Трудов договор с Украинец

13.02.2024, 16:50 1874 4

13.02.2024, 16:50
Публикации: 28 / 1
Здравейте! Трябва да сключа трудов договор на Украински гражданин. Лицето притежава регистрационна карта на чужденец с временна закрила, която изтича на 04.03.2024г. Работодателят твърди, че срока на картата ще бъде удължен. Как е правилно да сключа трудовия договор като срочен до 04.03.2024г. или мога направо да го сключа като безсрочен. благодаря!
#1 | 13.02.2024, 16:58
Публикации: 122 / 23
Според мен трябва да е срочен, после ако удължат закрилата на украинеца пак ще сключите договор са срока на закрилата. Всеки път така съм ги правила.
#2 | 13.02.2024, 17:31
Публикации: 3154 / 426
За украинците трябва разрешение от АЗ, нищо че са със статут.
Проверете го все пак това, да не ви подведа, просто преди време ми се беше мярнало като коментар някъде и съм го запомнила.
#3 | 13.02.2024, 20:14
Публикации: 4589 / 779
"Работодателят твърди, че..." е бъдещо несигурно събитие. Ако работите с наличните документи имате основание за срочен договор/и.
#4 | 14.02.2024, 08:16
Публикации: 122 / 23
от Агенцията по заетостта
Процедура за деклариране на заетост на граждани на трети държави, ползващи се с права по чл. 29, ал. 3 от Закона за убежището и бежанците
        Граждани на трети държави, които са подали молба за международна закрила и производството не е приключило до три месеца от подаването на молбата поради независещи от тях причини, имат право на достъп до пазара на труда и могат да упражняват трудова заетост на територията на Република България без разрешение за работа, след деклариране на заетостта в Агенция по заетостта /АЗ/ за срок до приключване на производството по реда на Закона за убежището и бежанците /ЗУБ/.     

       Декларирането на заетостта се извършва от местен работодател, наел по трудово правоотношение по смисъла на Кодекса по труда, граждани на трети държави, ползващи се с права по чл. 29, ал. 3 от ЗУБ.

І. Условия за деклариране на заетостта.

       Условията и редът за деклариране на заетостта на чужденците са определени в Глава втора „Трудова миграция от трети държави”, Раздел VІІІ „Деклариране на заетост на граждани на трети държави” на правилника за прилагане на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност /ЗТМТМ/.

       Декларирането на заетостта се извършва при спазване на следните условия:

Гражданинът на трета държава притежава валидно разрешение за пребиваване, издадено от органите за административен контрол на чужденците във връзка с наличие на обстоятелства по чл. 29, ал. 3 от ЗУБ;
Чужденецът има трудов договор, сключен по условията на българското законодателство с местен работодател за срока на разрешеното пребиваване.
ІІ. Необходими документи и изисквания към тях.               

      Документите за деклариране на заетостта са посочени в чл. 36, ал. 2 на Правилника за прилагане на ЗТМТМ. Те се подават от работодателя в Дирекция „Бюро по труда” по месторабота.   

      Необходими документи за деклариране на заетостта:

1. Декларация по образец – Приложение № 7 ;

      Декларацията се подава в 2 екземпляра в оригинал, с описани приложени документи, подпис и печат от работодателя. На гърба се съдържа списък на чужденците, с посочени имена на български език и латиница, дата на раждане, № на паспорта, длъжност и продължителност на заетостта /от…….. до……./.

Началото на заетостта е преди подаване на декларацията от работодателя. Продължителността на заетостта е съобразена със срока на валидност на документа за пребиваване на работника-гражданин на трета държава.

2. Заверено от работодателя копие на срочен трудов договор, сключен по условията на българското законодателство, за длъжност с код по НКПД, подписан от страните и съобразен с крайния срок на разрешението за пребиваване на работника-гражданин на трета държава.

3. Копие на валиден документ за пребиваване на работника-гражданин на трета държава.

4. Служебна бележка, издадена от Държавната агенция за бежанците при Министерски съвет, за наличие на обстоятелства по чл.29, ал. 3 от ЗУБ.

ІІІ. Процедурна последователност

         1.   Деклариране на заетостта в Дирекция „Бюро по труда”:

          Декларирането на заетостта се извършва от работодателя в 7-дневен срок от началото на заетостта и се потвърждава чрез заверка на декларацията с входящ № на дирекция „Бюро по труда”, като на вносителя се връща заверен екземпляр.

      В случай, че на работника-гражданин на трета държава бъде издаден документ за продължително пребиване с нов срок на валидност, процедурата се повтаря до получаване на разрешение за постоянно пребиваване на чужденеца на територията на Р.България.

         2. Уведомяване на ИА „Главна инспекция по труда” /ИА ГИТ/:

      В 7-дневен срок от действителното започване на работа на чужденците, работодателите са длъжни да уведомят съответната териториална дирекция на ИА ГИТ, като попълват специални бланки по образец, публикувани на официалната страница на ИА ГИТ(http://www.gli.government.bg/page.php?c=66).

         ИА „Главна инспекция по труда” осъществява специализирана контролна дейност във връзка със заетостта на чужденци на територията на Република България, в рамките на която контролните органи имат право да посещават всички обекти, където се осъществява работа, както и да изискват лични документи, включително и от пребиваващите и работещите там чужденци.

 



Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група