Право на ДК

07.06.2024, 09:33 558 4

07.06.2024, 09:33
Публикации: 214 / 9
Дружество, регистрирано по ЗДДС  ще строи помещения, които ще използва за незав. ик. дейност както за облагаеми, така и за доставки, облагаеми с 0ва ставка по гл.3 от ЗДДС.
За упражняване на ДК при придобиване на недвижимия имот ми е питането: при все, че първоначалните намерения са за двата вида доставки, да направя пропорция спрямо площта - например 70% облагаеми и 30 % необлагаеми и със същата да признавам ДК по фактурите за строителство.
Очаквам, че строителството ще отнеме поне две години за този период трябва ли да правя годишна корекция за частичен данъчен кредит?

След като се въведе в експлоатация обекта:
1в. реално се изпълнява първоначалната пропорция 70/30 в площта, така си продължавам и с осчетоводяването частичен ДК 30 %
2в. променя се предназначението на обекта и той се използва само за облагаеми сделки - тогава се прилага корекция по чл.79а ЗДДС  и се доначислява с протокол правото на ДК.

Правилно ли е ?
#1 | 07.06.2024, 17:06
Публикации: 214 / 9
Моля някой да вземе отношение в грешна посока ли съм ?
#2 | 07.06.2024, 18:01
Публикации: 203 / 9
Според мен си ползвате всичкото ддс.
Защо ви е необходима тази заигравка, като на края като сложите чертата може да се окаже съвсем друго като резултат от дейността?
#3 | 12.06.2024, 17:27
Публикации: 214 / 9
пак повдигам темата ..
Моите опасения са, че в случай, че ползвам пълен ДК по строителството на сградата с ясното намерение половината от нея да се използва за доставки / видно като названия и в строителните книжа/, облагаеми с 0ва ставка, то при въвеждането в експлоатация трябва да върна част от ползвания ДК,че  да не се окаже и лихва за неправомерно ползване.
#4 | 13.06.2024, 09:24
Публикации: 18 / 3
Нулева ставка по ДДС, означава че се начислява ДДС т.е. доставката е ОБЛАГАЕМА само че със ставка 0%, а не необлагаема. Така имате само облагаеми доставки с различни ставки -20% и 0%
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група