На вниманието на вносители/търговци на стоки с висок фискален риск

26.09.2023, 11:59 5766 21

26.09.2023, 11:59
Публикации: 106 / 24
Здравейте, колеги.
Обръщам ви внимание върху промените, настъпили с чл.127и от ДОПК и по-точно за предварителното деклариране при превоз на стоки с висок фискален риск. Влиза в сила от 01.10.2023 г. и е уредено в НАРЕДБА № Н-2 ОТ 30 ЯНУАРИ 2014 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА
ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ФИСКАЛЕН КОНТРОЛ ВЪРХУ ДВИЖЕНИЕТО НА
СТОКИ С ВИСОК ФИСКАЛЕН РИСК НА ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА
БЪЛГАРИЯ И ИЗИСКВАНИЯТА КЪМ ФИСКАЛНИТЕ КОНТРОЛНИ
ПУНКТОВЕ
В сила от 04.02.2014 г.Издадена от министъра на финансите
Обн. ДВ. бр.10 от 4 Февруари 2014г., изм. ДВ. бр.13 от 16 Февруари 2016г., изм. и доп. ДВ.
бр.29 от 9 Април 2021г /не я намирам в lex.bg/

Ако някой е запознат, моля да сподели дали въпросното заявление може да се подава чрез мобилен електронен подпис. Свързах се с b-trust заради тяхното B-trust Mobile, но ми казаха да се свържа с НАП и те да ми отговорят дали тяхната услуга е възможно да бъде подадена през облачен електронен подпис.

Добавено: Наредба фискален контрол
#1 | 26.09.2023, 12:31
Публикации: 106 / 24
Отговорих си на въпроса:
#2 | 26.09.2023, 14:29
Публикации: 188 / 23
А относно промените в  проект които се обсъждаха до вчера за тази наредба , знаете ли нещо ? Приети ли са , или кога ще се гласуват ? До колкото прочетох става въпрос за доста инфаркти промени .
#3 | 26.09.2023, 14:39
Публикации: 106 / 24
ЕТО информация. Преди два дни е изтекъл срока за обсъждане. Комисии ... гласуване ... А декларирането на стоките започва от 01.10.2023 !!!
#4 | 27.09.2023, 08:15
Публикации: 188 / 23
Да , запозната съм с проекта но незнам какво е прието .
#5 | 02.10.2023, 17:31
Публикации: 70 / 9
Считано от вчера сме вече задължени предварително да декларираме движението на тези стоки от и за ЕС, а след 1.1.2024 и на територията на страната. Според мен ще настане як хаос , но явно хората, предлагали промените нямат никакъв реален трудов стаж във фирма, за да знаят поне малко как се движи документо оборота и кога реално пристигат фактури и СМР  в счетоводството , та камо ли да го декларираме предварително  :hmmm:
#6 | 02.10.2023, 17:42
Публикации: 106 / 24
На практика предварителното деклариране няма как да стане, защото е базирано на промени в наредбата, които все още не са публикувани в ДВ.
#7 | 03.10.2023, 08:18
Публикации: 188 / 23
Последно от 01.10.2023 важи за превоз над 3.5тона, нали така или нещо съм пропуснала ?
#8 | 03.10.2023, 09:13
Публикации: 106 / 24
Последно от 01.10.2023 важи за превоз над 3.5тона, нали така или нещо съм пропуснала ?
Не, не сте. От 01.10.2023 г. влезе в сила задължението за предварително деклариране при внос на стоки /с тегло над 3,5 тона/ с висок фискален риск. За разлика от друг път НАП са се постарали в разясненията - вижте ТАЗИ СТАТИЯ.
#9 | 03.10.2023, 10:30
Публикации: 188 / 23
Обаче ме притеснява чл. 13 ал. 1 т. 3 - попадащите там трябва ли да декларират ? Това не ми се изяснява .
#10 | 03.10.2023, 10:39
Публикации: 70 / 9
E да ни е честита и новата наредба на МФ в тази връзка https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=200125
Та чл.13 ал.1 т. 3 - "за обект/обекти, стопанисвани от различни лица на територията на страната, когато стоките, предназначени за всеки отделен обект, са с тегло до 500 кг или литра и/или стойността на стоките е в размер до 5000 лв. без данък върху добавената стойност, а когато стоките, предназначени за всеки отделен обект, са в мерна единица, различна от кг или литър – до 5000 лв. без данък върху добавената стойност"-т.е ако е до 500 кг ама е 6000 лв се декларира -аз това схванах или греша?
#11 | 03.10.2023, 10:42
Публикации: 188 / 23
да и аз така мисля , но също и превозването да е в транспортно средство над 3.5 т нали ? това ме притеснява , тъй като нашите стоки са превозвани в мпс под 3.5 т.
#12 | 03.10.2023, 10:45
Публикации: 106 / 24
Чл. 13. (1) Разпоредбите на чл. 8 – 12 се прилагат в случаите, когато превозът се осъществява с транспортно средство с товароносимост над 3,5 тона, с изключение на превоз:
1. за крайно потребление;
2. между обекти на територията на страната, стопанисвани от лицето;
3. за обект/обекти, стопанисвани от различни лица на територията на страната, когато стоките, предназначени за всеки отделен обект, са с тегло до 500 кг или литра и/или стойността на стоките е в размер до 5000 лв. без данък върху добавената стойност, а когато стоките, предназначени за всеки отделен обект, са в мерна единица, различна от кг или литър – до 5000 лв. без данък върху добавената стойност;
4. на течни горива, за които има задължение/са спазени изискванията за подаване на информация за доставките по реда на друг закон.
#13 | 03.10.2023, 10:50
Публикации: 106 / 24
да и аз така мисля , но също и превозването да е в транспортно средство над 3.5 т нали ? това ме притеснява , тъй като нашите стоки са превозвани в мпс под 3.5 т.
От ДОПК - чл.127и:
(14) (Нова - ДВ, бр. 66 от 2023 г., в сила от 01.10.2023 г.) Извън случаите по ал. 1 - 5 данни за превози на стоки с висок фискален риск могат да се декларират доброволно, независимо от товароносимостта на транспортното средство и предназначението му.
#14 | 03.10.2023, 10:53
Публикации: 106 / 24
Погледнах и самата електронна услуга - да му мисли този, когото набутат да извършва самото деклариране. Всеки сам си преценява, но не смятам, че това е работа на счетоводителя.
#15 | 03.10.2023, 11:03
Публикации: 188 / 23
имам и друго притеснение , ние сме получател на брашно  :hmmm: трябва да потвърдим получаването с прил. 2 , но как? Просто самоинициативно при получаването му влизам и декларирам или ще получа извезтие , което да потвърдя ? Или в ел. услуги ще стои УНП на изпращача с даннните които трябва да потвърдя по скоро нещо такова ще е  ?
#16 | 03.10.2023, 14:29
Публикации: 933 / 28
какво означава предварително деклариране ,при нас камиона ни тръгва днес за Гърция , товари на другият ден това което има в момента и тръгва за България . Нямаме предварителна яснота колко и каква стока ще натоварим ,кога е за мен това предварително деклариране
#17 | 03.10.2023, 14:33
Публикации: 38 / 4
По скоро това което е натоварено се регистрира, и след това , в случая с колегата като получи брашното влиза и декларира, това УНП което водача ви предостави, като самоинициативно декларирате трябва да съвпадне и системата да го разпознае, че това УНП отговаря, нещо като декларирането на получено гориво според мен :)
#18 | 03.10.2023, 14:37
Публикации: 933 / 28
извинявайте но не разбрах от кой се регистрира първо
#19 | 03.10.2023, 15:12
Публикации: 188 / 23
първо от изпращача де декларира , след това от получателя се потвърждава в срок до края на следващия ден от получаването .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група