Въпроси за болнични

15.02.2016, 09:56 442123 578

#560 | 15.02.2016, 09:56
Публикации: 9299 / 1558
631/20*(12+3)=473,25, което по МОД

Принципът е "осигуровки върху по-голямото от БРЗ или МОД". МОД за целия период, а не само за трите дни. Т.е. - няма вариант БРЗ за отработените дни + МОД за трите дни :-)

Колкото до заплатата - плащате БРЗ с приспаднато лични осигуровки върху МОД и данък само върху частта за отработените дни. Трите дни от работодател са без данък.
#561 | 15.02.2016, 09:59
Публикации: 103 / 3
Благодаря! Успешна седмица на всички!
#562 | 16.02.2016, 10:25
Публикации: 24 / 2
Здравейте!

Лице, което е ползвало преди болнични (при преден работодател), имал е декларирана сметка в НОИ, но сега иска да я смени. В прил. 9 къде следва да се попълни новата сметка:
в част І. Удостоверявам следните обстоятелства и на т.23 попълвам сметката или
в част ІІ. Удостоверявам следните промени в обстоятелствата - на т.13?
(Предполагам и в приложение 1 сметката ще я декларира в същата част, където ще е и в прил.9)
#563 | 16.02.2016, 10:42
Публикации: 1884 / 384
В зависимост от това дали ще правите само промяна на банковата сметка или ведно с поредния болничен ще променяте и сметката са двата варианта в програмата.
част първа-когато с болничен променяте сметка
част втора -когато променяте само сметката без да подавате друго.
#564 | 16.02.2016, 11:08
Публикации: 11932 / 2174
Успявате ли да подадете онлайн от програмата повече от един болничен ? Аз опитах наведнъж няколко, но така и не стана - в крайна сметка ги подадох един по един. Няма логика да е така, но факт. При някого да е различно ?
#565 | 16.02.2016, 11:14
Публикации: 1884 / 384
Здравейте!

Лице, което е ползвало преди болнични (при преден работодател), имал е декларирана сметка в НОИ, но сега иска да я смени. В прил. 9 къде следва да се попълни новата сметка:
в част І. Удостоверявам следните обстоятелства и на т.23 попълвам сметката или
в част ІІ. Удостоверявам следните промени в обстоятелствата - на т.13?
(Предполагам и в приложение 1 сметката ще я декларира в същата част, където ще е и в прил.9)
По-точния отговор е : В част първа когато подавате удостоверение 9 за поредния болничен лист -попълвате и промяната на банковата сметка.
Когато обаче декларирате обстоятелствата по част втора-тогава там променяте сметката.
#566 | 16.02.2016, 11:42
Публикации: 5497 / 371
Успявате ли да подадете онлайн от програмата повече от един болничен ? Аз опитах наведнъж няколко, но така и не стана - в крайна сметка ги подадох един по един. Няма логика да е така, но факт. При някого да е различно ?

Нещо не правиш както трябва! Програмката ти генерира файлчета за всеки болничен поотделно и един общ файл са наименование ALL........ /нещо си/. Него подавам и няма проблем
#567 | 16.02.2016, 12:21
Публикации: 24 / 2
По-точния отговор е : В част първа когато подавате удостоверение 9 за поредния болничен лист -попълвате и промяната на банковата сметка.
Когато обаче декларирате обстоятелствата по част втора-тогава там променяте сметката.
Благодаря!  :good:

Успявате ли да подадете онлайн от програмата повече от един болничен ? Аз опитах наведнъж няколко, но така и не стана - в крайна сметка ги подадох един по един. Няма логика да е така, но факт. При някого да е различно ?

И аз не успях да ги пусна заедно през програмата, а като пробвах с един го прие. Затова минах на варианта експорт на всички останали и качих xml-а с общите записи през сайта.
#568 | 16.02.2016, 13:16
Публикации: 11932 / 2174
И аз не успях да ги пусна заедно през програмата, а като пробвах с един го прие. Затова минах на варианта експорт на всички останали и качих xml-а с общите записи през сайта.

Да, точно така се получава - ако се генерира файл за прикачване в сайта и изпращане става, както писа и Далила по-горе , но едновременно изпращане на няколко записа през програмата не става.
#569 | 18.02.2016, 08:52
Публикации: 35 / 0
Здравейте,
имам следния въпрос: Лице работи по трудов договор и има сключен  договор в друга организация като член на одитен комитет /който договор не е по КТ, но за целите на осигуряване е приравнен на трудов/. В договора няма изискване за работно време /като дни и часове/, и има фиксирано възнаграждение. За лицето се подава Д1 с код за изборни длъжности, но като дни в осигуряването се посочва пълен работен месец. Лицето излиза в болничен и подава болничния лист при основния си работодател, който го подава в НОИ. Следва ли да се подава копие от този лист и в другата организация и ако да как би следвало да се отразява той?
#570 | 19.02.2016, 15:58
Публикации: 155 / 4
Здравейте!Днес направихме новата въпросна актуализация на Микроинвест ТРЗ ПРО която решава проблемите с болнични,но за съжаление когато подадох с код корекция болничния ми го прие но със същия проблем с ЛНЧ на лицето а не с ЕГН.Сега успях да си намеря грешката и да я  коригирам въпросът ми е заличаване на корекцията и редовни данни или корекция друга с ЕГН на лицето?
#571 | 23.02.2016, 16:49
Публикации: 244 / 6
Здравейте
още в началото на февруари подадохме по електр.път данните за болничните /приложение №9/ Прието е, върнаха справка със вх.№ от тяхна страна със "приети удостоверения по болничните" като нямаме неприети, т.е. грешни. До тук добре, но днес един работник е питал в НОИ какво става с изплащането на болничните му и са му казали че не са подавани данни изобщо. С картата с електр.подпис влязав в НОИ при справки за осигуровките на лицето и видях, че наистина за януари няма данни за болничните. После проверих на всички 8 фирми и видях, че на полвината имат данните а на другите фирми не. Справките с входящия номер от НОИ за приети болнични изглеждат напълно еднакво на всички фирми. Утре ще ходя до НОИ да ги питам какво става, защото не ми вдигат телефоните.
#572 | 23.02.2016, 16:57
Публикации: 1187 / 228
Колежке, не знам дали ще ви успокоя, ако ви кажа, че аз съм в същото положение!  Но при мен фирмичките са мааалко повечко... :smile1: :good:
#573 | 23.02.2016, 16:59
Публикации: 244 / 6
Малко ме успокои, но проблема си остава :smile1: Утре като се върна от НОИ ще ви информирам за какво иде реч...
#574 | 23.02.2016, 17:08
Публикации: 1187 / 228
Аз мога да изокам и първи... Днес от НОИ ми се обадиха, с молба да подам болничните  на няколко фирми, тъй като липсвали. Аз съм деликатен субект, но при положение, че разполагам със справки с изходящи номера и дати, изрично удостоверяващи, че съм си изпълнил скрупольозно вменените нормативно обязаности, реагирах екзотермично и в момента съм в трепетно очакване да ме уведомят, какво аджеба се случва с тази претенциозна(и сигурно много скъпа) система... 
#575 | 24.02.2016, 10:24
Публикации: 244 / 6
Така, върнах се от НОИ и да ви кажа какво ми казаха:
Болничните наистина липсват при тях /нищо че имам справка с входящ № от НОИ/ защото в данните за лицата вместо "ЕГН" пише "ЛНЧ"  :blink:. Това е проблема. Проверете си справките от НОИ дали е правилно написано и ако и при вас пише "ЛНЧ" значи нямат информация. Казаха ми че това става най-вече при работа с микроинвеста. Аз работя с микроинвест. И ако имате сгрешени справки трябва да подадете първо със стария вариант файла и да го заличите, и после с правилно попълнено "ЕГН" да подадете с код "представяне", т.е. да не подавате с код "корекция".
#576 | 24.02.2016, 12:00
Публикации: 1187 / 228
Хм... това според мен е някакъв софтуерен проблем на програмата ви по-скоро и той не е в НОИ, ...
Част от моите болнични "били в София"...  :blink: По някаква причина "били изтеглени там"...  :blink: Сега уж всичко било наред, чакам още три фирми - има си хас да се окаже, че са в Каспичан...
#577 | 24.02.2016, 12:11
Публикации: 244 / 6
Да, проблема е софтуерен, лошото е че НОИ не го "хваща" и ни връщат справките с уверението че всичко е ОК а то не било съвсем така....нека колегите които работят с Микроинвеста да обърнат внимание. На пръв поглед файла си е изряден, доста време ми трябваше да открия разликите. Интересното е че на някои фирми е правилно на други не, всички са правени с микроинвеста. Ако има интересуващи ще им кажа на кой ред да гледат файла за да не занимавам всички с проблема.
HRILI дано при теб се оправят нещата час по скоро :good:
#578 | 24.02.2016, 15:13
Публикации: 549 / 224
Администратор на сайта
Заповядайте в новата тема Болнични 2016 тук:
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,17066.0.html
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група