Майчинство от 135 до 410 ден!

10.01.2024, 14:08 1223 4

10.01.2024, 14:08
Публикации: 51 / 2
Здравейте,

Може ли за няколко съвета? Имаме жена в майчинство детето и навършва 1 година на
 19.01.2024 год, но по програма виждам че 23.04.2023 до 22.01.2024 год е в брой дни 275 отпуск за майка след раждане от 135 до 410 ден.
Сега ще си продължи и втората година от майчинството, към НОЙ трябва да подадем само декларация по чл.164, ал.1 ще си подаде към работодател и заповедта за отпуск. Ние трябва ли да подаваме нещо към НОЙ преди да изтече датата 19.01.2024 год която е петък  или по точно 22.01.2024 год когато ни е датата по програма?
Предвид това че болничните се подават до 10-то число следващ месеца за който се отнасят ме интересува и тази декларация дали има срок в който да се представи към НОЙ?

Благодаря на отзовалите се за отделеното време!
#1 | 10.01.2024, 14:48
Публикации: 51 / 9
Здравейте!
"...към НОЙ трябва да подадем само декларация по чл.164, ал.1" - не, няма такава декларация! Цитираният член е относно вида на отпуска, за който майката подава молба пред работодателя.

Наредба за паричните обезщетения и помощи от ДОО
Раздел II.
Ред за представяне на документи за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи
Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г., изм. - ДВ, бр. 78 от 2022 г., в сила от 01.08.2022 г.) Паричните обезщетения при бременност и раждане, отглеждане на дете до 2-годишна възраст, осиновяване на дете до 5-годишна възраст и отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя) се изплащат на осигурените лица при ползване на отпуск и представяне на следните документи:
1. (доп. - ДВ, бр. 30 от 2017 г., в сила от 01.06.2017 г., изм. - ДВ, бр. 57 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г.) за паричните обезщетения при бременност и раждане за остатъка до 410 дни по чл. 50, ал. 1 и 5 и чл. 50а от КСО - заявление-декларация по образец съгласно приложение № 2  - ето това е документът, който подавате към НОИ.

"Ние трябва ли да подаваме нещо към НОЙ преди да изтече датата 19.01.2024 год която е петък  или по точно 22.01.2024 год когато ни е датата по програма?" - заявление за отпуск обичайно се подава преди ползването му, така че няма проблем датата на подаване да е малко преди 19 януари.

"...ме интересува и тази декларация дали има срок в който да се представи към НОЙ?" -
Чл. 12. Удостоверенията съгласно приложения № 9, 10 и 11 с данни относно правото на парично обезщетение се представят в НОИ в следните срокове:
1. от осигурителите, техните клонове и поделения и осигурителните каси - до 10-о число на месеца, следващ месеца, през който осигуреното лице е представило документите за изплащане на обезщетението на осигурителя;

П.С. Умолявам Ви, изписвайте абревиатурата на осигурителния институт вярно! Оставете Ной да почива в Светите книги.
#2 | 22.05.2024, 14:18
Публикации: 141 / 24
Здравейте,

Може ли за няколко съвета? Имаме жена в майчинство детето и навършва 1 година на
 19.01.2024 год, но по програма виждам че 23.04.2023 до 22.01.2024 год е в брой дни 275 отпуск за майка след раждане от 135 до 410 ден.
Сега ще си продължи и втората година от майчинството, към НОЙ трябва да подадем само декларация по чл.164, ал.1 ще си подаде към работодател и заповедта за отпуск. Ние трябва ли да подаваме нещо към НОЙ преди да изтече датата 19.01.2024 год която е петък  или по точно 22.01.2024 год когато ни е датата по програма?
Предвид това че болничните се подават до 10-то число следващ месеца за който се отнасят ме интересува и тази декларация дали има срок в който да се представи към НОЙ?

Благодаря на отзовалите се за отделеното време!
Извинявайте, но това не са просто няколко съвета, а информация, която чакате наготово от някой, който си е направил труда и е отделил време да прочете! Защо не прочетете малко нормативни документи, в сайта на НОИ всичко е описано подробно или най-малкото има телефон, на който да се обадите и ще ви консултират ! Дори срока, за подаване на болнични не знаете какъв е !
#3 | 22.05.2024, 14:24
Публикации: 6699 / 670
От м.януари до м.май сигурно се е справила питащата.
#4 | 22.05.2024, 14:28
Публикации: 141 / 24
От м.януари до м.май сигурно се е справила питащата.
Не е много сигурно , че се е справила, и ако се е справила - как точно.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група