Може ли трудов договор да се регистрира в НАП без подписване от страна на служител?

15.04.2024, 22:12 387 3

15.04.2024, 22:12
Публикации: 4 / 0
Здравейте,

Може ли работодател да регистрира договор в НАП без подписване на трудов договор със  служител?

Договорът е факт и излиза в системата на НАП, като регистриран преди 9 дена.

Служителят желае да напусне (спре да ходи на работа), защото работодателя отказва да предостави писмен договор,който да подпишат, въпреки молбите на служителя.

Казал му е да даде трудовата си книжка, за да се оформи напускането документално.

Има ли право работодателя да изисква ТК при такъв некоректен случай?
Реално няма започване на работни отношения, защото няма договор.

Има ли начин да се анулира регистрацията в НАП или да се подаде сигнал за невалидност?
#1 | 15.04.2024, 23:06
Публикации: 9375 / 1576
Работодателят няма основание да регистрира неподписан ТД
Работникът може да започне работа след като получи подписат ТД, длъжностна и справка от НАП за приетото уведомление за сключения ТД.
След като не сте получили едно от изброените, ТД не може де влезе в сила.  След като работата по  ТД не е започвала, няма основание ТД да се прекратява. Такъв ТД се заличава.

ТК се изисква при сключване на ТД за да се изяснят някои обстоятелства (стаж, опит, прекратяване на предходет ТД и т.н.) , както и за вписване началато на новия ТД. Непредставянето на ТК е в ущръб на работника.

Има ли начин да се анулира регистрацията в НАП или да се подаде сигнал за невалидност? 
Подаденото уведомление може да се заличи от работодателя. Не зная начин работникът да поиска заличаване. Обаче при неявяване на работника на работа няма начин работата по  ТД да се смята за започнала

Казал му е да даде трудовата си книжка, за да се оформи напускането документално. 
И как "документално" ще прекрати нещо, дсето още не е започнало? Или Вие премълчавате нещо....
#2 | 15.04.2024, 23:52
Публикации: 4 / 0
Благодаря за изчерпателният отговор!

Работодателят няма основание да регистрира неподписан ТД
И аз така си мислех, но е факт, че се е случило и НАП са приели уведомлението. В допълнение не съм получил нито един от трите документа, които изборихте.

И как "документално" ще прекрати нещо, дсето още не е започнало? Или Вие премълчавате нещо....
Нищо не премълчавам. Проблема е, че не разбирам и аз и затова питам.

Ще се консултирам и с адвокат.

Още веднъж много благодаря. В доста объркана ситуация съм.

#3 | 16.04.2024, 07:40
Публикации: 11978 / 2191
Служителят желае да напусне (спре да ходи на работа), защото работодателя отказва да предостави писмен договор,който да подпишат, въпреки молбите на служителя.

След като все пак работите макар и без договор ,а договорът пък регистриран без подпис всеки е допринесъл по нещо за ситуацията. В случая обаче по-същественият момент е,че има полагане на труд. Реално има започване на трудово правоотношение.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група