Облекчения по чл.22в от ЗДДФЛ

16.11.2023, 11:40 796 2

16.11.2023, 11:40
Публикации: 67 / 13
Здравейте имам следната ситуация, двама работника в една и съща фирма ,мъж и жена са без брак.Жената има дете, заедно с мъжа имат общо дете и всички живеят заедно. Въпросът ми е : може ли жената да ползва облекчение за своето дете, а мъжът за тяхното общо дете. Чуденката ми заради: (4) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Данъчното облекчение се ползва до размера на сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 и при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва намалението за съответната данъчна година
и (9) (Нова - ДВ, бр. 98 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Когато в нарушение на условието по ал. 4 пълният размер на данъчното облекчение е ползван от повече от едно лице, всяко от лицата по ал. 3 дължи частта от данъка, съответстваща на размера на ползваното облекчение.
#1 | 16.11.2023, 14:22
Публикации: 67 / 13
Говорих по телефона с НАП -Варна. Техния отговор е , че няма проблем жената да ползва облекчение за по-голямото дете, а мъжа може да ползва за по-малкото.
#2 | 17.11.2023, 09:46
Публикации: 2116 / 147
Говорих по телефона с НАП -Варна. Техния отговор е , че няма проблем жената да ползва облекчение за по-голямото дете, а мъжа може да ползва за по-малкото.

Това не е ново.
Естествено, че може мъжът да ползва и да напише, че жена му няма да ползва за това дете.
Ако й стигат парите да ползва и за двете, може да ползва и за двете тя.
Решението е тяхно.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група