НАП: Начисляване на ДДС при продажба на урегулиран поземлен имот и сграда с авансово плащане и последваща цесия на вземане

Вх.№ 960031 / 09.02.2016 ОУИ Пловдив 117

В Дирекция ОДОП постъпи Ваше запитване с вх. № ..../ 09.02.2016г.

Изложена е следната фактическа обстановка:

Дружеството продава недвижим имот - земя и хале, с предварителен договор и последващ нотариален акт, като една част е заплатена предварително през 2014г. както следва:

-частично за сграда без ДДС по чл.45, ал.3 от ЗДДС,

-частично за земя с начислен ДДС върху частта.

След една година при настъпване на падежа, дружеството трябва да фактурира остатъка за халето и за земята.

В този период, преди настъпване на падежа, дружеството продава вземането си на трети лица по нотариален акт - цесия за покупко-продажба на вземане.

Поставен е следният въпроси: Дължи ли дружеството ДДС върху остатъка от земята и как да бъде фактурирано това?

При недостатъчно изяснената фактическа обстановка, изразявам следното принципно становище:

Както е пояснено - предмет на доставката е УПИ - облагаема доставка по чл.45, ал.5, т.1 от ЗДДС и сграда - освободена доставка по чл.45, ал.3 от ЗДДС.

Доколкото е посо...

Статии от КиК

Статии от КиК (виж още)

Последно от форума

Превалутиране капитал на ООД

4938
Цитат на: divad100 в Вчера в 11:50 " Да.Първо превалутирането после обявяване на ГФО.Изпробвано е. При мен стана обратното за е...

Преди време имаше една декларация към сметката за изплатена сума

223
Цитат на: diana140271 в Днес в 15:22 " Как така нали Сис се издава от работодател на физическо лице например за права, за да му ...

Промяна на дружествения капитал и обявяване

5276
Да, всичко, но нали питането беше за подаваните в АВ.

Управител на ЕООД в майчинство

411
Благодаря Ви!
Още от форума