуга към една институция и има доходи  като свободна професия с приложение 3 . От институцията са подали по чл.73 информация, че са му изплатили  доход 1800 лв. ,  но не са му удържали нищо - нито данък, нито са му внесли осигуровки. Лицето е млад човек, не е пенсионер.  Мога ли сега внесените осигуровки  като СОЛ да ги впиша в приложение 3 и да ги приспадна от облагаемия доход ?
#1 | 31.03.2023, 17:51
Публикации: 6668 / 658
Не са му удържали, защото е СОЛ. Ще си довнесе.
#2 | 03.04.2023, 09:31
Публикации: 2116 / 147
Нещо не мога да си наглася с увереност пъзела  :smile1: ЕТ с фирма на патент , СОЛ, без личен труд, е извършил услуга към една институция и има доходи  като свободна професия с приложение 3 . От институцията са подали по чл.73 информация, че са му изплатили  доход 1800 лв. ,  но не са му удържали нищо - нито данък, нито са му внесли осигуровки. Лицето е млад човек, не е пенсионер.  Мога ли сега внесените осигуровки  като СОЛ да ги впиша в приложение 3 и да ги приспадна от облагаемия доход ?
  И каква свободна професия, след като е ЕТ? Трябвало е всичко да фактурира от ЕТ. И какъв личен труд, след като е ЕТ?  Трябва счетоводителят на това ЕТ да се обучи.
#3 | 03.04.2023, 09:49
Публикации: 29 / 1
Не мисля, че е грешка, че ФЛ , макар и да има ЕТ  е извършил услуга по граждански договор. За личния труд сте прав, моето вметване е грешно. Тук въпросът който поставям, при положение, че не еиздадена фактура чрез ЕТ , може ли от доходите по граждаския договор да си приспадне внесените осигуровки ?! Размислих и мисля, че не може да се приспаднат. Ако беше  издало лицето фактура , то това щеше да е дейност извън патента  обаче и при ГДД щяхме да подпълваме Приложение 7 за патентната дейности  приложение 2 за дейност извън патента като ЕТ . И осигуровките пак ли нямаше да се приспаднат ?! Доходът от патентната дейносте по-малък от от осигурителния доходо на  лицето..
#4 | 03.04.2023, 09:54
Публикации: 11932 / 2174
Не мисля, че е грешка, че ФЛ , макар и да има ЕТ  е извършил услуга по граждански договор.

Едно от условията едно ФЛ да се регистрира като свободна професия е да няма ЕТ. В този конкретен случай е следвало тази услуга да се извърши и документира чрез ЕТ - то.

https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes/godishen-danak-varhu-dohdite/svobodni-profesii
#5 | 03.04.2023, 10:14
Публикации: 2116 / 147
Едно от условията едно ФЛ да се регистрира като свободна професия е да няма ЕТ. В този конкретен случай е следвало тази услуга да се извърши и документира чрез ЕТ - то.

https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes/godishen-danak-varhu-dohdite/svobodni-profesii
Точно така.
След като е придобило търговско качество, няма място да се говори за свободна професия. За свободните професии и в облагането навсякъде пише - които не са търговци. Дори да беше възможно де юре, то за облагането, пак всичко в ЕТ щеше да е.
#6 | 03.04.2023, 10:16
Публикации: 2116 / 147
Не мисля, че е грешка, че ФЛ , макар и да има ЕТ  е извършил услуга по граждански договор. За личния труд сте прав, моето вметване е грешно. Тук въпросът който поставям, при положение, че не еиздадена фактура чрез ЕТ , може ли от доходите по граждаския договор да си приспадне внесените осигуровки ?! Размислих и мисля, че не може да се приспаднат. Ако беше  издало лицето фактура , то това щеше да е дейност извън патента  обаче и при ГДД щяхме да подпълваме Приложение 7 за патентната дейности  приложение 2 за дейност извън патента като ЕТ . И осигуровките пак ли нямаше да се приспаднат ?! Доходът от патентната дейносте по-малък от от осигурителния доходо на  лицето..
  Да си издаде фактура, да си оформи нещата и ще си попълни точно Приложение 2 и Приложение 7.  И да си иска от възложителя, недължимо удържаните осигуровки. Защо не е декларирал пред възложителя, че е СОЛ и има ЕТ? Ако е декларирал, то е трябвало да издаде фактура.
#7 | 03.04.2023, 10:18
Публикации: 2116 / 147
Институцията и те наполовина са си свършили работата, но щом няма удържани осигуровки и данъци, поне това е добре.
#8 | 03.04.2023, 11:29
Публикации: 29 / 1
Първо от ЕТ , вече не е възможно да издаде фактура, защото сме в 2023 г. , а по информацията от НАП си излиза автоматично зареждане на Приложение 3 , просто ако сега издаден фактура , напримерс друга цифра отпред 1 0000 .... , и подпълним прилож.2 , може би от НАп ще ни потърсят . Аз питах за осигуровките дали мога да приспадна от дохода за извършената услуга ?
#9 | 03.04.2023, 12:34
Публикации: 9297 / 1557
 по информацията от НАП си излиза автоматично зареждане на Приложение 3
Това, че някакъв доход се зарежда автоматично в някое приложение, където не му е мястото нищо не значи. Преместете си го в прил.2

 Доходът от патентната дейност е по-малък от от осигурителния доход на  лицето..
  Аз питах за осигуровките дали мога да приспадна от дохода за извършената услуга ?
А наистина ли трябва да внасяте осигуровки върху "този договор"? Не правите ли изравняване на осигурителния доход?

 има доходи  като свободна професия с приложение 3 .
Не разбрах това лице има ли регистрация като свободна професия или просто е получил доход по ГД, с предмет, различен от патентната дейност? Или просто от НАП са пъхнали дохода в прил. 3 и Вие решихте, че е от свободна професия?
#10 | 03.04.2023, 12:55
Публикации: 260 / 66
Първо от ЕТ , вече не е възможно да издаде фактура, защото сме в 2023 г. ......просто ако сега издаден фактура , напримерс друга цифра отпред 1 0000 ....
Защо е нужно да издаване фактура /в буквалния смисъл на думата/? Става със всякакво друго наименование на документа, стига да съдържа реквизитите на чл. 6, ал. 1, т. 3 и чл. 6, ал. 3 от Закона за счетоводството. Щом изпълнителят по договора е СОЛ, то Е ТРЯБВАЛО да издаде такъв документ на възложителя още при плащането на възнаграждението по ГД. /ЗДДФЛ, чл.9 ал. 2 и 4/. Независимо на какво основание е СОЛ /ЕТ, св.професия, ЗП, съдружник.../

 , и подпълним прилож.2 , може би от НАп ще ни потърсят .
За какво да Ви търсят? Приложение 2 е правилното място за доход на ЕТ, различен от патент.
#11 | 04.04.2023, 10:57
Публикации: 29 / 1
Надявам се с ваша помощ днес да приключа с този казус. Добре, ще отразя в Приложение 2 този доход, но по този доход няма никакви разходи документално. И тогава в Приложение , ще мога да включа личните осгуровки на ФЛ и с тяхното отразяване няма да има данък върху дохода. Ето това ми беше целта - да му спестя данък върху дохода, с приспадане на внесените осигуровки. Мисля, че това ще е решението.
#12 | 04.04.2023, 22:29
Публикации: 307 / 40
Надявам се с ваша помощ днес да приключа с този казус. Добре, ще отразя в Приложение 2 този доход, но по този доход няма никакви разходи документално. И тогава в Приложение , ще мога да включа личните осгуровки на ФЛ и с тяхното отразяване няма да има данък върху дохода. Ето това ми беше целта - да му спестя данък върху дохода, с приспадане на внесените осигуровки. Мисля, че това ще е решението.

Да, в Приложение 2  осигуровките се приспадат.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група