ГД и ТЕЛК

14.05.2024, 13:25 460 9

14.05.2024, 13:25
Публикации: 274 / 4
Лице с ТЕЛК над 50% сключва ГД. Няма друго осигуряване. Сумата по ГД е 2456,37лв.
Сметнали са му облагаем доход 1842,28лв, удържани ОВ 220,70лв, облагаем доход 1621,58лв и ДОД 162,16лв. Не би ли следвало да не се удържа данък?
#1 | 14.05.2024, 13:31
Публикации: 79 / 13
явно не са взели предвид ТЕЛК-а, лицето ще си го възстанови с годишната декларация.
#2 | 14.05.2024, 13:48
Публикации: 274 / 4
А не са ли длъжни при все, че им е даден?
#3 | 14.05.2024, 14:18
Публикации: 9412 / 1587
А не са ли длъжни при все, че им е даден?
Не са длъжни, но имат възможност. Вижте чл.43, ал.2.  Лицето трябва да декларира съответното обстоятелство в СИС. Не е нужно да представя самото решение
#4 | 14.05.2024, 14:20
Публикации: 274 / 4
Благодаря. Защото твърдят, че два дни са умували как да съставят СИС и била правилна
#5 | 14.05.2024, 14:37
Публикации: 9412 / 1587
1. Лице с намалена работоспособност или вид и степен на увреждане 50 и над 50 на сто:  да      не   
Ако сте отбелязали “да”, при попълването на ред 4 имайте предвид следното: Вие дължите авансово данък след като облагаемият доход от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, намален с удържаните или внесените за Ваша сметка задължителни осигурителни вноски, превиши сумата 7920 лв
А т.4 е "Облагаема част от сумата на ред 3 (попълва се от ФЛ...)"

Не виждам нещо толкова объркващо в този текст  :hmmm:
#6 | 14.05.2024, 15:18
Публикации: 274 / 4
Абсолютно
#7 | 14.05.2024, 18:54
Публикации: 12014 / 2200
Благодаря. Защото твърдят, че два дни са умували как да съставят СИС и била правилна

Лицето трябва да декларира съответното обстоятелство в СИС.

Все пак това направено ли е ?
#8 | 15.05.2024, 11:58
Публикации: 274 / 4
Да, направено е
#9 | 15.05.2024, 12:38
Публикации: 9412 / 1587
Цитат на: kopi3 link=topic=33700.msg 192643#msg192643 date=1715763493
Да, направено е
И каква сума лицето е попълнило в т.4?  Възложителят няма как да знае каква е тая сума и не му е работата да я проверява. Каквото е попълнено (от 0 до 1621,58лв), само върху него се дължи данък
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група