Приход от услуги

27.02.2024, 09:08 615 12

27.02.2024, 09:08
Публикации: 561 / 9
Здравете, фирма с дейност консултантски услуги, има сключен договор с  клиент в който се договарят разходите за нощувки и път направени във връзка с изпълнението на този договор да са за сметка на клиента, така че нашата фирма префактурира командирочъните си към тях на отделен ред във фактурата за услуга с основание /разходи за път и нощувки/. Разходите ги осчетоводявам през 609, а пък префактурираните суми през 703, като приход от услуга, а не през 709, защото те реално завишават стойността на услугата и са част от нея, според вас коректно ли е?
#1 | 27.02.2024, 13:50
Публикации: 561 / 9
На основание чл.23, ал.3 от ЗДДС-  данъчната основа се увеличава с всички съпътстващи разходи, което ме води на мисълта, че тези разходи завишават стойността на услугата.
#2 | 27.02.2024, 13:52
Публикации: 723 / 96
Задайте си по-ясно въпроса, че ми звучи не съвсем разбираемо.
#3 | 27.02.2024, 13:59
Публикации: 561 / 9
Сключваме договор с фирма, в който е договорено, че тази фирма ще поеме разходите за командировъчни (транспорт и нощувка), които нашат фирма ще реализира, за да извърши тази услуга:
1. По командировъчно имаме разходи за нощувка, транспорт и дневни. осчетоводявам ги през 609 сметка.
2. При фактуриране на услугата на отделен ред с основание "разходи за престой и път" се префактурират нощувката и транспорта. Тях  ги осчетоводявам през сметка 703 или 709 ?
#4 | 27.02.2024, 14:00
Публикации: 2972 / 395
Според мен това е по-скоро разчет, отколкото приход/разход.
#5 | 27.02.2024, 14:06
Публикации: 561 / 9
Първоначално така мислех, но при прафктурирането се фактурира сумата с ддс, т.е имаме добавена стойност.
#6 | 27.02.2024, 14:22
Публикации: 11944 / 2180
Това си е според мене в цената на услугата. Дори не знам защо отделно договаряте командировки вместо да  калкулирате една цена, в която да  включите всички разходи.
#7 | 27.02.2024, 15:10
Публикации: 561 / 9
Абсолютно сте права, но клиента желае така.                                               
#8 | 27.02.2024, 15:29
Публикации: 4389 / 731
Тъй като гледам Чл. 5. (1) от Наредбата за командировки в страната е тъкмо по вашия случай:

Чл. 5. (1) По изключение може да бъде командирован работник или служител от друго предприятие само при взаимно писмено съгласие между него, работодателя му и командироващия. В тези случаи изплащането на командировъчните пари е за сметка на командироващия, ако не е уговорено друго.

Тоест, клиентът ви командирова вашия служител и му плаща командировките. И проблемите отпадат :)
#9 | 27.02.2024, 16:55
Публикации: 2972 / 395
И да е разчет, пак ще си го включите във фактурата и ще си начислите ДДС, просто аз не бих го водила приход/разход.
#10 | 27.02.2024, 18:47
Публикации: 561 / 9
Благодаря на всички за отделеното време и за съдействието. Варианта с разчета ми хареса. Мин. година колежката го е осчетоводила, като разход и приход, но с разчет май е по-чисто.
Хубава вечер!
#11 | 27.02.2024, 19:45
Публикации: 723 / 96
Мин. година колежката го е осчетоводила, като разход и приход,

И аз така бих осчетоводила.
#12 | 27.02.2024, 21:55
Публикации: 561 / 9
Пак се размислих :smile1:! Но може би и двата подхода са верни, в крайна сметка резултат е един и същ. Просто трябва да приема един подход и да го следвам. :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група