Относно регистрация на счетоводни кантори в Министерство на правосъдието.

03.04.2024, 12:05 882 6

03.04.2024, 12:05
Публикации: 1 / 0
Моля ,ако някой е запознат с тази регистрация за по-подробно обяснение . Четох доста материали , но не добих точна представа кои трябва да се регистрират. Мненията които прочетох са различни .
#1 | 03.04.2024, 12:17
Публикации: 34 / 5
И аз изчетох доста, и се обърках тотално. Не знам защо слагат и счетоводителите в чл. 4, т.16. Нали сме т.13 от ЗМИП. Дано някой има по-добра информация.
#2 | 03.04.2024, 14:58
Публикации: 106 / 24
Изразявам личното си мнение:
В случая съществен е израза "по занятие" /чл.2, ал.1 от Наредба Н-1/. Нито в закона, нито в наредбата е дадено обяснение на понятието "по занятие". Ако се следва общоприетото тълкование би трябвало да означава, че моята фирма съм я създал с цел предоставяне на адрес на управление, адрес за кореспонденция, офис ... /има и такива/. И понеже, видно от финансовите отчети и от предмета на дейност на дружеството, счетоводната кантора не следва да извършва въпросната регистрация.
Второ - кой е казал, че счетоводните кантори попадат в този обхват ? Както виждате, иде реч за едни 50 лв. такса за регистрация в МП. Който се излъже - излъже ... Държавата пари няма.
Трето - няма нормативен акт, който да ограничава/забранява адресната регистрация на дружество на адрес. Т.е. аз от къде да знам, че някой си е избрал адреса на моята кантора за адрес на управление и кореспонденция за неговата фирма ?
Съвсем набързо, но от мен - толкова.
Моята кантора няма да е в списъка на регистрираните. Но ... "всеки сам си решава".
Поздрави

Допълнение от ChatGP:
В правото на Република България терминът "по занятие" обикновено се използва за да опише дейност, която се извършва редовно, систематично и с цел получаване на доход. Обикновено се отнася до професионална или търговска дейност, която се извършва от физически или юридически лица с цел извличане на печалба.
#3 | 03.04.2024, 15:37
Публикации: 4398 / 737
От задължените лица най-близкото до счетоводителите и счетоводните кантори ми се виждат тези, които извършват "услуги по учредяване, регистриране, организиране на дейността и/или управление на търговец или на друго юридическо лице", но това са по-скоро юридически услуги.
#4 | 03.04.2024, 22:54
Публикации: 106 / 24
От задължените лица най-близкото до счетоводителите и счетоводните кантори ми се виждат тези, които извършват "услуги по учредяване, регистриране, организиране на дейността и/или управление на търговец или на друго юридическо лице", но това са по-скоро юридически услуги.
Ако сте регистрирали дружеството с идея извършване на този вид услуги, изписали сте ги в предмета на дейност при регистрацията и имате приходи от тези услуги - да, водят се "по занятие" и следва регистрация. Пак лично мнение.
Нали се сещате, че ако се отправи писмено запитване до МП относно включване на счетоводните кантори в обхвата ... майсторите на тълкованието ще намерят начин да си осигурат 50-те лева.  :hmmm:
#5 | 04.04.2024, 10:03
Публикации: 2 / 0
Счетоводните кантори  попадаме в т 13 а не  в16 и нямаме основание за регистрация. Това е мое мнение.
#6 | 04.04.2024, 10:24
Публикации: 106 / 24
Счетоводните кантори  попадаме в т 13 а не  в16 и нямаме основание за регистрация. Това е мое мнение.
Тези точки нямат отношение към темата за регистрацията в МП.
Погледнете началото на чл.4 от закона.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група