СОЛ с личен труд и възнаграждение над 10 000 в брой

18.05.2024, 16:54 513 11

18.05.2024, 16:54
Публикации: 40 / 0
Възможно ли е на управител който се осигърява като СОЛ с личен труд да му се изплати нето възнаграждение над 10 000 в брой? Т.е. тъй като полага личен труд да се пренебрегне факта че възнаграждението му е по ДУК а не по КТ и така да не влезе по ударите на закона за ограничаване на плащанията в брой? Плащанията по КТ са изключени от ограничението на закона( особено ако работодателя няма 101 работника)?
#1 | 18.05.2024, 23:50
Публикации: 4424 / 742
Възможно е, докато ви хванат.
Сама сте си отговорили, че изключенията са за "трудови възнаграждения по смисъла на Кодекса на труда", каквито възнагражденията по ДУК не са.
#2 | 19.05.2024, 09:11
Публикации: 40 / 0
Благодаря за отговора.
Да, хвана ме - аз мислех че  отговора е "не може", но имах нужда от потвърждение на колега.
Управител ми твърди че се осигурявал като СОЛ с личен труд и бившата счетоводителка му плащала в брой 15000лв. Това даже е много по-нужно заради "чистенето на касата" отколкото за заплата на управителя (ама айде).
Аз му казах че за да му е платено в брой такава сума не е е само СОЛ, ами може би има и ТД.
Да, управителите твърде често не знаят ккак е осигуряват в дружеството си. Имам управител (собстевеник) който има фирма от 4 години и искренно вярва че има ТД с фирмата си ...... Никак не му пречи че всеки месец подписва отделни платежни за осигуровките си и там си пише основанието " СОЛ".
#3 | 19.05.2024, 09:13
Публикации: 40 / 0
Само да допълня:  само в краен случай бих написала ТД с управител. Пред проблема "чистене на каса", определено ще избера ТД с управител, отколкото да остана с гоооляма каса.
#4 | 19.05.2024, 09:46
Публикации: 736 / 99
И защо да го товарите с големи осигуровки излишно  вместо дивидент и да превъртите едни пари неколкократно внасяне/теглене? Банковите такси ще са далече по-малки от осигуровките.
#5 | 19.05.2024, 23:06
Публикации: 40 / 0
Защото дивидента за разпределяне свърши. Има голяма каса. Не иска да се разпределя авансов дивидент. Мисля че остава "товаренето с осигуровки" и банкови такси.
#6 | 19.05.2024, 23:22
Публикации: 40 / 0
И защо да го товарите с големи осигуровки излишно  вместо дивидент и да превъртите едни пари неколкократно внасяне/теглене? Банковите такси ще са далече по-малки от осигуровките.
1, Не аз го товаря, а предишната счетоводителка му е плащала не само по СОЛ с личен труд. Защото му е плащала 10 000 възнаграждение в брой. Излиза че е ползвала друго основаание.
2. Как се превъртат суми от дивидент с теглене / внасяне.
Като излязат от фирмата по банка парите, как на какво основание собственика да ги внесе обратно? Не мога да си обясня тази част от "превъртането".
#7 | 19.05.2024, 23:53
Публикации: 9434 / 1594
2. Как се превъртат суми от дивидент с теглене / внасяне.
Като излязат от фирмата по банка парите, как на какво основание собственика да ги внесе обратно? Не мога да си обясня тази част от "превъртането".

Чак да не може да си го обясните....
Гласува дивидент 5000, захранва банката е 500-990лв, превежда ги по сметката на.собственика, собственикът ги тегли (,,,със съпругата такси). После съдружникът тегли парите от личната си сметка или с други лични "под дюшечни" пари, отново захранва банковата сметка на фирмата (503/501) и т.н
#8 | 20.05.2024, 07:26
Публикации: 40 / 0
Няма неразпределена печалба. Тя свърши още м.2.2024.
В банката има редовни месечни постъпления, та няма нужда от " под дющечните" пари.
Авансово разпределение  - не искат да правим. То и ако направим в м.6,2024 и тази възможност ще се изчерпи.
Плащанията в брой на черно са огромни.
Освен това в миналата година, вместо дивидент, просто са теглили от банката в касата и така касата е огромна. "Защо да плащаме дивидент -вика управителя, "то вик на какво положение сме". Че и данък дивидента бил 5%!!!!!!!!!!!!!!!! т.е. огромна сума за данъцим ще се даде :).
Остава да се източи касата с РЗ на управителя или няколко ГД под 10 хил. които са се платят в брой
#9 | 20.05.2024, 07:29
Публикации: 40 / 0
Касата си е огромна още от м.9,2023 и някакси не е декларирана с чл.55, никога досега!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Супер спешно е вече да се източи!
Понеже не са пожелали "товаренето" с данък дивидент, то сега остава "товаренето с"осигуровки".
#10 | 20.05.2024, 08:11
Публикации: 12038 / 2208
Понеже не са пожелали "товаренето" с данък дивидент, то сега остава "товаренето с"осигуровки".

Е, както изглежда сте решили все пак да им предложите по-тежкия товар. Никога не е късно за дивидент. Все пак ги информирайте пък те да си изберат вариант. :smile1:
#11 | 20.05.2024, 19:00
Публикации: 40 / 0
Предложено му е.
Няма неразпределена печалба за минали години.
Авансово разпределение - не искат.
Остава ТД и/или няколко ГД ( всеки под 10 хил.), та да източим касата.




Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група