Спешно - трябва да правя сторно

02.11.2023, 14:13 572 3

02.11.2023, 14:13
Публикации: 191 / 5
Здравейте, колеги! Искам да попитам нещо във връзка със сторно на касовия апарат.ЩЕ ви обясня набързо за какво става въпрос. Ние сме аптека.  Днес като поглеждам месечните отчети от касовите апарати и виждам, че имаме суми на оборот А с 0% ДДС. Не са големи - 73лв и 24лв. И се усетих какво е станало. НИе нали продаваме тестове за Ковид , които от нова година са с 20% ДДС.А преди нова година бяха с  нулева ставка. Обаче е станало следното - ние до септември получавахме тестове от една фирма и те са оправени в програмата да са с 20% ДДС. Но тази фирма вече нямаше тестове октомври месец и ние поръчахме от две други фирми. И като съм ги прехвърляла и въвеждала в програмата не ми мина на ум, че може да са останали с 0% ДДС. И сега открих кои са тестовете и кои дни сме ги продали. Но незнам мога ли да правя сторно вече ? Някъде прочетох , че до 7мо число на следващия месец мога. И ако мога това сторно в кой месец ще се отчете - в октомври или ноември? Предполагам ноември. Но тогова излиза, че трябва сега да въведа отчета от октомври както е с нулевото ДДс, а ноември да е приспаднато. Много ми е объркано. И ако евентуално направя сторно сега, нали трябва иначе да отчета сумата с 20% ДДС. Направо ми причерня като видях това нулено ДДС. Вече незнам как е редно да постъпя. Не сме със СУПТО - да кажа. И ще опитам да се обадя на хората от софтуера да ми покажат как да сторнирам.
Благодаря на всички включили се по темата за отделеното време и внимание!
#1 | 02.11.2023, 16:10
Публикации: 191 / 5
Да допълня само - говорих с НАП и служителката ми каза, че не е сигурна дали трябва да правя сторно - понеже е отчетено в друга група, а не е операторска грешка. И щеше да гледа някакъв закон, но не се обади две три минути и аз затворих. Но за мен е сгрешено ДДС-то. Незнам и аз вече.
#2 | 02.11.2023, 16:12
Публикации: 311 / 37
Сумите не са големи. Просто ги включете в отчета за продажби с 20%. Напишете си едно пояснение към отчета, което да ви подсети след време при проверка.
#3 | 02.11.2023, 16:41
Публикации: 191 / 5
Благодаря! Сега получих и друг съвет - да ги оставя както са с 0% в група А. Колежката ми каза, че сумата не е голяма и едва ли ще се предприемат действия от НАП.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група