Обезщетение по чл. 222 ал.1 от КТ

12.03.2014, 21:24 170081 190

#80 | 12.03.2014, 21:24
Публикации: 148 / 7
Не, не си противореча.
Добре знам какво значи "пълен отработен месец"
Това е месец с отработени всички работни дни.
Никакви един, два , шест или 15.
За мен както е ясно кога следва да се приложи чл.19, ал.1 НСОРЗ.
#81 | 13.03.2014, 09:32
Публикации: 30 / 0
Извинете ме, но пак не ми става ясно  :blush:
Ако БТВ по договор е примерно 1000лв, но за последния месец преди съкращението съм взела 1200лв, кое точно трябва да ми заплатят? БТВ по договор или БТВ за последния(пълен) месец?
#82 | 13.03.2014, 09:54
Публикации: 5497 / 372
Последният месец, в който имате отработени дни. Взимат се всички постоянни плащания  /не е ясно разликата от 200 лв. за какво Ви е начислена и постоянно плащане ли е/, делят се на отработените дни в съответния месец и получавате дневната база за обезщетението
#83 | 13.03.2014, 09:55
Публикации: 5497 / 372
За мен както е ясно кога следва да се приложи чл.19, ал.1 НСОРЗ.

megy11, когато спорите за нещо е хубаво да се аргументирате!
#84 | 13.03.2014, 10:06
Публикации: 30 / 0
Последният месец, в който имате отработени дни. Взимат се всички постоянни плащания  /не е ясно разликата от 200 лв. за какво Ви е начислена и постоянно плащане ли е/, делят се на отработените дни в съответния месец и получавате дневната база за обезщетението

Да, постоянни плащания са. Едното от тях е тип месечен бонус, който се получава при покриване на определени изисквания - общо взето съм го получавала в пълен размер всеки месец.
Благодаря!
#85 | 13.03.2014, 11:44
Публикации: 148 / 7
Не е важно дали сте го получавали всеки месец, а дали е определено като допълнително трудово възнаграждение с постоянен характер във ВПОРЗ.
Ако е така, ще се включи в базата, която ще е последния пълен месец, в който сте отработили всички работни дни, съгласно чл.228 КТ.
#86 | 13.03.2014, 12:06
Публикации: 72 / 7
Бихте ли казали,  служител съкратен  по чл 328,1,2-срещу обезщетение от работодател за неспазено предизвестие ако  не си намери работа 1 месец.Човекът си намира работа  в  рамките  на този 1 месец-работодателя плаща ли му или не?
#87 | 13.03.2014, 12:32
Публикации: 30 / 0
Не е важно дали сте го получавали всеки месец, а дали е определено като допълнително трудово възнаграждение с постоянен характер във ВПОРЗ.
Ако е така, ще се включи в базата, която ще е последния пълен месец, в който сте отработили всички работни дни, съгласно чл.228 КТ.

Включено е в договора, така както и сума за пътни разходи, които са променяни според графика на работа - дневна или нощна смяна.
#88 | 13.03.2014, 12:40
Публикации: 148 / 7
Записано ли е в договора, че е възнаграждение с постоянен х-р.
Пак повтарям, че това е от значение, а не дали са получавани всеки месец. Ако не бяхте покрили изискванията, можеше и да има месец без тези суми. Това е без значение.
Социалните плащания  за транспорт от работодателя не са трудово възнаграждение.
#89 | 13.03.2014, 13:00
Публикации: 30 / 0
Това ми обясниха и на мен току що от фирмата. БТВ = щатна заплата + % прослужени години, единствено и само.
#90 | 13.03.2014, 13:03
Публикации: 148 / 7
Значи не е написано, че бонуса е с постоянен х-р.
За "пътните" вече писах.
Ама не е щатна заплата де, ама нищо.
Възнаграждението за действително отработено време през последния ПЪЛЕН месец плюс допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит за същия месец, освен ако е под уговореното.
#91 | 13.03.2014, 13:06
Публикации: 5497 / 372
Бихте ли казали,  служител съкратен  по чл 328,1,2-срещу обезщетение от работодател за неспазено предизвестие ако  не си намери работа 1 месец.Човекът си намира работа  в  рамките  на този 1 месец-работодателя плаща ли му или не?

Само ако възнаграждението на новата рабоба е по-ниско от получаваното при старият работодател. Тогава се плаща разликата
#92 | 13.03.2014, 13:08
Публикации: 5497 / 372
Значи не е написано, че бонуса е с постоянен х-р.
За "пътните" вече писах.
Ама не е щатна заплата де, ама нищо.
Възнаграждението за действително отработено време през последния ПЪЛЕН месец плюс допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит за същия месец, освен ако е под уговореното.

Казах Ви вече  - или се обосновете /но без "аз си знам"/, или престанете да заблуждавате
#93 | 13.03.2014, 13:09
Публикации: 148 / 7
Чакайте сега, за неспазено предизвестие или за оставане без работа. Това са две различни обезщетения, на различно основание.
При неспазено предизвестие от работодателя, обезщетение се дължи и няма значение дали сте работили след това и на каква заплата.
Ако питането е за оставане без работа, тогава колегата е отговорил.
#94 | 13.03.2014, 13:11
Публикации: 148 / 7
Казах Ви вече  - или се обосновете /но без "аз си знам"/, или престанете да заблуждавате

Колега:(
1. Прочетете чл.228 КТ внимателно.
2. Прочетете някой коментар на този текст - внимателно.
3. Защо Вие не се обосновате, а искате това от другите?
4. Доверявам се на професорите си и на юридическите си познания, а не на Вашите виждания по въпроса.
5. Може и някои тълкувателни решения да погледнете и друго има какво да се се прочете, напр от колегите в НБУ- великолепни разработки имат.
#95 | 13.03.2014, 13:27
Публикации: 72 / 7
Аз публикувах в  чужда тема и се получи пообъркване, за което се извинявам!Става въпрос за обезщ. по чл 220 ал 1.Работника си намира работа за 1 седмица от този един месец.Плаща ли работодателя за тази една седмица и колко или трябва да е задължително 1 месец без работа, за да му плати на работника?
#96 | 13.03.2014, 13:38
Публикации: 148 / 7
Обезщетението за неспазено предизвестие, както вече писах, няма общо с това дали сте работили.
То се дължи, за това, че работодателят не е спазил уговореното предизвестие - от 30 дни до 2 м. предполагам, ако договора не е за доп. труд.
#97 | 13.03.2014, 13:39
Публикации: 148 / 7
Обезщетението по чл.222, ал.1 КТ има отношение към това дали сте работили.
#98 | 13.03.2014, 13:40
Публикации: 148 / 7
Може да имате право и на двете обезщетения.
#99 | 19.12.2014, 09:04
Публикации: 3 / 0
Здравейте,може ли някой да ми каже след изтичане на срока 1 месец без работа на лицето,какъв документ трябва да му се издаде,че е изплатено това възнаграждение?Декларация или заповед за изплащане на обезщетението?Просто малко се обърках.Благодаря Ви предварително!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група