ДДС по недеклариран ВОП установен с ревизионен акт от НАП

07.06.2023, 18:44 667 4

07.06.2023, 18:44
Публикации: 3 / 0
Здравейте колеги!  :smile1:
 Моля за мнение по следния казус:
След направена ревизия от НАП във връзка с процедура по възстановяване на ДДС (10 хил.лв.), поради несъответствие в данните посочени във Виес декларация от партньорите ни в ЕС ни беше издаден ревизионен акт със становище "НЕДЕКЛАРИРАН ВОП" в размер на 3 хил. лв. ДДС, в резултат на което ни възстановиха сумата от 7 хил.лв. ДДС.
В отговор на нашето възражение ни беше отговорено, че ".. приспадането на данъчния кредит по ВОП е право, а не задължение, което ревизираното лице следва да упражни в рамките и по правилата очертани в ЗДДС. Поради това нe e в компетенцията на НАП да упражни вместо лицето правото му на приспадане на данъчен кредит, но е в задълженията му да начисли неправомерно неначисления ДДС."
От тук възникват въпросите:
1. Периода в който се начислява ДДС-то по ВОП с протокол по чл.117:
-Периода в който е декларирано от партньорите ни в ЕС- 05,2022г.? Следва ли в този случай да приложим чл.126?
или
- Периода в който е издаден атка - 05,2023г.?
2.Създадения протокол по чл.117 следва ли да се отрази само в дневник покупки (презумпцията е, че е инкасирано ДДС по продажбите чрез начислението по РА и приспадането му от сумата за възстановяване) ?
Нашето становище е, че трябва да издадем протокол по чл.117 на база РА, който да включим само в дневник покупки през месец 05,2023г. за да упражним правото си на ползване на данъчен кредит. В дневник продажби не включваме нищо.

Изложената по-горе фактическа  обстановка е обжалвана пред дирекция ОДОП.
#1 | 08.06.2023, 11:01
Публикации: 64 / 14
Според мен в "духа на закона" и справедливостта, а и явно имате право на ДК за сделката, въпреки пропуска в документацията:
1. Протокол от 05-2023 с дата на събитие от 05-2022.
2. Да, влиза само в дневник покупки 05-2023, за да се възстанови справедливостта, и е последен възможен период за упражняване на правото.



Изложената по-горе фактическа  обстановка е обжалвана пред дирекция ОДОП.


Това е незавършена процедура ли? И какво искате с нея, да ви отменят взетия ДК на какво основание? Дори и да се развие във ваша полза, нямате време преди изтичането на срока за упражняване на правото по изложеното по-горе.
#2 | 08.06.2023, 12:28
Публикации: 3 / 0
Благодаря за мнението! Съвпада с нашето предвид липсата на време..
 
По повод обжалването- Да, незавършена процедура е. Недопустимо е не проверена информация, която е декларирана от контрагента в ЕС да бъде считана за наша грешка от НАП.

Спорна работа!
#3 | 08.06.2023, 12:40
Публикации: 64 / 14
Е, то вашата грешка си е безспорна доколкото разбрах. Няма смисъл да обсъждаме нуждата от "огледално" отчитане на сделките, независимо дали е ЕС (голямото семейство) или Бг.
#4 | 09.06.2023, 14:45
Публикации: 3 / 0
Благодаря за отзивчивостта!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група