И според мен може да се сключи по чл.111 във връзка с чл.68 . Ето от сайта на МТСП.
ТД на основ. чл111 във връзка с чл 68ал1т1 - може ли да бъде сключен на двете основания /в НАП е обявен като 2-ри ТД/ и нарушение на КТ ли е да бъде уговорено предизвестие за прекратяване на договора от 1 месец?
Отговор
Уважаема г-жо Дойчева,
Съгласно чл. 111 от КТ работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване на работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение (външно съвместителство), освен ако не е уговорено друго в индивидуалния му трудов договор по основното му трудово правоотношение. Разпоредбата на чл. 111 от КТ е самостоятелно правно основание за възникване на трудово правоотношение за полагане на допълнителен труд при друг работодател. Това не означава обаче, че страните не могат да сключат този договор като срочен или безсрочен, като уговорят и срок на предизвестие за прекратяването му, съобразявайки се с разпоредбата на чл. 326, ал. 1 от КТ. Затова ако договорът по чл. 111 от КТ е сключен във вр. с чл. 68, ал. 1, т. 1 от КТ (срочен трудов договор), срокът на предизвестието е 3 месеца и не може, както е посочено в запитването, да се уговори срок на предизвестие – 1 месец. Само когато договорът е срочен предизвестието е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца.
Тъй като трудовият договор по чл. 111 от КТ е самостоятелен вид трудов договор, то той се регистрира в НАП по Наредба № 5 от 29.12.2002 г., като в т. 8 "Основание на договора" се попълва код 11 - допълнителен трудов договор по чл. 111 КТ, както и останалите реквизити на приложението.
Следва да имате предвид, че съгласно чл. 334, ал. 1 от Кодекса на труда, освен в предвидените в този кодекс случаи трудовият договор за допълнителен труд (чл. 110, 111 и 114) може да бъде прекратен от работника или служителя или от работодателя и с предизвестие от 15 дни, а съгласно ал. 2 при уволнение по предходната алинея не се прилага чл. 333.
Следователно, освен в предвидените в Кодекса на труда случаи трудовият договор за допълнителен труд може да бъде прекратен от работника или служителя или от работодателя и с предизвестие от 15 дни. Основанието по чл. 334 от КТ за прекратяване на трудовите договори за допълнителен труд е едно специфично и допълнително основание за прекратяването на тези договори, с оглед особеностите на тези договори.
Предвид гореизложеното изразяваме мнение, че когато трудовият договор за допълнителен труд се прекратява “в предвидените в този кодекс случаи” (а не по чл. 334, ал. 1 от КТ), срокът на предизвестието е такъв, какъвто е посочен в чл. 326, ал. 1 от КТ.
Когато някоя от страните при прекратяването на трудовия договор се позове на чл. 334, ал. 1 от КТ, т.е. когато прекратяването е на това основание, срокът на предизвестието е 15 дни, така както е предвиден в тази разпоредба.
ЛТ/