Обезщетение за безработица и граждански договор

10.10.2012, 08:33 9382 6

10.10.2012, 08:33
Публикации: 1 / 0
Здравейте!
Получавам обезщетение за безработица, но имам възможност да сключа граждански договор на обща сума 1500 лв за срок от три месеца. Разбрах, че има възможност да се получава обезщетението, като сумата по гр. договор не трябва да превишава МРЗ след приспадане на нормативно признатите разходи . Моля Ви, споделете как да бъде оформен гр. договор, за да отговаря на изискванията. Разумно ли е да се спре обезщетението ?
#1 | 10.10.2012, 09:48
Публикации: 3145 / 253
Този граждански договор, да не е прикрит ТД? При ГД няма срокове, а вие сте написали. Какво ще работите?
#2 | 20.11.2013, 14:37
dani_cak
Здравейте! Аз също съм безработна, но ми предлагат граждански договор, като заплащането ще е около 500 лв. Предстои ми да получавам обезщетение от НОИ, но още не ми е известен размера му. Бих искала да попитам при какви условия и дали мога изобщо да сключа граждански договор и да продължа да получавам едновременно и обезщетението си?!?
#3 | 20.11.2013, 14:43
Публикации: 5497 / 371
Ако 500 лв. е сума на месец, ако нормативно признатите разходи са 25%, ще Ви спрат обезщетението от БТ

За да получавате обезщетение от БТ, сумата по ГД след  приспадане на НПР, трябва да е не по-голяма от минималната работна заплата
#4 | 20.11.2013, 14:50
dani_cak
Значи, ако правилно разбрах, за да получавам цялото си обезщетение, ако сумата е над мин. раб. заплата, например бих могла да ги получа за 2 месеца. Нормативно признатите разходи фиксирани ли са на 25 %?
#5 | 20.11.2013, 14:51
Публикации: 2027 / 254
 В кои случаи може да се упражнява трудова дейност и да се получава обезщетение за безработица?

Лицата, наети на работа на непълно работно време и получаващи възнаграждение по - малко от минималната месечна работна заплата, установена за страната за съответния период, имат право на обезщетение за безработица в размер 50 на сто от полагащото им се парично обезщетение за оставащия период на изплащане, докато отговарят на тези условия.
В случаите, при които безработните лица полагат само труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение под минималната работна заплата за страната за съответния период, след намаляването му с разходите за дейността, същите не подлежат на осигуряване и, следователно имат право да получават за същия период и парично обезщетение за безработица.
#6 | 20.11.2013, 14:56
dani_cak
Много благодаря :give_rose:
Извинявам се, ако въпросите ми ви се струват глуповати, но последните 16 години работих само на една работа и не съм се сблъсквала с тези ситуации, в които попадам сега :flowers:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група